Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bağırmayan Anneler - Hatice Kübra Tongar

Hayykitap
80,00 TL %35
52,00 TL
( / adet)
seçenek
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (59)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

51,49 TL
69,90 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/60001735/9935
Bağırmayan Anneler - Hatice Kübra Tongar

Hatice Kübra Tongar tarafından kaleme alınan Bağırmayan Anneler, 2017 yılında Hayy Kitap tarafından yayımlanmış bulunuyor. Anneler ve anne adaylarına hitaben yazılan kitap, insanın en ilkel reflekslerinden olan bağırma eylemini temeline alarak, çocuk yetiştirmede öfke kontrolünün öneminin altını çiziyor ve okuyucuya yol gösteriyor.

Şiddetin Tek Mirası: Acı ve Soğuk Hatıralar

Yazar, kendi çocukluğunun geçtiği dönemde çocuklara şiddet uygulamanın, hakaret etmenin ve ses yükseltmenin sürdürülebilir davranışlar olarak kabul gördüğünü ve bu tip olumsuz davranışların sonrasında annelerin genellikle bir pişmanlık duymadığını; dolayısıyla durumu telafi etmeye de yönelmediklerini açıklıyor. Tongar, bu kitabında "Dayak cennetten çıkmadır." veya "Kızını dövmeyen dizini döver." gibi zihniyetlerle çocuk yetiştirilen bu dönemlerin artık geride kalması gerektiğinin önemini vurguluyor ve çocuklara kuralların, döverek, bağırarak, sert cezalar verilerek kavratılmaya çalışılmasının neden hata olduğunu ayrıntılarıyla açıklıyor. Tongar'a göre çocuklara uygulanan sözlü ya da fiziksel şiddetten geleceğe miras olarak kalan tek şey, acı ve soğuk hatıralardan ibaret oluyor.

Neden Bağırıyoruz?

Son dönemde ebeveynlerde merak uyandıran Bağırmayan Anneler kitabı, okuyuculara ilkel bir eylem olarak nitelendirilen bağırmanın nedenlerini; çocukların gelişimi, eğitimi ve psikolojisi üzerindeki olumsuz sonuçlarını; bağırmayı temel alan yanlış disiplin anlayışının zararlarını; ödül ve ceza sistemi hakkında tüm merak edilenleri ve doğru çözüm yollarını farklı durum ve örnekler üzerinden yalın bir dille aktarıyor.

Lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde tamamlayan yazar Hatice Kübra Tongar, üniversite eğitimi boyunca alanında uzman eğitimcilerden çocuk gelişimi ve eğitimi üzerine çok sayıda ders almıştır. Daha sonra Bezm-i Âlem Vakıf Üniversitesi Aile Danışmanlığı Bölümünde eğitimine devam etmiştir. Deneyimsel Oyun Terapisi, "Theraplay" Oyun Terapisi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi gibi farklı terapistlik eğitimlerini de tamamlamıştır. Tongar, Arel Üniversitesi Psikoloji Bölümünde Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.


Bağırmayan Anneler - Hatice Kübra Tongar


Anneniz Size Bağırıp Döver Miydi? Benim küçüklüğümde çocukları dövmek, hakaret etmek, bağırmak ‘normal’ kabul edilen
bir ebeveynlik davranışıydı. Aileler çocuklarına bu davranışlarda bulunduklarında, şimdinin annelerinin yaşadığı
pişmanlık, vicdan azabı ya da hatayı telafi etmek gibi duygular yaşamazlardı. Çünkü o dönem ‘kızını dövmeyen dizini
döver’, ‘dayak cennetten çıkmadır’ dönemiydi. Öyle öğrenmişlerdi. Çocuk hata yaptığında ceza verilmeliydi, hatta
ceza ne kadar büyük olursa o kadar iyiydi. Mesela çocuğu dövmek demek, ‘bak bu davranışın çok yanlış, o kadar ki
seni dövüyorum, canını yakıyorum ki bir daha yapmayasın’ demekti. İşin ironik kısmı, geçmişe dönüp baktığımızda
annelerin ya da babaların bizleri dövdüğü, bağırıp çağırdığı, aşağılanmış hissettirdiği anları gözlerimiz dolarak
hatırlıyor olmamıza rağmen, neden yaptıklarını yani vermek istedikleri dersi hatırlamıyor olmamız. Eminim sizler
de belli şeyler hissediyorsunuzdur: Ebeveynin vermek istediği ders unutuldu gitti. Geriye sadece yenilen dayakların
ve işitilen azarların soğuk anıları kaldı. İşte bu kitap tam da bunun için yazıldı. Evlatlarımız yıllar sonra geriye
dönüp baktıklarında yanaklarına atılmış bir tokadın soğukluğundan çok, yüreklerine dokunan bir annenin sıcaklığını
hissetsinler diye... O zaman gelin hep birlikte; Niyet Ettik Niyet Eyledik Bağırmayan Anneliğe...

