Mala

Mala Fiyatları

İnşaat işlerinin genel süreci tamamlandıktan sonra sıva işlemi uygulanır. Sıva; su, kum ve çimento ile elde edilir. Boya işleminden önce bütün yüzeye uygulanan bu özel karışım yumuşak bir kıvamdadır. Kullanılacağı alanı korumak, rutubet ile suyun sızmasını engellemek ve doğru yapılmamış yüzeylerde düzeltmeler elde edebilmek için kullanılır. Bu uygulamayı yapabilmek için ise malaya ihtiyaç duyulur.

Mala Çeşitleri

Pek çok farklı türü olan sıva malası modelleri vardır. İşlevsel özellikleriyle dikkat çeken mala modellerini düzenli şekilde yüzeye sürebilirsiniz. Ürün, sürme işlemi için uygun olabilecek şekilde üretilmiştir. Genellikle üçgen ya da dikdörtgen şeklindeki yassı çeliğe monte edilmiş bir tutma sapından oluşan mala, farklı uzunluklara ve genişliklere sahiptir. Üçgen formunda olan malalar, dar uçlara sahiptir. Dar uçlu oldukları için alçı, derz ve sıva gibi harçların kullanılmasında tercih edilir.

Malaların sap kısımları ahşap, plastik ya da kauçuktan üretilir. Açık sap ya da ele takılabilen kapalı sap şeklinde olan modeller de vardır. Kauçuk tabanlı ve esnemelere karşı dayanıklı olan malalar, seramik aralarına derz ve şerbet vererek fayansların birbirine yapışmasını sağlamak için kullanılır.

İşlevsel ve Güvenilir Mala Modelleri

Sünger tabanlı mala çeşitleri ise ince sıva perdahında ve seramik ya da fayans yüzeylerin temizliğinde tercih edilir. Kauçuk tabanlı tırfil malalar sıvalanan yüzeye bir fırça ile su serpildikten sonra kullanılır. Böylelikle pürüzsüz bir zemin elde edilir. Marley ve likit izolasyon kaplama uygulamalarında da sık sık kullanılan malalar her türlü dış cephe mantolama ile hazır sıva uygulamalarına uygun olabilecek şekilde tasarlanır. Sap kısımları açıkta olan mala ve açık saplı alçı malası çeşitleri genellikle açı yapımında tercih edilir. Mineral sıvı tatbikinde de kullanılır. Sıva malanız kadar sıva serpme işlemlerinin de önemli olduğunu unutmamalısınız. Bu işlem sıvanın duvarda tutunabilmesi için yapılır. Bunun için ise sıva serpme küreğine ihtiyacınız olur.

Uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz mala modelleri arasında farklı ihtiyaçlara uyum sağlayabilecek çeşitler vardır. Mala fiyatları ürünlerin boy seçenekleri, üretiminde yer alan malzemelerinin türü ve markası gibi detaylara göre değişebilir. Genellikle uzun ve kısa gibi iki ayrı boy seçeneği olan malalarda yer alan çeliğin paslanmaz olması fiyatlar üzerinde belirleyici bir detaydır. Bununla birlikte mala tabanında yer alan çelik kalitesi, kalınlığı, tutma sapının ergonomik olması ve kullanım kolaylığı sağlaması gibi ayrıntılar da fiyatları belirler.

Soru 1: Mala satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Cevap 1: Yeni bir mala satın alacağınız zaman ilk etapta malayı nerede kullanacağınızı belirlemiş olmalısınız. Kullanacağınız yüzeylerin çeşitlerine göre mala modelleri de değişir. Örneğin, seramik malasını duvar yüzeyinde kullanmanız doğru olmayacaktır. Bunun için duvar malası tercih etmeniz gerekir. Ürünün paslanmaz çelikten ve yay çeliğinden yapılmış olması ise kullanım ömrünü uzatabilecek ufak ayrıntılar arasındadır.

Soru 2: Mala nerelerde kullanılır?

Cevap 2: Malalar sıva başta olmak üzere tüm inşaat işlerinde güvenilir şekilde kullanılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı kullanım alanına göre uygun olabilecek boyutlardaki ve teknik özelliklerdeki ürünlerin seçilmesi gerektiğidir. Sap kısımları tabana, özel kaynak sistemi ile kaynatılan malalar ulaşılması en güç bölgelere bile rahat bir şekilde ulaşabilmenizi sağlar.

Soru 3: Mala nasıl kullanılır?

Cevap 3: Sıva yapılacak olan duvarın tamamen kuruması gerekir. Sıva işlemine başlamadan önce, sıva alt hizaları saptanır ve işaretleme yapılır. Yüzeydeki çıkıntılar kazınıp temizlenir ve duvar dipleri beton ise süpürülmesi gerekir. Sıvanın yeteri kadar sertleşmesi beklendikten sonra mala ile çalışmaya başlanır. Mala kullanırken sürekli daireler çizilmesi ve hiçbir çatlak, pürüz ve dalgalanma bırakılmamasına özen gösterilmelidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mala Fiyatları

364 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 28 / 364 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483601/453962/34000009