Biberon Maması

Bebeklerin hem zihinsel hem de fiziksel gelişimleri için belli bir yaşa kadar anne sütü ile beslenmelerinin önemi yadsınamaz. Ancak elde olmayan birçok faktöre bağlı olarak bazı annelerin bebeklerini emzirmeleri mümkün olmayabilir. Zorlu bir süreçten yeni çıkmış anneler için bu durum üzücü olmakla birlikte kendilerini yetersiz hissetmelerine de sebep olabilmektedir. Yetersizlik hissine kapılan yeni anne adayı, sosyal normların da baskısı ile kendini ruhsal bir çıkmazın içinde bulabilir. Bu noktada annelerin yardımına anne sütüne en yakın olarak formüle edilen biberon maması yetişir. Günümüzde imkanların gelişmiş olması sayesinde formül süt olarak da bilinen biberon mamalarının içerik bakımından zengin oldukları görülmektedir. Biberon maması temelde inek sütü tozudur. Ancak çeşitli işlemlerden geçirilerek bileşenleri anne sütüne en yakın duruma getirilen bu mamalar, inek sütünün bebekte oluşturacağı olumsuz durumlara sebep olmaz. Protein seviyeleri çok yüksek değildir, bu da kolay sindirilmelerini ve formülündeki minerallerin kolay emilimini sağlar. Anne sütünün olmadığı ya da yetersiz olduğu durumlarda biberon mamaları, bebeklerin tokluk sürelerini uzatarak gelişimlerine destek olur. Biberon mamalarının formülü bağışıklık sistemini güçlendiren prebiotik, sinir sistemi ve beyin gelişimine katkı sağlayan Omega 3 ve 6, bağışıklık sistemi ve gelişim üzerinde olumlu etkileri bulunan nükleotit bileşenleri ile desteklenir. Bebeğin gelişimine bağlı olarak ve içinde bulunduğu ay dikkate alınarak doktorunuzun tavsiyesi ile uygun biberon maması seçimi yapabilir, bebeğinizin gelişimini destekleyebilirsiniz.

Biberon Maması Çeşitleri ve Özellikleri

Anne sütünün içeriği bebeğin içinde bulunduğu döneme göre nasıl değişiklik gösteriyor ise biberon mamalarının özellikleri de aynı şekilde değişiklik gösterir. Anne sütüne eş değer olmamakla birlikte en yakın formüle sahip olan mamalar, bu özellikleriyle de anne sütü göz önünde bulundurularak çeşitlendirilir. Bebekler için biberon maması çeşitleri 1’den 5’e kadar numaralandırılarak birbirinden ayrılır. 1 numaralı biberon maması, bebeğin anne sütü ile beslenmesinin mümkün olmadığı durumlarda ve doktor tavsiyesi ile doğumdan itibaren kullanılabilir. 0-6 ay arasındaki bebekler için özel olarak formüle edilen bu mamaların yağ içeriği fazladır. Anne sütüne benzetilerek sindirim kolaylığı sağlamayı amaçlayan başlangıç mamalarıdır. 2 numaralı bebek biberon maması, anne sütüne veya ek gıdaya takviye olarak verilebilir. 6-9 veya bazı markaların ürünlerine göre 6-12 ay aralığındaki bebekler için üretilen devam mamaları, bebekleri daha uzun süre tok tutmaları ile öne çıkar. Genellikle 6,7,8,9,10 aylık bebek biberon maması 2 numaralı mama olarak kullanıma sunulur.

Protein ve enerji içerikleri bakımından zengin olan bu mamalar, bebeklerin bilişsel gelişimine de katkıda bulunur. 3 numaralı olan bebek mamaları devam sütü niteliği taşıyan mamalardır. Koyu kıvamlı olan bu mamaların içerdiği enerji daha yüksek seviyededir. Formülleri pek çok vitamin ve minerallerle desteklenir. 9. aydan itibaren 1 veya 2 yaşına kadar kullanıma uygundur. Serinin devamında bazı markaların 4 ve 5 numaralı mamaları bulunur. Bunların dışında tamamlayıcı besinler içeren mama çeşitleri de vardır. Kavanoz mamalar, tahıllı kaşık mamaları, muhallebiler, bebek kahvaltıları, sütlü kaşık mamaları, gece besinleri, bebek çorbaları tamamlayıcı besinler içeren mamalar arasında sayılabilir. Ayrıca gaz, kusma, metabolik rahatsızlık, alerji gibi özel durumu bulunan bebekler için doktor tavsiyesi ile kullanılan mama çeşitleri de mevcuttur. Tüm mamaların içeriği gibi gramajları da bebeklerin içinde bulunduğu dönem göz önüne alınarak belirlenir. Bebeğinizin gelişimini takip ederek en doğru biberon mamasına karar verebilir ve büyümelerine keyifle eşlik edebilirsiniz.

