Aşılı Meyve Fidanları

Aşılama; bitkilerde, süs bitkilerinde ve özellikle meyve ağaçlarlarının üretilmesinde çok uzun yıllardır kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem özellikle zirai ürünlere maruz kalan ve bundan olumsuz etkilenen bitkilerin korunması için alınmış bir yöntemdir. Zirai ilaçlar hem bitkilerde hem de bunları tüketen insanlarda ciddi hastalanmalara yol açmaktadır. Ancak neredeyse tüm topraklar bu zirai ilaçların etkisindedir. Bundan korunmak için de aşılama yapılması hem bitkilerin korunmasında hem de insan sağlığının korunmasında önem arz eder. Özellikle doğal meyve sebze yetiştiriciliğinde önemli bir konu haline gelen aşılama son derece önem arz eden unsurların başında gelmektedir. Aşılama, üretilen meyve ve meyve fidelerinin daha kaliteli ve daha verimli olmasını sağlarken meyvelerinin dalından koparıldığında daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Hastalıklara karşı daha dayanıklı olması aşılama yolu ile çoğaltmayı sağlama imkanı sunmaktadır.

Aşılanma genellikle aynı tür meyveler üzerinde yapılmaktadır. Böylece zayıf olan ağaç kendisinden daha büyük meyveleri olan ağaçtan alınan dal ile güçlendirilir. Ancak aşılanmanın fidan aşamasında olması daha da önem taşıyan unsurlardandır. Fidan halindeki bitkilerin aşılanmasıyla daha erken bir dönemden meyvenin verimliliği arttırılır. Böylece meyveden çok daha erken bir zaman diliminde çok daha fazla meyve alınmasını kolaylaştırmaktadır. Çift aşılı meyve fidanları da bu doğrultuda oldukça fazla tercih edilen ürünlerdendir.  Aşılamanın temel amaçları ise tür ve çeşidine göre doğru fide üretimi, kolay yolla çoğaltılmayan çeşitlerin ortadan kalkmasını engellemek, büyümelerinde hızlı olmasına destek ve buna benzer birçok etkileşim amaçları bulunmaktadır. Aşılama yöntemi en çok meyve fidanlarında gerçekleşir. Bunun sebebi ise meyve  ve meyve ağaçlarının şekli ve büyüklüğüne göre erken meyve verimi, farklı ekolojik etmenlere rağmen yetişmesi, hastalık ve zararlı haşerelere karşı dayanıklılığının artmasıdır.

Aşılı Meyve Fidanı Özellikleri ve Çeşitleri

Zirai tarım bölgelerinden küçük bahçelerdeki meyve yetiştiriciliğine önem kazanan temel unsur aşılı meyvelerin dikilmesidir. Aşılı meyveler kısa zamanda daha fazla verimliliğe sahip meyveler verirken bir taraftandan sağlığa zarar vermeyen meyvelerin büyümesine olanak sağlar. Bu fidanlar zirai ilaçların etkisinden meyveleri korumak için özel olarak önlem amaçlı bir ilaçlama yapılması yöntemidir. Devlet eliyle kontrol edilen ve sertifikası olan bu ürünler sayesinde sağlık açısından güven duyacağımız meyveler üretilmektedir. Ayrıca meyve fidanlarının aşılanmasında fidanalra sağladığı bazı avantajlar bulunur. Öncelikle bu aşılanan fidanlar çok fazla toprak ayırt etmezler. Fidan ya da ağaç iklimi olmayan bölgelerde dahi uyum sağlayabilir ve yetiştirilebilirler. Ayrıca bu fidanlar üreticinin de kısa zamanda bir ağaca sahip olabilmesini sağlamaktadırlar. Tohumun büyüyüp filizlenme sürecini beklemektense bu fidanlar sayesinde birkaç senede verimli meyve ağaçları üretilebilmektedir. 

