Priz

Priz Anahtar Fiyatları

Hayatımızın birçok yerinde ev ve iş yerlerinde kullanılan prizlerin aslında büyük bir yeri vardır. Kaliteli, güvenli ve dekorasyonu bakımından da önemli olan prizlerin, priz markaları birbirinden farklı özelliğe sahiptir. Enerji tasarrufu sağlamak isteyen ve çevreyi düşünen kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır. Priz modelleri sağladığı kolaylıklar le birlikte evin dekorasyonları açısından da oldukça önemlidir.

Geniş ürün seçenekleri ve markaları ile sizin zevkinize ve evinizin dekorasyonuna uygun olan bir modele sahip olabilirsiniz. Tüm markaların hem ekonomik hem de uygun fiyatları arasından istediğiniz modeli ve rengi bulabilirsiniz. Elektrik tesisatı ile ilgili prizlerin korunaklı olması çok önemlidir. Özellikle bulunan ortamlarda çocukların olması korunaklı olmasının bir diğer sebebidir. Bu önemli neden dolayı priz kapağı modelleri yer almaktadır.

Priz ve anahtar seçimlerinde doğru bir tercihin yapılması ile uzun süreli ve yüksek performanslı bir kullanım olması beklenmektedir. Bu nedenle tercih edilen ürünlerin üretimlerinde kullanılan malzeme, ürünün kalitesini etkiler. Kaliteli bir malzeme ürünün kullanılması ile birden fazla aydınlatma armatürlerinin marka çeşitlerinin çoğalmasına neden olmuştur.

Priz anahtar modelleri, elektrik enerjisinin zaman içinde farklı yerlerden kontrolü sağlanması için geliştirilmiştir. Bu bağlamda priz fiyatları tercih edilen ürünlerin modeline, kullanım özelliğine, tasarımına ve üretimde kullanılan malzemeye göre değişmektedir. Bu sebepler her markanın ve her modelin fiyatları değişmektedir.

Kullanıcılara kaliteli ve güvenli bir kullanım imkanı sunan markaların priz çeşitleri fiyatları her bütçeye uygun olarak sunulmaktadır. Ürünler, birbirinden farklı özelliklere ve şık tasarımlara göre fiyatında değişiklik gösterir.

Priz Nasıl Takılır?

Prizlerin birçok modeli ve çeşitleri olduğu için prizlerin nasıl takılması gerektiği konusunda elektrik bilgisi konusunda az da olsa bilginizin olması gerekir. Elektrik terimlerini bilmeniz önemlidir. Çünkü az bir bilgi ile kolay bir elektrik problemini çözemeyebilirsiniz. Eksik veya hiçbir bilgi sahibi değil iseniz daha büyük sorunlara sebebiyet verebilirsiniz.

Priz takma işlemi için önce sigortayı tamamen kapatmanız gerekir. Bu işlem sağlığınızı emniyete almak için yapılmaktadır. Ana sigortanın kapatıldığını kontrol etmek için kontrol kalemi ile de tekrar kontrol edebilirsiniz. Elinizdeki yeni prizi takmadan önce değiştirmek istediğiniz prizin ortasında bulunan vidayı gevşetmelisiniz. Ve bu işlemi tamamen sökme haline kadar çevirmelisiniz. Vidayı tamamen söktükten sonra plastik aksamları dikkatlice çıkarmalısınız. Buradaki hem sabitleme hem de gerdirme vidalarını çıkarmanız gerekiyor. Artık yeni prizinizi takma aşamasına geçebilirsiniz.

Bağlanacak olan kablo vidalarının tamamını gevşetin. Yeni prizin ortasındaki vidayı gevşeterek plastik aksamlarını ayırın. Kablo vidalarını da gevşeterek artık duvara yerleştirebilirsiniz. Kablo vidaları ile sabitleme vidalarını sıkıştırın. İşleminizi gerçekleştirmiş oldunuz.

