Sosyal Bilimler

YKS sosyal bilimler, TYT ve AYT sosyal bilimler olarak iki bölüme ayrılıyor. TYT sosyal bilimler sorularını, üniversite sınavına giren tüm öğrencilerin çözmesi gerekiyor. AYT’de yer olan sosyal bilimler sorularından ise 4 yıllık bir üniversitede okumak isteyen sözel ve eşit ağırlık öğrencileri sorumlu oluyor.

YKS Sosyal Bilimler Bölümünde Hangi Dersler Var?

YKS sosyal bilimler; tarih, coğrafya, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerini içinde barındırıyor. TYT sosyal bilimler, 40 sorudan oluşuyor. AYT sosyal bilimler soruları ise sosyal bilimler 1 ve 2 olmak üzere iki sınavda yer alıyor. Sosyal bilimler 1 sorularını sözel ile eşit ağırlık öğrencileri çözüyor ve test tarihten 10, coğrafyadan 16 olmak üzere toplamda 26 sorudan oluşuyor. Sosyal bilimler 2 sorularını ise sözel puanla alan bölümleri tercih eden öğrencilerin çözmesi gerekiyor. 11 tarih, 11 coğrafya, 12 felsefe ve 6 adet din kültürü ve ahlak bilgisi sorusundan oluşuyor.

YKS Sosyal Bilimler İçin Hangi Kitaplar Kullanılabilir?

YKS sosyal bilimler kitabı alırken TYT ve AYT için ayrı seçimler yapmanızda fayda bulunuyor. TYT sosyal bilimler sorularının önemli bir kısmı yoruma dayanıyor. Konuları genel hatları ile öğrenir ve çok soru çözerseniz, istediğiniz netlere rahatça ulaşabilirsiniz. AYT sosyal bilimler soruları ise bilgiye yönelik sorulardan oluşuyor. Konuları detaylı çalışmanız ve öğrendiklerinizi sorularla pekiştirmeniz gerekiyor. Bu nedenle TYT ve AYT için ÖSYM soru tarzı göz önünde bulundurularak hazırlanmış kitapları seçmenizde fayda bulunuyor.

TYT Sosyal Bilimler İçin Hangi Kitaplar Kullanılabilir?

Sözel öğrencileri TYT sosyal bilimler için genellikle detaylı anlatımı ve soru çözümlü örnekleri olan yayınları tercih ediyor. Sayısal öğrencilerinin ise konu özetli yayınları tercih etmeleri zaman kaybı yaşamalarının önüne geçiyor.

TYT sosyal bilimlerde başarılı olmanın sırrı, konu çalışmaktan çok, soru çözmekten geçiyor. TYT soruları daha çok yoruma dayalı olduğundan dolayı ne kadar çok soru çözerseniz, yorumlama yeteneğinizi o kadar fazla geliştirebilirsiniz. Soru çözümü için ilk etapta kolay ve orta seviye soru bankalarını tercih ederek konuları pekiştirebilir ve daha sonra zor kaynaklara geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca soruların sadece cevabını öğrenmek her zaman yeterli olmayabiliyor. Bu nedenle çözümlü soru bankalarını tercih ederek daha verimli çalışmak mümkün oluyor.

AYT Sosyal Bilimler İçin Hangi Kitaplar Kullanılabilir?

AYT sosyal bilimler, tek bir konu anlatımlı kitap kullanmak yerine farklı kaynaklardan konu çalışıp tekrar yapabilirsiniz. Böylece bir kitapta eksik bırakılan noktayı diğer kitaptan öğrenebilir ve kitapların anlatımları sayesinde farklı bakış açıları geliştirebilirsiniz. Konu özetli kitapçıkları, konu çalışmak için olmasa da tekrar ve soru çözümde yardımcı olması için tercih edebilirsiniz.

AYT sosyal bilimler soruları sözel ve eşit ağırlık öğrencilerinin en çok zorlandığı sorular arasında yer alıyor. Bu nedenle bol soru çözmek ve farklı soru tarzlarını görmek çok önemli oluyor. Kolaydan başlayıp zora doğru giden soru bankaları sayesinde motivasyonunuzu kaybetmeden çalışabilirsiniz.

YKS Sosyal Bilimler Nasıl Çalışılır?

Sosyal bilimler dersleri ezber dersleri olarak görülse de, YKS’de başarılı olabilmek için konunun mantığını kavramanız gerekiyor.

  • YKS coğrafya için harita kullanmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Harita üzerinden yapılan çalışmalar çok daha kalıcı oluyor.
  • Sosyal bilimler konularının notlarını çıkarırken tablo yapmayı deneyebilirsiniz. Böylece karmaşık bilgiler daha sade hale geliyor ve öğrenmek daha kolay oluyor.
  • Sayısal öğrencileri için YKS sosyal bilimleri sorular üzerinden çalışmak daha verimli olabiliyor. Düzenli bölüm denemesi çözüp, yanlış sorularınızın çözümlerini inceleyerek netlerinizi hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz.
  • Konu anlatımlı kitaplardan not çıkarabilir ve daha sonra bu notların ses kaydını alarak fırsat buldukça dinleyebilirsiniz.

 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

YKS Sosyal Bilimler

717 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 717 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033037/213021/80298195/80298199