Cam Rüzgarlık

Rüzgarlık

Binek tip araçların ya da yarış arabalarının tavan, cam, çamurluk, bagaj ve kaput gibi bölgelerine monte edilen ürünlere rüzgarlık denir. Rüzgarlıkların kullanım amacı araç hareket halinde iken yağmur, rüzgar ya da dolu gibi çeşitli hava olaylarının verdiği rahatsızlıkları ortadan kaldırmaktır. Bu sayede araç yüksek hızda giderken bile daha stabil ve dengeli bir şekilde yol alabilir. Araç hızlı bir şekilde ilerlerken karşı hizadan hava akımına ters yönde olacak şekilde bir kuvvet gelebilir. Rüzgarlıklar bu kuvvete karşı ters bir etki yaratarak aracın zemin bölgesine daha sağlam bir şekilde tutunmasını sağlar. Rüzgarlıklar güvenli bir sürüş olanağı kazandırmasının yanı sıra araç üzerinde kullanılan dekoratif bir eşya olması ve araca şık bir görünüm katmasıyla da öne çıkar. Ürünlerin boyutları, ağırlıkları ve duruşları her araç modeline ve markasına uyumlu olacak şekilde dizayn edilerek üretilir. Rüzgarlıklar şık duruşu sayesinde hem aksesuar olarak hem de araç performansını yükseltmek amacıyla kullanılabilir.

Rüzgarlıkların İşlevleri Nelerdir?

Araçlarda ön, arka ve tavan bölgesinde olmak üzere temel olarak üç tip rüzgarlık modeli bulunur. En çok tercih edilen modeller ise arka ve tavan bölgesinde kullanılan rüzgarlıklardır. Araçlar genel olarak 150 km ve 200 km hızları arasında ya da daha yüksek hızlarda hareket ederken zemin bölgesine daha az basınç uygularlar. Bu nedenle araç zemine sağlam bir şekilde tutunamaz ve yüksek hızdan kaynaklı olarak araç hafifleşir. Hafifleşen ve savrulmaya başlayan aracın zemine daha sağlam bir şekilde tutunabilmesini sağlayabilmek için rüzgarlıklar kullanılır. Rüzgarlık aracın yol zeminine tutunma direncini artırır ve hızlı bir şekilde yol alan aracın arka bölgesinin yere doğru bastırılmasına neden olur. Ön rüzgarlıklar ise aracın tamponunun ön bölgesi üzerinden aşağı hizaya doğru uzanır ve hava akımını en verimli olacak şekilde üst bölgeye doğru aktarmaya çalışır. Ön rüzgarlıklar kaputa, ön ve arka camlara, bagaja ve tavan bölgesine kadar ilerleyen bir hava sirkülasyonunun oluşmasını sağlar. Oluşan hava akımının herhangi bir engelle karşılaşmaması araç fonksiyonlarının düzgün bir şekilde çalışması için önem arz eder. Aracın ön ve arka bölgesindeki rüzgarlık parçaları düzenlenerek aracın en iyi performansta hareket etmesi sağlanabilir. Aynı zamanda bagaj kapağının üst bölgesine çift ayak desteğiyle birlikte monte edilen rüzgarlık çeşitleri de mevcuttur. Bu ürünler geniş boyutta ve yüksek hizadaki kanat aralıklarına sahiptirler. Bagaj kapağının üst bölgesine monte edilen rüzgarlıkları spor arabasında kullanmak isteyenler ise kanat açısını ya da yükseklik hizasını sürücünün isteğine bağlı olarak çok kolay bir şekilde değiştirilebilir.

Araçlarda Rüzgarlık Kullanımının Önemi

Fizik kurallarına göre belirli bir hızda yol alan araca karşı hizadan bir tepki kuvveti oluşur. Bir araç yol üzerinde düşük hızlarda hareket etse bile hem araç hem de sürücünün aleyhine olacak şekilde çeşitli teknik sorunlar ya da sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Araçlarda bazı zamanlarda içeriye temiz havanın girmesi için camların tamamı ya da bir bölümü açılabilir. Açılan camın etkisi ile vücut şiddetli bir rüzgara maruz kalabilir. Cereyan altında araç içerisinde hareket etmek çeşitli sağlık problemlerine yol açar. Bunlardan bazıları yüz felci, boyun tutulması, baş ağrısı ya da üşütme olabilir. Bu ve benzeri problemlerin önüne geçebilmek için araçlarda rüzgarlık kullanılması önem arz eder. Rüzgarlık araç yüksek hızda yol alırken karşı hizadan gelen tepki kuvvetinin ve rüzgarın şiddetinin azalmasına yardımcı olur. Bu şekilde rüzgarın şiddeti sürücü ve araç içerisindeki diğer bireyler için daha makul bir seviyeye gelmiş olur. Siz de hem sağlığınızı korumak hem de aracınızın en iyi performansta çalışmasını sağlamak için şık görünüme sahip olan çeşitli rüzgarlık modellerini inceleyebilirsiniz.