Meyvelerin aşılanması kaliteli meyvelerin çıkmasını sağlayan unsurlardandır. Bu sayede kalın ve çekirdekli olma riski taşıyan portakal ağaçlarından ince kabuklu ve çekirdeksiz meyveler alabilirisiniz. Ayrıca yetiştirilmesi zor olan limon ağacını ise kolayca bir evinizin bahçesinde veya balkonunuzda saksıda yetiştirmeniz mümkün hale gelmektedir. Aynı zamanda aşılama sayesinde egzotik ürünleri de kolayca yetiştirmeniz mümkündür. Ejder meyvesi, mango, kırmızı üzüm fidanı bunların bazılarıdır. Bunların yanı sıra aklınıza gelebilecek tüm meyvelerin aşılanması yapılabilmektedir. Zeytin, kestane, fıstık, hünnap gibi ürünler bunlardan bazılarıdır. Ayrıca çeşit çeşit güller de aşılanarak evlerinizde yahut bahçelerinizde yetiştirebileceğiniz ürünlerdendir. 

Aşılı Meyve Fidanı Nasıl Dikilir?

Aşılı meyve fidanı dikiminde dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar mevcuttur. Bunlar, fidanın dikildiği yere götürülmesi, dikim sırası ve sonrasındaki bakımıdır. bu açıdan dikim yapılacak arsanın toprağı da önemlidir. Toprak, hafif ve havanlanmış olması tavsiye edilir. Dikilecek aşılı meyve fidanı yada diğer fidan dikimlerinde çeşitlerine göre zamanında yapılmalıdır. Bu fidanlar bahçenin açık ve güneşli yerlerine dikilmesi gerekmektedir. Meyve ağaçlarının olgunlaşma süresi en az 6 saattir. Bu yüzden dikimden sonra herhangi bir şeyin gölge yapmaması önemlidir. Ayrıca etrafta çok fazla yeşilliğin olmaması da tavsiye edilen unsurlardandır. Böylece dikilen meyve daha fazla besin ve minerallerden faydalanabilmektedir. Ayrıca dikilecek meyvenin büyüdüğünde nasıl bir hal alacağının önceden düşünülmesi gerekir. Büyüdükten sonra dallarının yola veya başka bir yere rahatsızlık verilmemesini sağlayabilirsiniz. Meyve fidanının dikileceği alanın su açısından verimli olması da önemli konulardan biridir. Meyve fazla su almadan kontrollü bir su akışına sahip olmalıdır. 

Tüm bunlara dikkat ettikten sonra meyve fidanının dikim aşamasına geçebilmektedir. Aşılı bir fideyi dikmek için öncelikle geniş bir çukur açılmadır. Böylece büyüdükçe kökleri kendine alan sağlayabilir. Ancak çukurun çok derin olmaması önemlidir. Çünkü aşılanmış kısmın toprak üstünde kalması bitkinin verimliliğini sağlayan unsurlardandır. Fideyi yerleştirdikten sonra üzerine sert olmayan yumuşak topraklarla kapatarak ekin. Burada bir taraftan aşılı kısım toprağın üzerinde kalmalıdır ancak diğer taraftan kökler de tamamiyle toprağın içinde kalmalıdır. İyice toprağın üerini kapatıp köklerinin dışarı çıkmadığından emin olmalısınız. Son olarak can suyunu vererek bitkinin büyümesine imkan tanıyabilirsiniz.

İki çeşit aşılı meyve fidanı bulunur: çıplak kök fidanları ve tüplü kök fidanları. Bu ikisinin en önemli ayrımı farklı dikim mevsimlerine sahip olmasıdır. Çıplak kök fidanları, fidanların uykuda olduğu (Kasım-Nisan) zaman dikilirken tüplü kök fidanlarının ise dikim mevsimi yoktur. Yılın her zaman dilimde dikilebilen tüplü kök fidanlarının dikim sırasında toprak kütlesi parçalanmamasına dikkat edilmesi gerekir. Kökler güneşten ve rüzgardan korunmalı, kaplarından çıkarıldıktan hemen sonra dikilmelidir. Bu fidanları don günlerinde dikmemeye özen gösteriniz. 