Yazar Hatice Kübra Tongar’ın kaleme aldığı Bağırmayan Anneler kitabı çocuk yetiştirmede yıllarca kullanılmış ve halen kullanılmaya devam eden eski ve geçersiz teknikleri yerle bir ediyor. Yazar, bu kitabında çocuk büyütürken bağırıp çağırmanın anlamsızlığını bir o kadar da yıkıcı ve yıpratıcı tarafını gözler önüne seriyor. Yazarlığa 2009 yılında çıkardığı Minik Bebeğime Afiyetle kitabı ile başlayan Hatice Kübra Tongar kitaplarında annelik, çocuk sevgisi ve çocuk gelişimi temalarını öne çıkarıyor. Kendisi de iki çocuk annesi olan yazar, 2017 yılında basılan son kitabı Bağırmayan Anneler ile anne sevgisinin ve anneliğin çocuk gelişimindeki önemine vurgu yapıyor. Şiddetin sadece fiziksel olmadığını, sözel ve duygusal olarak da gerçekleştirildiğini, bağırmanın ya da tokat atmanın eşdeğer düzeyde şiddeti içerdiğini ve olumsuz olduğunu hatırlatıyor.

Çocuklar, hayata dair ilk bilgileri toplumun temel yapı taşı olan aile ortamında öğreniyor. Aile çocuğa aynı zamanda kendisi dışında birini koşulsuz sevmeyi ve ona saygı duymayı da öğretiyor. Aslında, bugünün anne babaları yarının anne babalarını yetiştiriyor. Edebi literatür incelendiğinde, farklı ülke ve kültürlerdeki yazarların anne ve baba olmak üzere benzer kitaplar kaleme aldığı görülüyor. Hal Edward Runkel’ın Bağırmayan Anne Baba Olmak isimli kitabını Ebrar Güldemler Türkçeye çevirerek çocuk büyütürken sakin olmanın ve sakin kalmanın mümkün olduğunu gösteriyor. Türkçe kaleme alınan Bağırmayan Anneler kitabı ise kültürün ve nesiller boyu aktarılan doğru bilinen yanlış ebeveynlik uygulamaları hakkında okuyucuyu bilgilendiriyor ve aynı zamanda düşündürüyor. Yazar Tongar, aldığı çocuk gelişimi eğitimi geçmişini ve annelik tecrübelerini bu kitapta harmanlayarak mutlu çocuk yetiştirmenin yollarını anne babalara ve anne - baba adaylarına akıcı bir dille aktarıyor.

Anne - baba adaylarının, minik bir bebeğin aileye katılımı ile yaşadıkları karmaşık duygular içerisinde ne yapacağını bilememek de yer alıyor. Anne ya da baba olmaya hazır olmadığını hisseden ya da bunun nasıl yapılması gerektiği konusunda kendini sıkıntıda hisseden bireyler doğal olarak en yakınlarındaki kişilerden yardım istiyor. Bu yardım talepleri çoğu zaman geçmişten gelen yanlış ebeveyn tutumları ile cevaplanıyor. Bir zamanlar kendi anne ve babasının yanında çocuğunu değil öpmenin koklamanın bile saygısızlık olarak anlamlandırıldığı neslin üyesi olan şimdinin ebeveyni, anne - baba adayına doğal olarak kendi deneyimlerini aktarıyor. Tongar, bu kitabında anne ve babalara çocukların sevgi ile büyümesi için sevginin gösterilmesi gerektiğini dile getiriyor. Çiçeğin büyümesi için su ve güneş ışığı ne kadar gerekli ise çocukların ruh ve beden sağlığının gelişmesi ve yarının sağlıklı toplumlarının oluşturulması için çocukları sevmeyi bilmenin şart olduğunu söylüyor. Bunları söylerken de kitabında Allah ve peygamber sevgisini de işliyor.

Sevginin gösterilmesi kadar duruma uygun cezanın da verilmesi gerektiğine vurgu yaparken, cezanın yıkıcı değil yapıcı ve öğretici olması gerektiğini de hatırlatıyor. Çocuğa karşı yapılan, sonunda ders almaları beklenen ve ceza olarak düşünülen kızma, bağırma, dövme gibi yaklaşımların yüzeysel şekilde düşünüldüğünden söz ediyor. Bununla birlikte, unutulacağı düşünülen ve telafisi mümkün olmayan fiziksel ve sözel şiddet içeren anne - baba tutumlarının çocuk kalbinde ve ruhunda kapanmaz yaralar açtığını da fark etmeyi sağlıyor. Mutlu ve huzurlu bir yaşam kurmaya yönelik bugünden doğru adımların atılabilmesi için okuyucuya rehberlik ediyor. Mükemmel anne - baba olmaktan çok çocuğunu seven, bunu doğru şekilde ifade eden, onu bir birey olarak gören ve saygı duyan ebeveyn olmanın çocuk için ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.


 
Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 176
Yayın Tarihi 2017
Yazar Hatice Kübra Tongar
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV0000051E9V
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön