Contalar

Conta Çeşitleri

Conta, sızdırmazlık oluşturmak için bağlantı flanşları arasına yerleştirilen ve çeşitli malzemelerden üretilen bir sızdırmazlık malzemesidir. Çeşitli bağlantı türlerindeki sızıntılar ürün ve enerji kaybı başta olmak üzere telafisi zor ve maliyetli senaryolarla sonuçlanabilir. Contaların birincil işlevi, flanş bağlantısından sızıntı olmayacak şekilde yüzeydeki düzensizlikleri kapatmaktır. Farklı flanşlarla birlikte kullanılabilecek, farklı tipte contalar bulabilirsiniz. Erişilebilir conta fiyatları ile metal, yarı metal ya da metal olmayan conta çeşitleri arasından tercih yapabilirsiniz.

Conta Çeşitleri

Doğru conta seçimi conta malzemesinin akışkanla uyumluluğu, sistemin basınç ve sıcaklığına dayanma yeteneği ve contanın kullanım ömrüne bağlıdır. Conta seçimi yapmadan önce belirli uygulamaların gereksinimlerini anlamak önemlidir. Contaların kabul edilebilir bir süre boyunca sızdırmazlığı sağlaması için sahip olması gereken sekiz önemli özellik vardır. Bunlar sızdırmazlık sağlamak için gözeneksiz yapı, flanş yüzeyindeki kusurları doldurabilme, gerilim gevşemesi, esneklik, kimyasal direnç, sıcaklık direnci, korozyona karşı dayanıklılık ve yüzeyden kolayca çıkarılabilmedir. Kaliteli bir conta maruz kaldığı sıvının sıcaklık ve basınç aralığına en iyi şekilde direnç gösterir. Conta sıvı ile temas ettiğinde veya çevresel koşullara maruz kaldığında korozyona uğramaz. Flanş yüzeyinde korozyona neden olmaz. İdeal olarak conta malzemesinin birden fazla sıvı türüyle başa çıkabilmesi gerekir. Sıcaklık ve basınçtaki değişiklik nedeniyle meydana gelebilecek tüm hareketlere karşı dayanıklı olması beklenir. 

Metal Contalar

Metal contalar yumuşak demir, düşük karbonlu çelik, paslanmaz çelik, conel ve inconel gibi bir malzemelerden üretilir. Bu contalar ayrıca halka conta veya RTJ contalar olarak bilinir. Normalde 900 Sınıfının üzerinde olan yüksek basınç sınıfı flanşlarda metal contalar kullanılır, ayrıca yüksek sıcaklıklar için de kullanılabilir. En yüksek fiyat etiketine sahip conta türü olmakla birlikte en sağlam contalardır. RTJ flanşlı sekizgen ve oval olarak kullanılan iki tip metalik conta vardır.

Metalik Olmayan Contalar

Bu tür contalar için kullanılan en yaygın malzemeler grafit, kauçuk, teflon, PTFE ve sıkıştırılmış asbestsiz elyaftır (CNAF). Bu contalar aynı zamanda yumuşak conta olarak da bilinir. Metalik olmayan contalar kolayca sıkıştırılabilir. Genellikle 150 ve 300 sınıfı gibi düşük basınç sınıfı flanşlarla ve ayrıca düşük sıcaklıklarda kullanılır. Bununla birlikte grafit conta 500 santigrat dereceye kadar kullanılabilir. Tam yüzeyli conta türleri düz yüzeyli (FF) flanşlar için, düz halka conta çeşitleri ise raised face (RF) tipi flanşlarla kullanıma uygundur. Metalik olmayan contalar en uygun fiyatlı conta tipidir ve kolayca temin edilebilir.

Kompozit Contalar

Kompozit contalar, metal ve metal olmayan malzemelerin birleşiminden üretilir. Metal contalara kıyasla uygun maliyetlidir ancak dikkatli kullanım gerektirir. Kompozit contalar raised face, erkek-dişi ve oluklu flanşlarda kullanılır. En çok kullanılan kompozit tip conta spiral sarımlı contadır. Geniş bir basınç ve sıcaklık sınıfı aralığı için uygundur. Dolgu malzemesi olarak grafit veya PTFE, sarım malzemesi olarak paslanmaz çelik malzemeler kullanılır.

Soru 1: Kamm conta nedir?

Cevap 1: Kamm conta, eş merkezli oluklara sahip sağlam bir metal göbeğe sahiptir. Dolgu malzemesi, grafit veya PTFE’dir ve oluklu metal halka üzerine katmanlanır. Spiral sargılı contadan daha yüksek fiyatlıdır ancak daha iyi patlama direnci sağlar ve büyük çaplarda bile kullanımı kolaydır.

Soru 2: Metal ceketli conta nedir?

Cevap 2: Metal ceketli contaların yumuşak dolgu malzemesi ince bir metal kılıf tabakası içine alınır. Dolgu malzemesini örtmenin farklı yolları vardır. Ceketli contalar, çeşitli boyut ve şekillerde üretilir. Isı eşanjörlerinde, kanal ve kapak flanş bağlantılarında ve ayrıca vanaların gövde ekleminde de kullanılır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Conta Çeşitleri

10.000+ ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?