Öğrencilerin ilk kez ilköğretim 1. sınıfta karşısına çıkan hayat bilgisi 2, 3 ve 4. sınıf müfredatlarında da yer alır. İlerleyen yıllarda fen bilgisi ve sosyal bilimler olarak 2 bölüme ayrılan hayat bilgisi dersinin öğrencilerin eğitim hayatlarında önemli bir etkisi olur. Bu nedenle eğlenceli ve dersi sevdirecek hayat bilgisi kitaplarını kullanmakta fayda vardır.

Hayat Bilgisi Nasıl Bir Ders?

Fizik, kimya, biyoloji, tarih ve coğrafya konularına ait temel bilgilerin öğretildiği hayat bilgisi dersi, öğrencilerin eğitim hayatları boyunca okul başarılarını doğrudan etkiler. Henüz okul ile yeni tanışan öğrencilerin bu dersi sevmesi için dersi eğlenceli şekilde öğreten kitaplar kullanmak gerekir.

Hayat Bilgisi İçin Hangi Konu Anlatımlı Kitaplar Alınır?

Hayat bilgisi için kitap alırken öğrencinin kaçıncı sınıf öğrencisi olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir. 1. ve 2. sınıf öğrencileri için konuyu basit ve eğlenceli şekilde öğreten kitaplar kullanmak öğrencilerin dersi sevmesini sağlar. Ayrıca görsel desteği bulunan animasyon anlatımlı DVD setlerinden de yararlanmak konuların kavranmasını kolaylaştırır.

Hayat bilgisi konu anlatımlı kitaplarının mümkün oldukça fotoğraflarla zenginleştirilmiş olmasına dikkat edebilirsiniz. Ayrıca ünite sonlarında bulunan konu özetleri ve öğrencilere yöneltilen sorular konuların daha iyi kavranmasına yardımcı olur.

Hayat bilgisi kitaplarında bilgileri eğlenceli hale getirmek çok önemlidir. Öğrenciye direkt bilgi veren kitaplar yerine etkinliklerle konuyu öğretilen kaynakları tercih etmek konunun kavranmasını kolaylaştırırken hafızada daha uzun süre kalıcı olmasını da sağlar.

Hayat Bilgisi İçin Hangi Soru Bankaları Kullanılır?

Hayat bilgisi dersi için soru bankası alırken öğrencinin seviyesini göz önünde bulundurmak gerekir. Öğrencinin seviyesinden daha ağır kaynaklar kullanmak henüz eğitim hayatının başında olan öğrencinin çalışma motivasyonunun azalmasına neden olabilir. Kolay soru bankaları ise öğrencinin gelişmesine katkıda bulunmaz. Soruları kolaydan zora doğru ilerleyen soru bankaları çalışmayı daha verimli hale getirir. Ayrıca tek bir yayının soru bankasını kullanmak yerine farklı kitaplar kullanmak daha fazla soru çeşidi görülmesine ve öğrencinin bakış açısının genişlemesine yardımcı olur.

Hayat bilgisi soru bankasının içerisinde farklı soru tiplerinin bulunmasında yarar vardır. Yalnızca test değil, boşluk doldurma, doğru/yanlış gibi farklı soru tipleri hem öğrencinin sıkılmasının önüne geçer hem de eğitim hayatı boyunca karşılaşacağı soru tarzlarına alışmasını sağlar.

Soru bankalarının ilk testlerinde kısa ve öğrencinin rahatlıkla çözebileceği sorular bulunursa öğrencinin kendine güveni gelir. İlerleyen testlerdeki uzun cümlelerden oluşan sorular ise okuma ve anlama yeteneğinin gelişmesine katkıda bulunur. Ayrıca soru bankalarının çözümlü olması da faydalı olur. Çözümlü soru bankaları, öğrencinin çözemediği soruların cevaplarını ebeveynlerine sormalarının önüne geçer ve kendi sorumluluklarının bilincine vararak soruların çözüm yollarını kitaptan öğrenebilir.

Yeni nesil soru bankalarında soruların çözümlerine daha kolay ulaşmak ve çocukların teknoloji kullanımına alışmaları için karekod kullanımı entegresi artmaktadır. Çözülemeyen ya da çözülen ancak farklı çözüm yolu olup olmadığı merak edilen sorunun yanındaki karekod akıllı cihazlara okutulur ve sorunun çözümüne ulaşılır.

Hayat Bilgisi İçin Hangi Yaprak Testler Kullanılır?

Öğrencilerin ağır kitapları yanlarında taşımalarının önüne geçmek için yaprak testler kullanılabilir. Cırtcırtlı kesme bölümü bulunan yaprak testlerde, öğrencinin yalnızca çözeceği testi yanında taşıması mümkün olur.

Yaprak test alırken öğrencinin seviyesine uygun seçenekleri değerlendirmekte fayda vardır. Ayrıca testlerin cevaplarının soruların altında değil ayrı bir bölümde olması öğretmen ve ebeveynlerin denetlemelerini kolaylaştırır. Yaprak testlerin yanında optik formlarının olmasına da özen gösterebilirsiniz. Böylece öğrenci optik form kodlama alışkanlığını edinir ve karşısına çıkacak sınavlarda zorlanmaz.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Hayat Bilgisi Kitapları

95 ürün var
 1. Yazar A-Z
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Markalar A-Z
  1. Formül Yayınları
  2. 4 Adım Yayıncılık
  3. Mutlu Yayınevi
  4. Arı Yayıncılık
  5. Kırmızı Beyaz Yayınlar
  6. Sözün Özü Yayınları
  7. İşleyen Zeka Yayınları
  8. Ata Yayıncılık
  9. Final Yayınları
  10. Medyan Yayınları
  11. Pegem Akademi Yayıncılık - Akademik Kitaplar
  12. Sadık Uygun Yayınları
  13. Teas Press
  14. Batı Akademi Yayıncılık
  15. Berkay Yayınları
  16. Bilgi Sepetim
  17. Cancan Yayınları
  18. Doğan Akademi
  19. Gendaş Kültür
  20. Karaca Yayınevi
 6. Sınıf
  1. 1. Sınıf
  2. 2. Sınıf
  3. 3. Sınıf
  4. 11. Sınıf
  5. Üniversite Hazırlık
 7. Basım Dili
 8. Boyut
 9. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033037/213862/1514754
Başa dön