Önde gelen boya üreticilerinden olan Polisan, İstanbul merkezli bir kuruluştur. Holding, adını; Latince dilinde "çok" anlamına gelen "poli" kelimesi ve sanayi kelimesinin kısaltması olan "san" hecesinin birleşmesinden alır. 

Polisan Holding'in kökleri 1920'li yıllara kadar uzanır. Bitlis Ailesi, bu yıllarda tekstil sektörüyle ticari faaliyetlere başlar. Aile, tekstil alanındaki faaliyetlerini 1956 yılına kadar mağazacı olarak yürütmüştür. Takvimler 1956 yılına gösterdiğinde ise Şark Mencusat şirketi kurulmuştur. Şark Mencusat şirketi, kumaş boyamanın yanı sıra dokuma entegre tesisleri olarak da faaliyet göstermiştir.

Holdingin kimya sanayisine girişi ise 1964 yılında olmuştur. Girişimci olan Necmettin Bitlis, 1964 yılında tekstil apre boya fabrikasını kurarak holdingin temellerini atmıştır. Emülsiyon reçineleri üretimi yapan Polisan Kimya, daha sonra formaldehit reçine de imal etmiştir. 

Polisan, günümüzde tanındığı sektör olan boya sektöründeki üretimine ise 1985 yılında geçmiştir. Uzun süredir bu alanda üretim yapan firma, pek çok aşamadan geçmiştir.

Kurulduğu dönemde yıllık 10 bin ton olan üretim kapasitesi, günümüzde 180 bin tona kadar ulaşmıştır. Ayrıca, 250'den fazla Polisan markasına sahip olan ürün, dekoratif boya pazarında boy göstermektedir. Bu rakama ambalaj ve renk çeşitleri dahil olmamakla birlikte, şirket dekoratif boya pazarında tüm fiyat sınırlarına hitap ettiklerini açıklamıştır.

Polisan Holding, ayrıca, Türkiye'nin ilk yağlı boya muadili su bazlı son kat boyasını da üretmiştir. Öte yandan ISO 9001, ISO 14001 ve ISO 18001 belgelerine de sahiptir.

Holdingin ilk olma konusundaki başarıları, bu üründen ibaret değildir. Sektörde ilk defa 7 özellikli iç boyaları ve 9 özellikli dış cephe boyalarını geliştirmiştir. 

Polisan Holding ayrıca, ilk fabrika üretimi ile aynı kalite standardını sağlayan su bazlı mix makinesini geliştirdiğini de açıklamıştır.

2008 yılından bu yana ise tescillendirdiği Home Cosmetics çatı iletişimi ürünlerini 'Evimin Kozmetiği' olarak konumlandırmıştır.

Polisan Holding, 21 Aralık 2016 tarihinde ise önemli bir ortaklığa imza atmıştır. Şirket, Japonya merkezli boya üreticisi olan Kansai Paint ile ortaklık yoluna gitmiştir. Yapılan bu anlaşmanın ardından şirketin ismi de Polisan Kansai Boya Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak tescillenmiştir.

Polisan Holding'in ortaklığa gittiği Japonyalı Kansai Paint şirketi ise 17 Mayıs 1918 tarihinde kurulmuş olup, resmi açıklamaya göre yaklaşık 15.000 kişiyi istihdam etmektedir. Ayrıca cirosu, 3.7 milyar dolara ulaşmıştır. Kansai Paint; endüstriyel boyalar, oto boyaları, inşaat boyaları gibi geniş bir yelpazede ürün çeşitliliğine sahiptir. Japonya merkezli Kansai Paint; Afrika, Asya, Amerika ve Avrupa kıtaları ile Orta Doğu bölgesinde çeşitli iştirak ve ortaklık yapılarıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Polisan Kansai, pek çok alanda kullanılmak üzere üretim yapmaktadır. İnşaat, endüstri, deniz, mobil ve yalıtım sektörlerine yönelik ürünlerin yanı sıra tutkal ürünleri de imal eder. Özellikle inşaat sektörü için dış cephe boyası, iç cephe boyası, sprey boya, ahşap metal boya, özel amaçlı ürünler ve yardımcı ürünler üretir. Yalıtım sistemleri için ise ısı yalıtımı, su yalıtımı, seramik toz imalatı yapar.

Polisan'ın bir de Türkiye'nin batı sınırındaki komşusu olan Yunanistan'da şirketi bulunmaktadır. Polisan Hellas adı verilen şirket, Yunanistan'ın Volos kentinde kurulmuştur. Buradaki tesiste polietilen tereftalat üretimi yapılmaktadır. 

Holding günümüzde; Polisan Kansai Boya, Poliport, Polisan Kimya, Polisan Yapı, Polisan Tarım, Polisan Hellas, Rohm And Haas ve Şark Mensucat markaları olmak üzere çatısı altında sekiz farklı markayı barındırır. Boya, kimya, tarım, tekstil, inşaat ve lojistik olmak üzere toplam altı farklı sektörde de faaliyet gösterir.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Polisan

427 ürün var
  1. Fiyat Aralığı
    -
  2. Ürün Puanı
  3. Miktar A-Z
  4. Fırsat Ürünleri
  5. Satıcı A-Z
Başa dön