Bireysel hijyen kadar kullanılan ve giyilen eşyaların da temiz olması da önem taşıyor. Bu anlamda kullanılan kıyafetlerin, çamaşırların ve çarşafların sürekli yıkanmasına ihtiyaç duyuluyor. Çünkü basitçe, insanlar gün için kirlenmelerini sağlayan pek çok aktivitede bulunuyorlar. Gün içinde terleyerek, cilt hücreleri dökerek veya her gün gıda, kir ve daha birçok parçacıkla temas ederek pisleniliyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, hemen herkesin en büyük yardımcılarından biri haline gelen çamaşır makineleri kıyafet temizliklerinin çeşitli programlarda gerçekleştiriyorlar. Elbise ve çamaşırları temizlemek için makinelerde, deterjan kullanmak gerekiyor. Her çamaşır türüne, rengine, dokusuna göre pek çok farklı deterjan seçenekleri bulunuyor.

Çamaşır Makinesi Nasıl Çalışıyor?

Avrupa'da yaygın olan önden yüklemeli çamaşır makinelerinde, giysiler kapağın önünde birikiyor ve tüm tambur yatay bir eksen etrafında araba tekerliği gibi dönüyor. Tamburun, suyun içeri girip çıkmasına ve kenarlarının etrafındaki bezlerin etrafına sarılmasına izin vermek için çok sayıda küçük deliği bulunuyor. Çamaşır makinesinin çalışma prensibi temelde çok basit bir fikre dayanıyor. Çamaşır makinesi, giysilerinizi deterjan köpüğü içinde bir süre tutuyor ve daha sonra suyu çekmek için hızlıca döndürüyor. Bu sayede tertemiz ve giyildiğinde enfes kokan çamaşırlara sahip olabiliyorsunuz.

Çamaşır Makinesi Deterjanları Ne İşe Yarıyor?

Tüm çamaşır deterjanı bileşenleri belirlenirken, en etkili şekilde yıkama sonuçları almak amaçlanıyor. Ancak çamaşır deterjanları, kıyafetlerinizi temiz tutmak için gerçekten çok önemli olan pek çok aktif madde içeriyor. Bu aktif maddeler isimlerini, yağ ve su gibi iki farklı yüzey türüyle etkileşime girmelerini sağlayan benzersiz kimyasal yapısından alıyor. Bu maddeler, su tarafından aktif olduktan sonra yalnızca yağ ve kiri çekerek çamaşırlardan arınmasını sağlıyor. Bu sayede çamaşırlarınızdaki kirleri söküp alarak sizlere tertemiz ve gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz çamaşırlar sunuluyor. 

Çamaşır Makinesi Deterjanları Kıyafetlere Zarar Veriyor mu?

Deterjanlar sert kimyasallarla yapılmış olsa da, bu kimyasalların kumaşların bozulmasını hızlandırıp hızlandırmayacağı uzmanlar tarafından hala tartışılıyor. Deterjanın görevi, kiri ve yağı kıyafetlerden uzaklaştırmak ve suyla durulamaya yardımcı olmak şeklinde biliniyor. Giysilerden gelen gerçek "aşınma" deterjanların kendisinden değil, aslında çamaşır makinesindeki giysilerin sürtünmesinden (yani çalkalama) kaynaklanıyor. Hatta pek çok deterjan, kıyafetlerinizin renklerini korumak için özel maddelerle donatılıyor.

Hangi Deterjan Türü Daha Etkili Çamaşır Yıkıyor?

Çamaşır deterjanı üreticileri, ilk kutunun üretildiği 60 yıldan daha uzun bir süredir epey önemli bir yol kat ettiği biliniyor. Teknolojinin ve dolayısıyla çamaşır makinelerinin çeşitlenmesiyle birlikte, deterjan üreticilerinin de tüketiciler için yarattığı olanaklar artıyor. Şu anda kullanılan çamaşır makinesi deterjanları toz ve sıvı olarak iki grupta ele alınıyor.  Aslında toz ve sıvı deterjanlar, kullanılan dolgu maddesi haricinde hemen hemen aynı etken maddeleri paylaşıyorlar. Toz deterjanlar, daha ucuz ve genellikle karton ambalajlı olmasından bakımından avantajlar sağlıyor. Sıvı deterjanlar ise önceden çözülmüş olması ve lekelerin üzerine direkt uygulayarak ön yıkama şansı vermesi bakımından kullanıcılarına avantaj sunuyor. 

Çevreye Zarar Vermeyen Çamaşır Deterjanı Seçenekleri Bulunuyor mu?

Çamaşır deterjanları ile ilgili çevresel faktörlerden bazılarını göz önünde bulunduran çamaşır deterjanı üreticileri, günümüz tüketicisi için bazı daha yeşil seçenekler sunuyorlar. Çevre dostu olarak pazarlanan yeşil deterjanların çoğu; parfüm, boya, fosfat içermiyor. Ayrıca, çevre dostu olarak bilinen deterjanlar doğada kolaylıkla çözünebiliyor ve hayvanlar üzerinde test edilmiyor. Bunun yanı sıra soğuk suda aktive olacak şekilde tasarlanan çevre dostu deterjanlar, enerji tasarrufu sağlıyor.

İhtiyacınıza göre pek çok farklı seçenekte çamaşır deterjanını kolaylıkla satın alabilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Makine Deterjanı

Süpermarket
Süpermarket
Deterjan, Temizlik Ürünleri
Deterjan, Temizlik Ürünleri
Çamaşır Deterjanları
Çamaşır Deterjanları
Makine Deterjanı
Makine Deterjanı
Sıvı Deterjan
Sıvı Deterjan
Toz Deterjan
Toz Deterjan
Kapsül Deterjan
Kapsül Deterjan
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
HepsiLojistik Ürünleri
Sepette Kampanyalı Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Toplam 24 / 2055 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001525/28001529/80364057