Aşılama tekniğinin birçok yöntemi vardır. Bunlar iki ana gruba ayrılır: göz aşısı ve kalem aşısıdır. Meyve fidanı yetiştiriciliğinde en çok tercih edilen yöntem ise göz aşısıdır. Sebebi ise meyve ağaçlarının çoğaltılmasında kısa sürede etkili olmasıdır. Göz aşılarının uygulandığı dönemler vardır. Bunlar; erken sürgün aşı dönemi (ilkbahar), geç sürgün göz aşısı dönemi ( Mayıs-Haziran başı) ve durgun göz aşısı dönemi (Temmuz sonu-Eylül başı). Durgun göz aşısı, meyve fidanlarının çoğalmasında en önemli dönemi kapsar. Bu aşılama yöntemi kışların uzun ve sert geçtiği yerlerde daha yoğun uygulanır. Göz aşısının tercih edilmesinde etkili olan bir konu daha varsa o da çift aşılı meyve fidanları çeşididir. Çift aşılı meyve fidanları, bir ağaçta iki meyve fidanının bulunmasıdır. Böylece bir ağaçtan iki ürün birden alım sağlanılabilmektedir.

Aşılı Meyve Fidanı Satın Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aşılı meyve fideleri satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar fidenin kendisi ve satın alacak kişiye ait hususlardır. İlkinde dikilecek fidanın sertifikalı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Sertifikalı fideler devlet kontrolünden geçmiş, kayıt altına alınmış ürünlerdir. Bunlarda fidanın yetiştirildiği topraktan o zamana kadarki tüm aşamaları altına alınır ve böylece bir güvence sağlarlar. Sağlıklı bir fidanın kılcal kökleri gelişmiş, taze gövde ve dallara sahip olmalıdır. Dalları taçlanmış olmalı ve gövdesi belli bir çapta olmalıdır. Açık kök fidanlarda kök, gövde ve dallarında yumru olmaması gerekir. Bu yumrular hastalık belirtisidir ve bunlara dikkat edilmesi gerekir. Fidanların görünü canlı ve parlak olmalı gövdede bit ve benzeri zararlı haşereler olmaması gerekmektedir. Tüplü fidanlarda ise en önemli konu, fidanın torbaya- saksıya olan adaptasyonun süresini bitirmiş olmasıdır. Bu süreyi bitiren fidanlar kolayca ekime hazır hale gelir. Satın aldığınız fidanın sizin elinize ulaştığında köklerinin kuru olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye edilmektedir. 

Aşılı Meyve Fidanı Fiyatları

Aşılı meyve fidanları satın almadan önce dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de ürünün kalitesi, yaşı, türü ve fiyatıdır. Fiyat performansı birbirinden çok farklılık göstermemek ile birlikte ufak tefek aralıklara sahip bu fidanların geniş bir yelpazesi vardır. Aşılı meyve fidanı fiyatları, ürünün hangi meyve olduğu bulunma oranı, yetiştirilirken verilen zahmen gibi unsurlarla belirlenir. Meyvenin cinsi, normal ya da bodur oluşu bu fiyatlarda farklılık gösteren unsurlardandır. Hepsiburada’nın gelişmiş arama motoru ile bütçenize uygun aşılı meyve fidanlarını görüntüleme imkanınız bulunur. Bu sayede istediğiniz markanın ürünlerini kolaylıkla filtreleyerek ulaşabilirsiniz. Burada beğendiğiniz ve kendi kullanım alanınıza uygun ürünleri işaretleyerek kaydedebilir ve bunlar arasında bir karar sağlayabilirsiniz. Ayrıca ürünler fiyatlandırma açısından da filtreleme imkanına sahiptir. Bütçenize uygun fiyat aralığını minimum ve maksimum olacak şekilde belirleyebilir ve sadece bu fiyat aralığındaki ürünleri görüntüleme imkanına sahip olabilirsiniz. Ürünleri azalandan artana ya da artandan azalan olacak şekilde listeleyerek dilediğiniz fiyat aralığındaki geniş yelpazedeki ürünlere kolayca ulaşabilirsiniz. Ürünü satın almak istediğinizde bütçenize en uygun ürünü kolayca sipariş verebilirsiniz. Bu özelliklerden faydalanarak ürünleri hem bütçe hem de kalite açısından aynı anda değerlendirme olanağına sahip olabilirsiniz. 