Biberon Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerin gelişim süreci boyunca yeteri kadar beslenmeleri ve gelişimleri için gerekli olan besin değerlerini almaları her anne baba için oldukça önem arz eden bir konudur. Sıra biberon maması seçmeye geldiğinde raflarda çeşitli ürünlerle karşılaşan ebeveynler neye göre seçim yapacakları konusunda kaygıya kapılabilir. Mamalar bebe bisküvili, sütsüz, pirinç, nişastalı, irmikli biberon maması gibi pek çok şekilde karşınıza çıkabilir. Bebekler için mama seçimi yaparken öncelikle göz önünde bulundurulması gereken nokta, bebeğin içinde bulunduğu dönem ve özel durumudur. Prematüre bebekler için özel olarak formüle edilmiş bebek mamaları arasından seçim yapmak gerekirken kabızlık gibi sıkıntı yaşayan bebekler için sindirime yardımcı olan ürünlerden seçim yapmak daha doğru bir tercih olabilir. Dolayısı ile her mama her bebek için uygun olmayabilir. Doktor bebeğiniz için özel bir mama tavsiye etti ise öncelikli seçiminiz bu yönde olmalıdır. Alerjik bünyeye sahip olan bebekler için seçilecek mamanın bir uzman görüşü alınarak belirlenmesi önemlidir.

Gelişimi ve kilosuna bağlı olarak tam doymadığı düşünülen bebekler için daha doyurucu gece maması tercih edilebilir. Bebek mamalarının içerikleri dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeridir. İçeriğin anne sütüne yakın olması ve bebeğin gelişimi için gerekli oranlarda bileşenler içermesi gerekir. Protein ve yağ miktarının anne sütüne yakın olmasına dikkat edilmelidir. İçeriğinde şeker bulunan ve vanilya gibi aromatik tatlar bulunduran biberon mamalarının kullanımı tavsiye edilmez. Bebeğiniz için mama seçerken içeriği kadar ambalajı konusunda da hassasiyet göstermeniz gerekir. Ambalajlarının açılmış veya hasar görmemiş olması, son kullanma tarihinin geçmemiş olması, muhafaza edilmesinin uygun şartlar altında gerçekleştirilmiş olması gibi hususların her biri sağlıklı bir mama seçimi için dikkat edilmesi gereken konulardır.

Biberon Maması Fiyatları

Biberon maması üreten markalar, ürünlerini formüle ederken bebeklerin gelişimini ve ebeveynlerin hassasiyetini göz önünde bulundurur. Bebeklerin gelişimine katkıda bulunacak sağlıklı ürünleri anne babaların tercihine sunmayı hedeflerler. Bu nedenle bebeklerin özel ihtiyaçları ve ebeveynlerin beklentileri doğrultusunda ürünlerini çeşitlendirirler. Anne babalar en kıymetlileri olan bebekleri için temiz içerikli ürünler tercih etmeye özen gösterir. Bu beklentiyi karşılamak adına hiçbir zararlı bileşene yer verilmeyen doğal biberon maması seçenekleri ön plana çıkar. Mamaların kimyasal madde içermemeleri çok önemli bir konudur. Dolayısı ile kimyasal ve kanserojen içeriklerden arındırılmış ürünler seçmeye dikkat etmek gerekir. Gece sürekli uyanan miniğiniz için tok tutan bir mama arayışı içerisindeyseniz gece biberon maması tercih ederek uyku süresinin uzamasına yardımcı olabilirsiniz. Her bütçeye uygun biberon maması bulunmakla birlikte mamaların markası, gramajı, içeriği ve özellikleri fiyatların farklı olmasında etkilidir. Yenidoğan bir bebek için üretilen mamalar genellikle daha düşük gramajlıdır. Bebek büyüdükçe beslenmek sıklığı artacağı için gramaj miktarı da artar.

1 yaş biberon maması gramajı ile 3 ay biberon maması gramajı şüphesiz ki aynı değildir. Gramajı fazla olan biberon maması fiyatları, az olanlara göre bir miktar fark edebilir. Biberon maması fiyatları ile ilgili ortalama miktar olsa da standart bir fiyat politikasından bahsetmek mümkün olmayabilir. Ancak her bütçeye uygun bir mama çeşidi bulmak mümkündür. Bebeğiniz için mama seçerken fiyattan önce göz önünde bulundurulması gereken nokta mamanın içeriğinin kalitesi ve besleyicilik değeridir. Farklı seçeneklerle ve fiyatlarla tercihinize sunulan bebek biberon maması çeşitleri arasından bebeğinizin ihtiyacına ve bütçenize en uygun seçimi yapabilirsiniz. Karnı doyan bebeğinizin gülümsemelerini keyifle izlerken avantajlı alışveriş yapmış olmanın da keyfini de sürebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Biberon Mamaları

288 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 49 / 288 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?