Araç Camı İçin Rüzgarlık Modelleri

Her marka ve modele sahip araç için uygun tasarımda olan rüzgarlık modelleri mevcuttur. Özellikle yağmurlu havalarda rüzgarın etkisini hissetmek daha beklenen bir durumdur. Rüzgarlık kullanılan araçlarda aracın iç bölgesine hiçbir şekilde yağmur suyu akmaz. Rüzgarlı hava şartlarında hem aracın daha fonksiyonel çalışması hem de araç içerisindeki yolcuların ve sürücünün daha konforlu bir şekilde sürüş deneyimi yaşaması için rüzgarlık kullanılmalıdır. Bu sayede dilediğiniz zaman araç camının rüzgarlık hizasına kadar olan bölgesini açabilir ve araç içinin bir miktar hava almasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda klimasını kullanmak istemeyenler ya da klimanın neden olduğu maddi kaybı yaşamayı istemeyenler de rüzgarlık kullanabilir. Klimanın daha seyrek kullanılması yakıt tasarrufu sağlayarak bütçenizi korur. Rüzgarlıklar özellikle kış mevsimlerinde araç içerisindeki sıcaklık dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Yaz mevsiminde ise cam aralıklı olsa bile rüzgarın şiddetinin azalmasını sağlar ve rüzgar nedeni ile çıkan sesleri azaltır. Rüzgarlık rüzgarlı havanın neden olduğu yoğun ve rahatsız edici seslerin etkisini azaltarak yola ve sürüşe daha iyi odaklanmanızı sağlar. Rüzgarlıklar yapışma özelliğine bağlı olarak hem fitile geçirilen hem de dıştan geçen tipte olabilir. Otomobillerde birbirinden farklı kalınlıkta cam direkleri vardır. Bu nedenle rüzgarlık alırken araçtaki cam direklerinin ne kadar kalın olduğu göz önüne alınmalıdır. Araba kapısı rüzgarlıkları ise oldukça kolay bir şekilde monte edilebilen bir yapıya sahiptir. Ürünün sabit bir şekilde kalacağı bölge iyi bir şekilde silinip kurulanır. Yapılan bu temizlik işlemi sonrasında ise ürünün üzerinde olan yapışkan bölge açılır ve sabitlemek istenen bölgeye yapıştırılarak bir süre bastırılır. Yapıştırılan bölgenin zemine sağlam bir şekilde bastırılması oldukça önem arz eden bir detaydır. Yapıştırma işlemi bittikten sonra aracın yaklaşık olarak bir gün boyunda su ya da diğer sıvı maddeler ile temas etmemesi önerilir.