Daha sonra yine kontrol kalemi yardımı ile eski prizin ortasında yer alan vidayı sökerek çıkarmalısınız. Yeni prizi takmak için prizin ortasındaki vidayı gevşeterek plastik kısmı çıkarabilirsiniz. Şimdi de kablo vidalarını yerlerine yerleştirin ve sıkıştırın. Bu işlemin sonrasında prizi gerekli olan yuvasına tamamen oturtun ve vidayı sıkıştırın.

Priz Nasıl Değiştirilir?

Priz üzerindeki vidaları yavaşça ve dikkatli bir şekilde çıkartmalısınız. Daha sonra da prizi aynı yuvasına tam oturacak bir biçimde vida yardımı ile oturtmalısınız.

Elektrik Anahtarı Nasıl Takılır?

Çift ya da tek kutuplu anahtarlardan hangisinin olup olmadığına bakarak uygun kontağa uygun geleni öğrenmelisiniz. Bu şekilde düğmeleri bağlayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Tek kutuplu anahtarlar;

 • Mavi renkli nötr kablo klemens ile bir kablo çekilmeli
 • Çekilen kablo ampul duyuna bağlantı geçişi sağlanmalı
 • Siyah ya da kahverengi faz hattı kablosu tekrar klemens çekilmeli
 • Çekilen kablo anahtarı L kontağına vidalanmalı
 • Anahtarın bir kontağından çekilmiş olan kabloyu ampul duyunda bulunan diğer kontağa bağlanmalı
 • Son işlemde koruma altına alarak sarı veya yeşil renklerde üretilmiş topraklama kabloları gerekli kontaklarla bağlamalıdır.

Çift kutuplu anahtarlar;

 • Nötr kablo hattına bir klemens yardımıyla kablo çekilir ardından L2 kontağına vidalanır.
 • Faz hattı ile çekilen kablo anahtarı L1 kontağına vidalanır.
 • Duydan gelen mavi kabloyla 1 numaralı kontak bağlanır. Ve diğer kablo ile anahtarınız 2 numaralı kontak ile vidalanır.
 • Son olarak devreyi korumak için topraklama kablosu kontaklarla vidalanır ve anahtar işlemi bitirilir.

Son aşamalarda topraklama kablolarına dikkat etmelisiniz.

İhtiyacınıza Yönelik Farklı Ürünler

Priz ve anahtarlar elektrik alanında günlük hayatta en çok karşılaşan ürünlerin başında gelir. Kullanılan alanlara ve amaca göre farklı boyutlarda, şekillerde ve özellikte priz modelleri vardır. İyi bir elektrik kurulumunun parçaları seçilirken gerekli tüm özelliklere dikkat etmeniz gerekir.

Üretilen priz modelleri ve tasarımları farklı ihtiyaca yöneliktir. En çok kullanılanlardan biri üçlü priz modelleridir. Yan yana gelecek şekilde girişi olan bu modeller sadece elektrik değil daha pek çok anlamda kullanılır. Amaca göre kullanılan üçlü prizler ev içinde televizyon, bilgisayar, ütü, gibi kullanılan alanlardır.

Kolay ve pratik kurulumu olan malzemenin kalitesinin yüksek olması ile birlikte uzun yıllar kullanım sağlar. Yalnızca ev içinde değil işletme sahiplerinin, ofis çalışanlarının hatta fabrika çalışanlarının dahi çok fazla kullanım alanına sahiptir. Seyyar olarak da kullanım amacı olan üçlü priz modellerinin yanı sıra 5’li, 8’li priz ve 10’lu priz modelleri de bulunmaktadır. Ancak bu modeller elektronik cihazlarının çok fazla olduğu ortamlarda kullanılır.

Priz Anahtar

Günlük hayatta kullanılan tüm elektronik cihazlar elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Bu nedenle yapı marketlerinde en fazla elektrik enerjisi malzemeleri yer alır. Elektrik enerjisini iletmek için gündelik yaşamınızda evde ve iş yerlerinde elektrik ile ilgili elektriğe bağlı olarak teknik sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunlar nedeniyle çözüm olacak pek çok araçlar üretilmiştir.

Teknolojik ürünlerin önemli olduğu araçların başında priz anahtar gelmektedir. Günlük hayatınızda pek çok yerde karşınıza çıkan bu ürünler; lamba açarken, bilgisayarı ya da televizyonu açarken veya cep telefonunuzu şarj ederken veya herhangi bir elektronik cihazı çalıştırırken yardımcı olan temel araçtır.

