Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

8 GB Bellek Ram Fiyatları

4660 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
RAM Hızı
Toplam 39 / 4660 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
Toplama BilgisayarToplama bilgisayarlar, bir bilgisayarın sorunsuz çalışması için gerekli olan işlemci, anakart, ekran kartı ve RAM (bellek) gibi parçaların her birinin ayrı ayrı satın alınıp monte edilmesiyle oluşan markasız bilgisayarlardır. Çoğunlukla marka bilgisayarların standart kullanıcılar için ürettiği bilgisayarları kendi ihtiyaçları için yetersiz bulan kullanıcılar tarafından tercih edilir. Çünkü bu yöntemle hazır bilgisayarlardan çok daha güçlü performans sergileyen kasalar oluşturmak mümkündür. Kişisel bilgisayarınızı oluştururken seçtiğiniz parçaların birbiriyle hem performans hem de montaj yönünden uyumu çok önemlidir. Seçtiğiniz parçaların her biri çok güçlü olabilir ancak eğer birlikte çalışamıyorlarsa bu durumda bilgisayarınız ya çalışmaz ya da çok düşük bir performans gösterir. Bilgisayarınızı oluştururken ilk olarak işlemci seçimi yapmanız gerekir. Çünkü diğer tüm parçaları işlemci belirler. Daha sonra anakart seçimi yapılır. Anakartınız kesinlikle işlemcinizle uyumlu olmalı ve ethernet kartıyla ses kartına sahip olmalıdır. Üçüncü aşama ekran kartı seçimidir. Ekran kartı seçilirken GPU (Grafik İşlemci) verileri yani bit, bellek miktarı, çekirdek hızı gibi özellikler dikkate alınmalıdır. Bir sonraki aşama anakartınızın destekleyeceği frekansa sahip bir RAM bellek seçimidir. Eğer anakartınızdan yüksek frekansta bir bellek seçerseniz, anakartınız, kapasitesinin üstündeki bellekleri çalıştırmayacağı gibi altındakilerde de düşük performans gösterir. RAM seçiminden sonra anakartınızın çıkışlarına uyumlu bir SSD (Solid State Drive) seçmelisiniz. SSD diski, okuma ve yazma hızına dikkat ederek seçmek gerekir. Son olarak da hazırladığınız donanımın kullanacağı gücü hesaplayıp bunun %20 fazlasını kaldırabilecek bir güç kaynağı satın aldığınızda bilgisayar toplama işlemini tamamlamış olursunuz. Bu aşamadan sonra anakartınızla uyumlu bir kasa seçimi yaparak montajlama işlemine başlayabilirsiniz. Parçaları satın almadan önce birbirleriyle uyumunu bilgisayar toplama sihirbazı kullanarak test edebilirsiniz. Bu program yanlış parçaları seçmenize izin vermeyerek en doğru şekilde bilgisayarınıza kurmanıza yardım eder. Tüm bunların dışında optik sürücü, mikrofon, kulaklık, hopeüarlör, klavye veya fare gibi donanımları dilediğiniz gibi seçmekte özgürsünüz.