Araba Rüzgarlığının Takılması

Aracın güvenli bir şekilde yol alması, rüzgar sebebiyle çıkan seslerin azalması, aracın daha dengeli durması ve sürücünün en konforlu sürüş deneyimini yaşayabilmesi için rüzgarlık takılmalıdır. Rüzgarlıklar pek çok marka ve modele uyumlu olacak şekilde tasarlanır. Bu ürünleri ister kendi kendinize takabilir ister alanında uzman olan oto servislerinde taktırabilirsiniz. Ürünü kendi kendine takmak isteyen kişiler araçlarına uygun olan modeldeki rüzgarlıkları tercih etmelidir. Rüzgarlığın aracın istenen bölgesine sabitlenebilmesi için fön makinesi, kuru bez ve yapıştırdıktan sonra yapılması gereken bastırma işlemi için de sert yapıya sahip olan plastik bir tutucu gerekir. Öncelikle aracın ön camı, takılacak olan rüzgarlıkla birlikte kuru bir bez kullanılarak silinir. Temizlenen ürün ve yapıştırılacak bölge ayarlandıktan sonra ise ürünün yapışkanlı kısmı fön makinesi aracılığıyla ısıtılır. Isıtılma işlemi bitirildiğinde rüzgarlığın yapışkanlı kısmının üzerinde bulunan kağıt çıkarılır ve ilgili bölüme yapıştırılır. Bu sırada fön makinesi çalıştırılmaya devam edilerek rüzgarlığın zemin bölgesine daha iyi yapışması sağlanır. Daha sonra yapıştırılan bölgeye bir plastik cisim aracılığı ile basınç uygulanır. Bazı rüzgarlık modelleri kendiliğinden yapışkana sahiptir. Bu modeller kolay bir şekilde monte edilebilir fakat yüzeyin temiz ve kuru olması önemli bir detaydır. Sabitlenen rüzgarlıklar en az bir gün boyunca su ile temas etmemelidir. Bu ürünler aracınızı dış etkenlere ve güneşe karşı korur. Dayanıklı bir yapıya sahip olan rüzgarlıklar boya gerektirmeyen ve canlı bir yapıya sahip olan parçalardır. Zemine sağlam bir şekilde yapıştırılan ürünler en kısa süre içerisinde işlevlerini yerine getirmeye başlar. Rüzgara karşı etkisinin yanı sıra aracın kaput kısmının sinek, böcek, arı ya da taş gibi canlı ve istenmeyen cisimlere karşı korunmasını da sağlar. Rüzgarlıklar pek çok araç modeline göre tasarlanan ve aracın kasa yapısına son derece uyumlu olan parçalardır. Siz de aracınızın tüm hatlarıyla uyum içerisinde olan ve aracın en iyi performansa ulaşmasını sağlayan rüzgarlık modellerini inceleyebilirsiniz.

Uzun Ömürlü Rüzgarlık Modelleri

Son derece dayanıklı olan rüzgarlıklar oldukça uzun ömürlere sahiptir. Güçlü yapışkanlara sahip olan rüzgarlıklar sayesinde en rüzgarlı havalarda bile aracınızın camını açmanız mümkün olur. Camlarda oluşan buğulanmanın önüne geçebilmek ve sürücünün görüş açısını en iyi şekilde aydınlatabilmek için araç içerisinde hava sirkülasyonu sağlanmalıdır. Rüzgarlıklar iyi bir kaliteye sahip olan akrilik malzemelerden üretilir ve boya işlemine gereksinim duymaz. Uzun süre kullanım sonrasında renginin değişimi ya da rengin bir bölümünün solması gibi olumsuz durumlar görülmez. Aynı zamanda rüzgarlıkların kenarları kapalı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle soğuk ya da sıcaktan çok fazla etkilenmeyen rüzgarlıkların kullanımı her hava koşulu için uygundur. Üretiminde kullanılan materyallerin dayanıklı olmasından kaynaklı olarak çatlama yapmayan rüzgarlıklar aracın daha sabit bir şekilde yol almasını sağlar. Rutubet, nem ve buğulanma gibi tüm olumsuz etkenlere karşı da kullanılması gereken ürünlerdir. Bunun yanı sıra araç içerisinde konforu sağlamak ve şıklığı tamamlamak için araç içi telefon tutacağı ürünlerini de inceleyebilirsiniz.

Rüzgarlık Özellikleri

Araç rüzgarlıklarının özellikleri hangi tip modele sahip olduğuna ve ürünün markasına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Aerodinamik tasarımlara sahip olan rüzgarlıklar aracın hakimiyetinin kurulmasının kolaylaşmasını ve güvenli bir sürüş deneyiminin elde edilmesini sağlar. Rüzgarlıklar çoğunlukla bileşenlerinde abs, çerçeve, krom kaplama ya da plastik kenarlık gibi çeşitli malzemeleri içerebilir. Genel olarak renklerinde solma, yüzeyinde çatlama ya da soyulma yapmayan rüzgarlıklar ekstra olarak boyama işlemine ihtiyaç duymaz. Araç yüzeyine gelen taşlara karşı da aracın kaput bölgesinin zarar görmesinin önüne geçer. Güneş ışığı sebebi ile solmayan ve kolay bir şekilde kırılmayan bir yapısı vardır. Rüzgarlık modelinin içerisinde daha yüksek kaliteye sahip olan akrilik bileşenler mevcut ise ürünün rengi daha uzun süre muhafaza edilebilir. Kolay kırılmayan ve esnek malzemeler kullanılarak üretilen rüzgarlıkların belirli bir dereceye kadar bükülme ve eğilme gibi özellikleri de vardır. Şeffaf rüzgarlık modelleri görünümleri sayesinde sürücünün yola karşı görüş açısını etkilemez ve daha dikkatli bir şekilde yola odaklanabilmesi için sürücüye destek sağlar. İstenildiği zaman aracın boyasına ve yüzeyine herhangi bir zarar gelmeden ve hiçbir iz bırakmadan rahat bir şekilde sökülerek çıkarılabilir. Siz de aynalardan görüş açınızı engellemeyen ve aracınıza sürüş güvenliği katmanız konusunda size yardımcı olan ürünlerden birisi olan rüzgarlıkları inceleyebilirsiniz.

