DVD

DVD açılımı Digital Versatile Disc olan CD-ROM görünümünde bir elektronik kayıt ortamıdır. "Çok Yönlü Sayısal Disk" anlamına gelir ve en gelişmiş ve yüksek standartta görüntü kalitesi sunar. İlk başlarda sadece video görüntüler için düşünülen DVD kısaltması, "Digital Video Disc" anlamında kullanılmaktayken daha sonra başka alanlarda da kullanılabileceği düşünülerek, "Digital Versatile Disc" şekline dönüşmüştür.

DVD teknolojisi, teknolojinin gelişmesiyle beraber ortaya çıkan yoğun kaydetme tekniklerinin daha da geliştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. 1990'lı yıllarda kayıt süresi açısından, ihtiyaca cevap veremeyen VCD'den daha fazla kayıt imkanı sağlayacak bir ortam bulma amacıyla yeni bir kayıt ortamı oluşturma çalışmaları başladı. Bu çalışmaların sonrasında ilk DVD 1995 yılında üretilmiş, 1997 yılında satışa çıkmıştır. Ancak 2000'li yıllardan sonra yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Üretilen bu DVD'ler 0,6 mm kalınlığında plastik kaplı polikarbonattan, iki disk in birleşmesinden ve çok daha ince yansıtıcı bir alüminyum ya da altın tabakadan oluşmaktadır. Bu iki disk birbirine yapıştırılarak 1,2 mm'lik bir disk oluşturur ve diskin 2 yüzünden ya da tek yüzünden okunabilir. 

DVD Hangi Formatta Çalışır?

Depolama kapasiteleri çok geniş olmasına rağmen bir filmin toplam uzunluğu sıkıştırılmadan DVD'ye sığmaz.Filmler MPEG-2 formatında kodlandıktan sonra DVD’ye kaydedilir Filmi DVD'ye sıkıştırmak için DVDlerde kullanılan bütün grafikler MP2 formatında saklanmaktadır.

DVD diskleri bilgisayarınızda ya da farklı bir cihazda çalıştırabilmek için cihazınızın DVD Player özelliğine sahip olması gerekmektedir. Film ve müzik dosyalarınızı oynatabilmeniz için ekstra DVD oynatıcı bir yazılıma da ihtiyaç duyabilirsiniz.

DVD Çeşitleri Nelerdir?

  • CD'ye göre daha yüksek depoloma alanı olan DVD'nin kendine özgü farklı özellikleri olan birçok çeşidi vardır.
  • DVD-Video: Yüksek kalitede video ve ses özellikleri taşır.
  • DVD-Audio: Yüksek kalitede ses özelliği taşır.
  • DVD-VR: Televizyon ve kamera gibi cihazlardan görüntü ve ses kaydetme özelliği taşır.
  • DVD-Data: Veri saklamak için kullanılır.
  • DVD-ROM: Önceden kaydedilen CD'lerin okunmasını sağlar.
  • DVD-R: Sadece bir defa kayıt yapılabilir.

DVD'nin Avantajları Nelerdir?

DVD'ler çok dayanıklı olduğu için bir film kalitesi bozulmadan defalarca izlenebilir. Aynı zamanda CD'lere kıyasla çok daha fazla bilgi depolanabilir.Fiziksel olarak CD ve DVD arasında herhangi bir fark yok gibi gözükse de bir CD yaklaşık olarak 700 MB’lik veri saklayabilirken DVD’ler 4,7 GB’lik veriyi saklayabilir. DVD sürücüleri hem DVD hem de CD'leri çalıştırabilir. DVD'lerin Resim kalitesi diğer kayıt seçeneklerine göre çok daha gelişmiş durumdadır ve sinema salonlarındaki benzer kalitede ses sistemleri (Dolby Digital, Digital Theatre System) kullanılır. DVD ile film izlerken uzaktan kumanda ile görüntü kalitesi değişmeden ağır çekim oynatma, ileri geri sarma ve ekranı dondurma yapılabilir. Bazı DVD filmlerde hem 16:9 formatında geniş ekran, hem de 4:3 formatında standart televizyon ekranında filmi boyutlandırma özelliği vardır. Böylece istenilen format seçilerek film izlenilebilir. DVD'lere kaydedilen filmlerde birçok ses ve altyazı seçeneği vardır. Bu seçenekler sayesinde filmleri istediğiniz dil ve altyazıyı seçerek izleyebilirsiniz. 

DVD Nerede ve Nasıl Saklanmalıdır?

DVD'lerde doğru bir şekilde saklanmazsa bozulma, aşınma, çizilme gibi sorunların görülebilir. Bu nedenle DVD'lerinizi kuru ve ışık görmeyecek bir yerde muhafaza ederek daha uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

DVD'ler Nasıl Temizlenmelidir?

DVD'lerin kullanım ömrü uzun olduğu için bu süreçte toz ve buna benzer kirleticilere maruz kalabilirler. Bu kirleticilerle DVD'yi kullanmaya devam etmek çizilmeye neden olabilir. DVD'lerin çizilmesi de bir süre sonra DVD'leri kullanılmaz duruma getirir. Bu durumun gerçekleşmemesi için kolonya gibi alkol içeren bir madde ve yumuşak biz bezle DVD'lerinizin temizliğini yapabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

DVD Kitapları

4 ürün listeleniyor
Heretik Yayınları DVD
Kişisel Yayınlar DVD
Timaş Yayınları DVD
Kuponlu Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?