Detaylar
RPM Dönüş Hızıİngilizcede Revolutions per Minute şeklinde açılımı olan RPM terimi, Türkçede 1 dakika içerisinde gerçekleştirilen dönüş / devir sayısı anlamına gelir. RPM terimi bazı yerlerde REV/MIN ya da R/MIN şeklinde de karşımıza çıkabilir. Dönen her cihaz için kullanılabilen ve 1600 RPM, 1900 RPM, 5400 RPM, 7200 RPM, 10000 RPM değerleri şeklinde karşımıza çıkan terimin bilgi teknolojileri dünyasında da büyük yeri vardır. RPM ifadesi bilgisayarlarda özellikle soğutma sistemlerinde ve depolama aygıtlarında sıklıkla kullanılır. Bilgisayarlar daha çok hava ile soğutulurlar. Soğutma sisteminde bu işlemi fanlar yapar. Her fan dönüş hızına göre performans gösterir. Dolayısıyla fanların RPM değerleri soğutma sistemlerinin performansını doğru orantılı etkiler. Normalde mevcut bir bilgisayar sisteminde fan dönüş hızları varsayılan olarak belli ve sabittir. Bazen kullanıcılar kendi sistemlerinin CPU, bellek, ekran kartı gibi donanımlarını varsayılan hızından daha üst seviyelerde çalıştırmak isterler. Bunu Overclock denilen hız aşırtma çalışmaları ile yaparlar. Daha yüksek frekanslarda çalışan donanımlar ise daha çok ısı üretirler. Dolayısıyla bu ısının düşmesi soğutma sisteminin daha etkili çalışmasına bağlıdır. Hız aşırtma yapan kullanıcılar mevcut fanları yenileriyle değiştirme, yeni fanlar ekleme ya da mevcut fanların RPM dönüş hızlarını artırma yoluna giderler. RPM ifadesinin en çok geçtiği bir diğer yer ise sabit depolama aygıtlarıdır. Klasik olarak anılan bu disklerde okuma yazma yapan bir başlık bulunur. Başlık dönme hareketi ile okuma yazma işlemi gerçekleştirilir. Dolayısıyla bir sabit harddiskin okuma yazma hızı döner başlığın RPM değeri ile birebir ilişkilidir. Örneğin; Cache bellekleri 256 MB olan 3,5 inç 8 TB iki depolama aygıtının biri 7200 diğer 5400 RPM olsun. Dönme hızları dışında tüm özellikleri aynı olan disklerden 7200 RPM hızına sahip olan 245 MB/s aygıttan bilgisayar okuma yapabilirken 5400 RPM hızındaki disk 213 MB/s okuma yapabilir. Kullanıcılar, RPM değerini yeni donanım alınırken ihtiyaca göre seçmelidir. Örneğin; depolama aygıtı alınırken en yüksek RPM değerini seçildiği halde ihtiyaç karşılanmıyor ise standart döner başlıklı harddisk yerine daha hızlı SSD diskleri tercih edilmelidir. Aynı şekilde 5400 RPM döner başlıklı bir HDD tüm eksikliği giderebiliyorsa 7200 RPM bir disk seçmek maliyeti artıracaktır.
Detaylar
Overclock (OC)Overclock Türkçe’de hız aşırtma anlamına gelir. Teknoloji meraklıları bu yöntem ile bilgisayarlarına yeni parçalar almak yerine mevcut sistemlerini daha performanslı ve hızlı çalıştırmak istemektedirler. Bilgisayar dünyasındaki Overclock terimi ise işlemciyi, bellek veya ekran kartlarını normal saat frekansının daha üstünde bir değerde çalışmaya zorlamak anlamına gelir. Overclock, pahalı donanımınıza zarar verme ihtimalinizden dolayı çok dikkatli yapılması gereken riskli bir işlemdir. Tüm sorumluluk Overclock işlemini yapana aittir. İşlemcilerin FSB (Frontside Bus) değerleri katsayı ile çarpıldığında çalışma hızları MHZ cinsinden bulunabilir. Örneğin; değerler FSB 200 × 15 şeklinde ise bu işlemci 3000 MHZ frekansında çalışıyor demektir. Overclock işlemi için FSB değeri veya yandaki katsayı değeri artırılır. Bazı işlemci markaları için katsayı değerleri değiştirilemediği için FSB değerleri ile oynamak tek seçenek olarak karşınıza çıkabilir. Her iki değer ile de oynanabiliyor ise çok daha esnek Overclock işlemine imkân doğmuş olur. Farklı marka ve model işlemcilerin farklı Overclock performansları gösterebileceği de unutulmamalıdır. Overclock için ana kartın ve işlemcinin bu işleme uygun özelliklere sahip olması gerekir. Ayrıca stabil ve maksimum hız aşımı için bilgisayar belleğinin de kaliteli ve düşük gecikmeli olması gerekir. Ayrıca Overclock işlemi sonrasında daha çok enerji tüketimi yapılacağı için güçlü bir güç kaynağı ve iyi bir soğutma sistemine ihtiyaç duyulur. Tüm bu uygunluklar tespit edildikten sonra bilgisayarın BIOS temel ayarlar menüsünden Overclock işlemi yapılır. BIOS menüsünde FSB, varsayılan olarak görülen işlemci bellek oranı gibi bazı değerler değiştirilir. Overclock işleminin en büyük avantajı bilgisayar sisteminin varsayılan hızından daha yüksek hızlara ulaşılabiliyor olmasıdır. Dezavantajı ise olası ters bir durumda bilgisayar geri dönülmesi imkânsız zararlara maruz kalabilir.
Detaylar