Araç, ev ve iş yerlerinde karşılaşılmaması istenen olayların ilk sırasında yangınlar geliyor. Muhtelif nedenlerle ortaya çıkabilen yangınlar, meydana geliş nedenleri doğrultusunda farklı şekillerde sınıflandırılıyor. Hangi tip yangın söndürücülerin satın alınması gerektiği ve yangın söndürücü çözümlerinin uygulanışı da yangın sınıflarına göre farklılık gösteriyor. Bu noktada tüketicilerin, kapalı ve açık alanda karşılaşabilecekleri muhtemel yangınları göz önünde bulundurarak mümkün olan en doğru ürünü ya da ürün gruplarını edinmeleri gerekiyor.

Farklı Sınıf Yangınlara Karşı Farklı Yangın Söndürücü Modelleri

- Sıklıkla karşılaşılan; kumaş, ahşap ve kâğıt gibi maddeler nedeniyle çıkan A sınıfı yangınlarda, kuru kimyevi tozlu yangın söndürücüler kullanılabilir. Akaryakıt kaynaklı B sınıfı ve LPG kaynaklı C sınıfı yangınlarda da aynı çözümlere başvurulabilir.

- Kullanım sonrasında herhangi bir biçimde atık bırakmayan karbondioksit bazlı yangın söndürücüler ise B ve C sınıfı yangınlarda değerlendirilebilir. Yalıtkan özelliğinden de yararlanılarak elektrik yangınlarında da bu ürünler gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

- Oksijeni keserek yangını anında söndürme kabiliyetine sahip köpüklü yangın söndürücü çözümlerinden; A, B ve C sınıfı yangınlarda yararlanılabilir. Bu ürünler iş yerlerinde ve bilhassa akaryakıt istasyonlarındaki yangınlara müdahale esnasında kullanılabilir. İlgili çözümler, su bazlı olmalarından dolayı E sınıfında yer alan elektrik kaynaklı yangınlarda kullanılmamalıdır.

- Halokarbonlu yangın söndürücüler; uzun menzilli olması, yalıtkan yapısı ve uçucu gazdan imâl edilmesi nedeniyle B ve C sınıfı yangınlarda değerlendirilebilir. Elektronik aksama zarar vermemesi nedeniyle bilgisayar ve sunucu odalarında da bu tip yangın söndürücülerden istifade edilebilir.

- Uygun boyut ve ağırlıktaki A, B, C ve metal yangınlarına müdahaleyi kolaylaştıran D sınıfı yangın söndürme tüpleri araçlarda da bulundurulabilir, gerekli olduğu anda yangın müdahalesini güvenle gerçekleştirilerek maddi zararların önüne geçilebilir.

- Tüplü çözümler yerine yangın söndürücü battaniye ve elektrik aktivasyonlu yangın söndürme topları da kullanılabilir; ev, araç ve iş yerlerindeki her türlü yangına karşı önlemler alınabilir.

Özelliklerine Göre Yangın Söndürücüler

Yangın Söndürücü Tipi: Kuru toz, karbondioksit bazlı, köpük, halokarbonlu

Ağırlık: 1 ilâ 150 litre

Kullanım Alanı: A, B, C, D, E sınıfı yangınlar

Yapısı: Tüp, battaniye ya da top formunda

Tercih edilen ürün tipi ve modele göre kutu içerikleri değişiklik gösterebiliyor. Geleneksel tüp yapısındaki yangın söndürücüler, dayanıklı tetik vana tertibatı, basınç göstergesi gibi özelliklerle geliyor. Genel itibarıyla kırmızı renk elektrostatik boyayla renklendirilen ürünlerin yüksek ağırlıkta olanlarında tekerlekli özel taşıma aparatları da kutu içerisinde yer alabiliyor. Ayrıca üreticinin ve geliştirilen yangın söndürücü modelinin teknik özelliklerine göre farklı ekstralar da kullanıcılara sunulabiliyor. Battaniye ve top yapısındaki yangın söndürücüler ise daha sade kutu içeriklerine sahip olabiliyor.

Satın alma sürecinde yangın söndürücülerin teknik özelliklerinin ve hangi sınıf yangınlar için üretildiğinin tespit edilmesi gerekiyor. Bu sayede yaşanabilecek yangınlara müdahale daha kolay ve etkili olurken yangın söndürücünün kullanımı esnasında istenmeyen durumların da önüne geçilebiliyor.

Yangın Söndürücüler Nasıl Kullanılır?

Tüplü yangın söndürücülerinde, yangına hemen müdahale yapılmasını sağlayan tetikler bulunuyor ve tetiklerin belirli bölümlerindeki pinlerin tetik aktivasyonu için çıkarılması gerekiyor. Pinlerin çıkarılmasının akabinde yangının bulunduğu alana 1,5-2 metre mesafeden yangın söndürücü içerisindeki maddenin uygulanması öneriliyor. Hedefin yakalanabilmesi için yangın söndürücüye ait hortumunun doğru açıyla tutulması ve tetiğin bu sırada etkinleştirilmesi gerekiyor.

Yangın algılama ve söndürme sistemlerine kolayca bağlanabilen yangın söndürme topları, elektrik aktivasyonuyla çalışarak yangına müdahale ediyor. Küçük çaplı yangınlarda alevin söndürülmesini mümkün kılan yangın battaniyeleri ise ateşi oksijensiz bırakarak yangının hemen sönmesini sağlıyor.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yangın Söndürücü

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 254 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/60003995/60003997