Birçok kişinin günlük hayatında ortaya çıkan sorunları çözmek adına priz ve anahtarlar kullanılır. Teknolojik cihazların hayatımızdaki yerinin devam etmesi için bu araçlara ihtiyaç duyulmaktadır. İhtiyaçlara göre farklı tasarımları ve modelleri olan bu araçlar hayatın her alanında ve her yerinde yer almaktadır. Bu nedenle önceliği kaliteli olması, ihtiyaca yönelik olması ve dekorasyona ya da modeline göre seçim yapılmasıdır.

Priz Çerçevesi

Elektrik sisteminde kullanılan priz çerçevesi farklı birçok modelde üretilmiştir. Hepsi de kaliteli ve yüksek standartlara sahip olarak tasarlanıp üretilmektedir. Farklı markalarının üretmiş olduğu ürünlerin tamamı kullanışlı ve istenilen özelliklere sahiptir. Elektrik anahtarlarının çevresini sararak ve anahtarın dış görünüşünü dekoratif bir görünüm kazandırmak amacıyla üretilmektedir. Görsellikleri ile birlikte renkleri ve boyutları ile kullanılan alanları ön plana çıkarmak için tasarlanır. Seçtiğiniz ürünler her bütçeye uygun fiyatlara sahiptir.

Elektrik tesisat ürünleri, kullanım bakımından ihtiyaca yönelik olarak tercih edilir. Farklı tasarım ve modellere sahip olmaları ile çok ilgi gören bu ürünleri sayfamızdan dilediğiniz rengi, modeli seçebilirsiniz. Uygun fiyatları ile güvenli alışverişlerinizi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Priz Koruyucu

Evinizde bebek varsa en çok dikkat edilen biri prizlerdir. Çünkü bebeklerin ilgisini çeken ürünlerdir. Bebeklerin veya çocukların prize bir şey sokup çıkarmaları an meselesidir. Priz koruyucu çeşitleri ile bebeklerinizi koruyabilirsiniz. İki şekilde koruma vardır. Prizleri ya içerden ya a dışarıdan kapatabilirsiniz. Böylece bebeğinizi bu tehlikeli durumdan korumuş olursunuz. Burada dikkat etmeniz gereken bir husus, kapaklı prizler ile priz koruyucu aynı isme ve göreve sahip değillerdir. Priz koruyucuda prize herhangi bir şeyin girmesi ya da çıkarılması oldukça zordur. Kapaklı prizler prizin görüntüsü içindir. Ve bu kapağı bebekler kolayca kaldırabilirler. Çok emniyetli değildir. Priz koruyucular ise fişin iki dişi çevrilerek kullanıma açılmış olur.

Priz Koruyucu Nasıl Takılır? 

Ürün çeşidine göre değişir. Kendinize zarar vermemek için öncelikle kullanım kılavuzunu okumanız gerekir. Eğer priz koruma kapaklarıyla yapılacak bir işlem ise işiniz çok kolaydır. Standart olan priz koruyucu prize takılır ve prizi kullanmak istediğinizde onu çıkarmanız yeterli olacaktır. Eğer arkası yapışkanlı bir kapak modeli ise önce yapışkan bantları çıkarmanız gerekir. Daha sonra priz deliklerine gelecek şekilde yapıştırmalısınız. Kuvvetli bir şekilde bastırın ve biraz bekleyin. Aslında tüm priz kapakları pratik ve kolay bir kullanıma sahiptir. Ayrıca bir montaj gerekmez.

Priz Çoğaltıcı

Uzatma kablosu yerine kullanılan kablo olmadığı için priz çoğaltıcı kullanılır. Bu prizlerde uzak noktalara erişmek için değil de bir prize birden fazla elektronik cihazların aynı anda çalışması için kullanılır. Örneğin, çay ya da kahve makinesi ile birlikte tost makinesini, kızartma makinesini veya fırını aynı anda çalıştırma olanağı sağlamaktadır. Tek bir giriş ile birden fazla elektronik cihazı kullanma imkanı sunmaktadır. Burada asıl önemli olan elektrik sayacınızın bir anda birden fazla elektrikli aletlerin çalışmasını kaldırabilecek güce ve imkana sahip olmasıdır.

