Bahçedeki bitkilerin, çitlerin, ağaçların ve çalıların düzenli olarak budanması çok daha güzel görünen ve sağlıklı bir bahçe için çok önemli oluyor. Bu noktada doğru kırpma makası seçimi yapmak gerekiyor. Benzer şekilde hayvan yetiştiriciliği yapan kişilerin de bazı kırpma makaslarına ihtiyaçları oluyor. Dolayısıyla ihtiyacınıza uygun ve kullanışlı bir kırpma makası edinmek için bazı detaylara özen göstermeniz gerekiyor. 

Koyun Kırkma Makinesinin Temel Özellikleri

At, köpek, kedi, keçi, inek ve koyun gibi hayvanlarının düzenli olarak tüylerinin ve kıllarının kırpıldığı makinelere kırkım makinesi adı veriyor. Berberdeki saç kesme makinelerinin büyük versiyonlarına benzeyen bu makineler ile hayvanlara zarar vermeden uygulama yapmak büyük oluyor. Ancak makineyi doğru şekilde kullanabilmek için hayvanın nasıl tutulması gerektiğini ve makineyi kullanma tekniklerini çok iyi bir şekilde kavramış olmak gerekiyor. Kırkım işlemi yaparken bölgenin aydınlık, geniş ve temiz olması; aynı zamanda rüzgâr almaması önemli oluyor. Aynı zamanda kırkma makinesinin çeşidine göre yoğun ve kalın tüylerde de iyi performans gösterecek bir motora sahip olan ürünü seçmek gerekebiliyor. Bunun yanı sıra kırkma makineleri genellikle çok yoğun çalışılan zamanlarda dahi başının serin kalabilmesi için özel havalandırma sistemlerine sahip oluyor. Kırkma makinesi yerine kırkma makası kullanılacaksa keskin ağızlı olan modeller daha kullanışlı olabiliyor. 

Kırkma Makinesi Seçimi

Kırkma işlemini gerçekleştirmeden önce uygulamanın yapılacağı zamanı belirlemek gerekiyor. Bunu belirledikten sonra ise doğru kesici aleti seçmelisiniz. Özellikle bu noktada kaliteli ve uzun ömürlü modellere yönelmek gerekiyor. Çünkü düşük kaliteli ürünler, fazla hayvanın kırkılacağı durumlarda kullanıcıları yarı yolda bırakabiliyor. Bununla birlikte özellikle sıcak yaz günlerinde kırkma işlemi yapılacağı zaman seçilecek olan makinenin fan soğutma destekli olması çok önemli oluyor. Eğer sürünüz 300 koyundan fazla ise yüksek fiyatlı ancak kalitesi üst seviyede olan modellere yönelmeniz gerekebiliyor. Böylece uzun yıllar boyunca aynı makineyi performansından bir şey eksilmeden kullanabilirsiniz. 50 ile 100 koyun arasındaki sürüye sahip olan kullanıcılar için ise daha uygun fiyatlı ürünler ideal tercih olabiliyor.

Bahçe Kırpma Makası Seçimi

Bahçıvanların en önemli ve en kullanışlı aletlerinden bir tanesi olan kırpma makası, özellikle ince ve orta kalınlıktaki sapların budanması için tek seçenek oluyor. Bahçe makasları genel olarak baypas yani papağan gagası, bahçe makası ve örs tipi bahçe makası olmak üzere ikiye ayrılıyor. Baypas bahçe makası iki keskin bıçağı ile beraber makas görevi görüyor. Ağırlıklı olarak içi boş ve yumuşak sapları olan bitkiler için ideal oluyor. Örs tipi bahçe makasları ise keskin bıçağıyla düz bir bloktan oluşuyor. Uygulama sırasında sap, düz bloga dayanıyor. Bıçak da aşağıya doğru inerek sapı kesiyor. Bu makas tipi de odunsu dalları olan bitkilerde ve çalılarda kullanılıyor. Düz bıçaklar, budama işleminde sapların katlanmasını önlüyor. Her iki ürün tipinde de bahçe makasını daima keskin tutmak gerekiyor. Böylece işlem sırasında zaman ve enerjiden tasarruf edebilirsiniz. Özellikle sertleştirilmiş çelik bıçakları seçerek uzun müddet keskin kalan ve daha az bakım gerektiren ürünlere sahip olabilirsiniz.

Bunların dışında kalan kollu budama makasları ise daha kalın ve daha sert dallar için ideal oluyor. Tıpkı bahçe testeresinde olduğu gibi kollu budama makasları da kalın dallarda kullanmak üzere tasarlanıyor. Bahçe makaslarına benzeyen bu modellerin uzun kolları sayesinde çok daha fazla basınç uygulayabilir ve baş yüksekliği üstünde kolayca çalışabilirsiniz. Üstelik çoğu modelde kolların uzunluğunu dilediğiniz şekilde ayarlamanız da mümkün oluyor.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Kırpma Makası Fiyatları

77 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Beiyuan Kırpma Makasları
  2. Nezih Kırpma Makasları
  3. CatPower Kırpma Makasları
  4. Troy Kırpma Makasları
  5. DBK Kırpma Makasları
  6. RTRMAX Kırpma Makasları
  7. Chattel Kırpma Makasları
  8. Heiniger Kırpma Makasları
  9. Max Extra Kırpma Makasları
  10. Akgün Kırpma Makasları
  11. CAMPAGNOLA Kırpma Makasları
  12. Cat Pro Kırpma Makasları
  13. Fleibig Kırpma Makasları
  14. Apaz Kırpma Makasları
  15. Bmx Kırpma Makasları
  16. Constanta 4 Kırpma Makasları
  17. Ege Güven Kırpma Makasları
  18. Einhell Kırpma Makasları
  19. Eltu Kırpma Makasları
  20. Güven Kırpma Makasları
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60002705/2147483601/453962/60001887
Başa dön