Aşılı Meyve Fidanı Yorumları

Hepsiburada uygulaması sayesinde müşteriler elde ettikleri ürünler hakkında edindikleri bizzat kendi deneyimlerini yazarlar. Bu tavsiye ve yorumlar ürünü ilk kez kullanacak müşteriler için önemli etkenlerden biridir. Bu yorumlar dikkate alınarak ürünün kalitesi hakkında bilgi alınabilir ve iyi yorumlar ile kötü yorumlar değerlendirilebilir. Böylece kullanıcılar deneyimli kullanıcıların beğenileri doğrultusunda en çok satın alınan ya da en çok beğenilen ürünler arasından tercihlerini gerçekleştirme imkanına sahip olurlar. Bunun yanı sıra ürün ile ilgili yapılan detaylı bilgilendirmeler de kullanıcıların kafasındaki soru işaretlerini giderme için kolaylık sağlar. Kullanıcıların tavsiye ve yorumlarını dikkate alarak en çok beğenilen ürünleri filtreleyebilir, ihtiyacınıza aşılı meyve fidanlarını kolay bir şekilde satın alma imkanına sahip olabilirsiniz.

Aşılı Meyve Fidanı Satın Alma İşlemleri 

Aşılı meyve fidanları çeşitli alışveriş imkanı sunan birçok farklı üründen oluşan geniş yelpazeli bir yapıya sahiptir. Kısa zamanda büyüyerek verimi fazla meyveler üreten bu fidanlar sayesinde daha sağlıklı ve kaliteli meyvelere sahip olabilirsiniz. İhtiyaç dahilinde satın alabileceğiniz bu ürünlere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ürünlerin fiyatları aşılama tekniği, fidanın çıklap yahut tüplü olması, yaşı ve sağlığı gibi özellikler sonucunda belirlenir. Aşılı meyve fidanları türleri, kendi içinde sunduğu imkanlarla birlikte hemen hemen her bütçeye uygun bir ürün bulmak mümkündür. Ürünler hakkında yapılan yorumlar ve ürün memnuniyetleri de ürünlerin hem fiyat performansı açısından hem de kalitesi açısından oldukça iyi bir gösterge sağlamaktadır. Bu ürünleri satın alma işlemlerinizi istediğiniz zaman ulaşarak kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Çeşitli gün ve haftalarda gerçekleştirilen birbirinden farklı indirim ve kampanyalar Hepsiburada ile kullanıcıların imkanına sunuluyor. Bu indirim ve kampanyaları sıkı takip ederek satın alacağınız ürünü uygun fiyatlarla elde etme imkanına sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu üründen daha fazla alarak toplu indirimlerden yararlanabilir ve bahçenizde verimlilik sağlayabilirsiniz. Yapılan kampanyalardan yararlanabilir ve böylece satın alacağınız ürün üzerinden bütçe tasarrufu elde ederek alışverişinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Aşılı Meyve Fidanları

10.000+ ürün listeleniyor
e-fidancim
Berke Fidancılık
Tohum Bul
Ucuzluk Diyarı
MutluPaket
İdea Pazar
Fidancıyız
Bilgarden
Reyon Bahçe
Tacirdepoticaret
Doğa Fidancılık
Çermik Fidancılık
Tunç Botanik
Bitkifidan
Tnc
Dedemin Fidanlığı
Fidan Sahası
Bursa Tarım
Gloria Fidancılık
Ases
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 48 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?