Priz çoğaltıcıların içinde en çok tercih edilenler 3’lü çoğaltıcılardır. Daha fazla prize ihtiyacı olanlar içinse 5’li, 8’li priz, 10’lu prizlerde mevcuttur. Ayrıca bunlar için uzatma kablolu olanlar da bulunmaktadır. Üretici firmaların ihtiyaçlar doğrultusunda ürettikleri bu ürünler güvenli kullanım için mutlaka açma-kapama düğmesine yer vermektedir. Bazı priz çoğaltıcıların zaman ayarlama özelliği de mevcuttur. Ne zaman çalışıp ne zaman kapanacağı konusunda düzenlenebilmektedir. Bu şekliyle elektrik tasarrufu sağlanabilir.

Priz Çoklayıcı

Yaygın olarak üretilen bir gruptur. Priz çoklayıcı iki prizden oluşması gerekir. En çok kullanılan priz ise 3’lü prizlerdir. Ayrıca 4’lü ve 6’lı prizlere daha çok elektronik araçların aynı anda kullanılmasında ihtiyaç duyulur. Daha fazla prize ihtiyaç duyuyor iseniz uzatma kablolarına bakabilirsiniz. Bu prizlerin genellikle topraklı olarak satılan modellerine de bakabilirsiniz. Topraklı olarak satılmasının amacı ise dış yüzeydeki metal olan elektrikli aletlerinde kaçak varsa bu kaçağı toprağa ileterek nötr yani etkisiz hale getirir. Böylece elektrik çarpması ortadan kalkar. Topraklı prizler oldukça güvenilir ve son derece önemlidir.

Priz Kablo Renkleri

Dekoratif görünümlü kablo sistemlerinde büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Hem güvenlik bakımından hem de bulunduğu ortamda göze hoş görünmeyen bir görüntü oluşmaktadır. İç binalarda kullanılan kablo kanalları kolay monte edilmektedir. Kolay kesilebilir özelliği bulunmaktadır. Yüksek kenarlı kanallar için üretilen kablolar yatay ve dikey olarak yön değiştirirler. Haberleşme veya aydınlanma için ayrı ve özel olarak üretilen kablolar kullanılan alana göre değişir. Kullanılan kablolar;

 • Dayanıklı malzemeden üretildiği içini kırılma ya da kopma sorunu yaşanmaz.
 • Herhangi bir kısa devre sorunu yaşanmaz.
 • Hafif olduğu için taşınması ya da nakliyesi kolay olur.
 • Kolay kesilir, montajı ve delinmesi çok kolay gerçekleşir.
 • Dekoratif görüntüleri vardır. Ortamdaki renklere uyum sağlayan renklere sahiptir.
 • Priz kablo renkleri çeşitleri nedeniyle tesisatla uyum sağlar.

Priz Kutusu

Priz kutusu üretimi ile güç, veri ve tüm elektrik ürünleri için zarif bir yerleşik çözümdür. Hem ofis hem de diğer alanlarda kullanım kolaylığı sunarak sınırsız bir esnek çalışma alanı sağlamaktadır. İhtiyaçlara yönelik olarak tasarlanmaktadır. Düzenli bir çalışma alanı için elektrik ve telefon bağlantılarının daha kolay kullanımları için bağlantı oluşturur. Bu bağlantılar ortama uygun bir şekilde mobilyalar ile ambiyans sağlar. Böylece hem elektrik kablolarının ve hem de bilgisayar kablolarının birbirine karışması önlenmiş olur.

Kolay bir montaja sahip olan ürünü ihtiyacınız olan tüm alanlarda kullanabilirsiniz. İster masanızda ister iletişim bağlantılarında isterseniz mobilya üzerinde kullanabilirsiniz. İstenmeyen kablo görüntülerinden kurtularak temiz ve düzenli bir görünüm sağlamış olursunuz. Farklı tasarımlardan oluşan priz kutuları üçlü, dörtlü veya seri kullanım adı verilen tasarımları kullanımınızda tercih edebilirsiniz. Pratik kullanım ile öncelikle estetik bir görüntü sağlanır ve kablo kalabalığından kurutulmanıza öncülük eder.

