Bebek Banyo

Bebeklerin banyo seramonisi, doğdukları andan itibaren en keyifli anları oluşturmakla birlikte, ebeveynler açısından en çok dikkat edilmesi gereken detaylardan birini teşkil ediyor. Bebeğin ilk banyo zamanı, banyoda tutuş şekli ve yıkama prosedürü gibi önemli konulardan oluşan liste, daha birçok önemli nokta ile uzayıp gidiyor. Birçok bebek, suyla ilk tanışma anında bundan büyük keyif alsa bile en az bir o kadar bebek de sudan pek hoşlanmıyor. 

Bebekler Neden Banyo Yapmaktan Korkar?

Doğası gereği doğuştan suya alışkın olan bebekler, süreç içerisinde annenin bebeği yıkarken üşütme endişesi gibi nedenlerle, sudan korkmaya başlıyor. Bunun önüne geçmek için öncelikle, annenin bebeğini yıkarken oldukça sakin ve rahat olması büyük önem taşıyor. Bebekler, annelerinin nabız atışlarından tüm bu endişeli ruh halini hissedebiliyorlar. Banyo sürecini, olağan bir rutin haline getirmek de bebek açısından büyük önem taşıyor. Zira, bebekler düzenli ve rutin alışkanlıkları seviyorlar. Annenin, bebeğini rahatlatıcı davranışları ve ses tonuyla sakinleştirmesi ve masaj yapması, bebeğin suya daha hızlı alışması açısından önem taşıyor.

Bazı bebekler, küvetten hoşlanmayabiliyor. Bunun giderilmesi için, bebeği küvetin içine koymadan önce yumuşak kıyafetlerden oluşan bir alt şilte oluşturmak bebeğin rahatlamasına katkı sağlıyor. Başını yukarıda tutacak bir yastık önlemi de bebeğin kendini rahat hissetmesi için yardım sağlıyor. Yumuşak bir kumaştan tasarlanmış yastık, bebeğin başını suyun dışında tutacağından, suyu daha erken sevmesini sağlıyor. Köpük ve suyun, bebeğinizin yüzüne direkt olarak temas etmesi de korkutucu olabiliyor. Bu nedenle, yüzünü ve başını yıkama işlemini en son aşamaya bırakarak, suyu önce elinize sonra bebeğin başına ve yüzüne sürmeniz, ona kendini rahat hissettirmede çok önemli katkı sağlıyor. 

Bebekler Nasıl Banyo Yaptırılır?

Bebekler, doğduktan 2 gün sonra banyo yapmaya başlayabilirler, Bununla birlikte birçok anne, bebeğin ilk banyosu için göbek bağının düşmesini bekliyor. Her iki durumda da bebeğinizin ilk banyosu, onun suyla tanışması için çok önemli bir aşamayı oluşturuyor. Bebeğinizi yıkayacağınız ortamın sıcaklığının 25 derece olması, sağlıklı bir banyo deneyimi için büyük önem taşıyor. Su sıcaklığının da 36-38 derece aralığında olması gerekiyor. İdeal su sıcaklığını, bebekler için üretilmiş banyo termometresi ile kolayca ölçebilirsiniz. Yeni doğan bebeklerin cildinde, yıkandıktan sonra hafifçe kızarıklık ve pütür olması normal. Döküntü ya da çatlak oluşumu durumunda ise hemen doktora müracaat etmekte yarar bulunuyor.

Bebeğinizin tüm eşyalarını, banyo yaptırmaya başlamadan önce yanınızda bulundurmalısınız. Ayrıca, suyun zaman içerisinde soğuyacağını göz önüne alarak güvenli bir alana yeterli sıcak su bırakmalısınız. Özel olarak bebekler için üretilmiş, Ph seviyesi ve içeriği bebekler için uygun olan şampuan ve sabunlar bulunuyor. Bu ürünlerden yararlanarak sabunladığınız bebek süngeri ile önce bebeğin ön tarafını daha sonra sırt tarafını yumuşak hareketlerle yıkayabilirsiniz. Özel tasarlanmış bebek küvetlerinde bebeğinizi yıkamak için yarısına kadar su ile doldurmanız yeterli. Bebeğinizin kulağına su kaçırmamanız büyük önem taşıyor. Banyo işlemi tamamlandıktan sonra, ılık bir bebek havlusu ile güzelce tüm eklem yerlerini ve kulak arkalarını kurulamanız gerekiyor. Bebek cildine uygun krem ve yağlar ile giydirmeden hemen önce, yumuşak bir masaj yapabilirsiniz. Masaj, bebekler üzerinde hem rahatlatıcı hem de sakinleştirici bir etki yaratıyor. 

Bebek banyosu için dikkat etmeniz gereken önemli birkaç noktadan biri de bebeğinizin banyodan hemen önce mama ya da anne sütü almamış olması. Zira böyle bir durumda bebek, banyo esnasında kusma eylemine geçebiliyor. Bununla birlikte, uykudan hemen önce yaptıracağınız banyo, bebekler için kusursuz bir uykuya geçiş aşamasını oluşturuyor. 6. aydan itibaren, rahatlıkla oturmaya başlayan bebekleri yıkamak daha eğlenceli bir hal alıyor. Bebeğinizi küvetinin içine oturttuktan sonra, ona seveceği banyo aksesuarları ve oyuncaklarından vererek bu deneyimi oldukça eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bebek Banyo Malzemesi

6143 ürün listeleniyor
Anne / Bebek / Oyuncak
Anne / Bebek / Oyuncak
Bebek Banyo ve Tuvalet
Bebek Banyo ve Tuvalet
Bebek Banyo
Bebek Banyo
Banyo Aksesuar
Banyo Aksesuar
Küvet
Küvet
Küvet Seti
Küvet Seti
Banyo Termometresi
Banyo Termometresi
Bebek Sabunu
Bebek Sabunu
Banyo Köpüğü
Banyo Köpüğü
Bebek Şampuanı
Bebek Şampuanı
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 6143 ürün
DSACategoryId/2147483639/80383031/80383032