Priz Kasası

Teknoloji günümüzde hayatımızın hemen her alanında yer alır. Ve bu kulanım giderek artmaktadır. Elektrik denildiğinde akla yalnızca aydınlatmalar ya da evde, ofiste kullanılan elektrik aletleri gelmemeli. Isıtma sistemleri, fabrikalar, okullar, hastaneler yaşamın tümünde ihtiyaç olan elektriğe kişisel bakım alanlarında dahi ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle elektriğin düzgün ve sorunsuz bir şekilde çalışması çok önemlidir. Ayrıca kullanım alanlarına göre de elektrik tesisatının güçlü bir şekilde hazırlanması gerekir.

Tesisat düzenlemelerinde elektrik boruları, anahtar, priz, elektrik kasası gibi yapı malzemeleri kullanılır. Elektrik tesisatının döşemesinde sonradan gelişen arızaların giderilmesi için kolay ve hızlı çözülebilen işlemler olmalıdır. Sorun oluştuğunda hızlı ve pratik bir şekilde çözüme ulaştırılmalıdır. Bu nedenle kullanılacak alana göre elektrik yapı malzemelerini ve elektrik döşeme sistemlerinin gücü oranında dikkatli bir şekilde seçilmelidir.

Priz Renkleri

Priz sistemleri pratik bir kullanım sağlamak için üretilmişlerdir. Mobilya tasarımlarında, ofis mobilyalarında kolaylıkla uygulanan sistemler çok farklı şekilde üretilmeye başlamışlardır. Ahşap, metal, plastik olarak üretilen prizlerin renklileri de çok fazla talep görmektedir. Ev dekorasyonlarına ya da ofisinize uygun olan priz renkleri üretilmektedir. Beyaz, siyah, pembe, kırmızı, mavi, gri ve daha birçok rengi sitemizden seçebilir, dilediğiniz ürüne hemen sipariş verebilirsiniz. Seçkin markaların ürettiği renkli prizler için en hesaplı fiyatlarla hemen siparişinizi oluşturabilirsiniz.

Prizi Seçiminde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • Marka ve modeline dikkat etmelisiniz.
 • Anahtar priz seçiminde ise renk, şekil ve kullanım alanına dikkat etmelisiniz.
 • İşlevselliğine dikkat etmelisiniz. 3’lü-2’li kapaklı, banyo veya mutfak gibi ıslak alanlara ya da topraklı priz seçimlerine özellikle dikkat edilmelidir.
 • Fiyatına, kullanıma uygun olmasına ve sağladığı performansa dikkat edilmelidir.

Topraklama Nedir? Neden Önemlidir?

Priz, elektrik ile çalışan cihazlar için çok önemlidir. Elektrik kaçağı tehlikesine karşı alınan önlemlerin başında topraklama gelir. Kaçak elektriğin herhangi bir iletken ile toprağa verilmesinin sağlanması gereken bir sistemdir. Sağlığınızı ve cihazlarınızın kullanım ömrünü riske atmamak adına elektrik kaçaklarına topraklama yapılması oldukça önemlidir. Cihazda oluşan fazla elektrik yükü, toprak hattı üzerinden toprağa aktarılarak cihazlara geçmesi önlenmiş olur.

Topraklama Yapılmazsa Ne Olur?

Topraklama olmadığı durumlarda elektrik kaçağı meydana geldiğinden, kabloya ya da cihaza dokunan kişiyi elektrik çarpmış olur. Elektriğin yüksek olması ile birlikte kişiye zamanında yapılamayan müdahale sonucunda kişinin hayatı tehlikeye girer. Elektrik kaçağı oluşan kablo şayet bir cihaza bağlı ise topraklama olmadığı zaman kaçak meydana geldiğinde cihazda patlama olur.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Priz Anahtar Fiyatları

10.000+ ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Hepsiburada Limiti
Marka
Toplam 47 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?