Araç Rüzgarlıklarının Fiyatları

Araç rüzgarlıklarının fiyatları ürünün markasına, modeline, türüne, teknik parçalarına, aerodinamik özelliğine, dayanıklılığına ve kullanım ömrüne göre değişkenlik gösterir. Hafif karbon içeriğindeki fiber malzemelerden üretilen rüzgarlıklar son derece dayanıklıdır ve daha yüksek fiyat aralığına sahip olabilir. Bunun yanı sıra plastik, polimer bazlı ya da silikon döküm olmak üzere çeşitli bileşenleri içinde barındıran rüzgarlık modelleri de vardır. Rüzgarlık fiyatlarına ürünlerin sahip olduğu diğer teknik detay özellikleri de etki edebilir. Örneğin akor gerginliğinin ayarının, eğim seviyesinin ve yükseklik hizasının değişebilme özelliği olan modeller otomobilin hızına göre daha kolay adaptasyon sağlayabilir. Siz de aracınızın şık bir görünüme kavuşması ve her türlü hava şartlarında iyi bir şekilde yol alabilmesi için birbirinden farklı modele sahip olan rüzgarlık çeşitlerinden aracınız için en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Otomobillerde cam rüzgarlığı seçilirken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir?

Araçlarda herhangi bir parça ya da aksesuar satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta o ürünün aracınızın marka ve modeline uyum sağlayıp sağlamadığıdır. Aracın modeline uyumlu tipteki bir rüzgarlık sizin için en konforlu ve güvenli olan ortamı sağlayabilir. Pek çok farklı kullanım alanına ve türüne sahip olan rüzgarlık modelleri mevcuttur. Araç içerisinde havanın iyi bir şekilde dönüşümünü sağlayan ve işlevsel olarak çok fazla faydaya sahip olan rüzgarlıklar aracın modeline uyumlu bir tarzda olmalıdır. Bir diğer dikkat etmeniz konu ise ürünün üretim aşamasında kullanılan malzemelerin tipi ve ne kadar dayanıklı olduğudur. Materyallerin dayanıklı olması kullanıcı için önem arz eder. Bu sayede ürünü daha uzun sürelerde güvenli bir şekilde kullanmanız mümkün olur. Siz de rüzgarlık tercihinizi yaparken kalite ve şıklığı bir arada düşünerek aracınıza en uygun olan modeller arasında seçim yapabilirsiniz.

Araba rüzgarlıklarının bakımı nasıl yapılmalıdır?

Araçlarda cam rüzgarlıkları, şık bir görünüm de kazandırır. Bu şık görünümün ve fonksiyonel çalışmanın uzun bir süre verimli bir şekilde devam edebilmesi için ürüne yapılması gereken bakım ve onarıma gereken özen gösterilmelidir. Hafif ıslaklığa sahip olan nemli bir bezle yüzeyin temizliği sağlanabilir. Temiz olan yüzeyde rüzgarlık, işlevini daha iyi bir şekilde yerine getirir. Düzenli bir şekilde temizlik ve bakımı yapılan rüzgarlıklar, üzerinde kir ve leke barındırmaz. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise rüzgarlığın monte edilme işlemi sırasında kullanılan yapışkanlı bölgenin sıvı ile temas edilmemesi ve gereksiz yere o bölgenin aşındırılmamasıdır. Bakımı düzenli bir şekilde yapılan aksesuar ve parçaların kullanım süresi de aynı oranda uzar. Satın aldığınız ürünün bakımlarını yaparak daha uzun sürelerde kullanmanız mümkündür.

Rüzgarlık montajı nasıl yapılmalıdır?

Aracın dış bölgesine sonradan eklenen aksesuar ya da parçaların düzgün bir şekilde monte edilmesi ve aracın diğer bileşenlerinin tümüyle uyum içinde çalışması son derece önem arz eder. Montaj işlemini kendi başınıza ya da yetkili bir kişinin desteği ile yapmanız mümkündür. Fakat uzun süre kullanım için montaj işleminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Genel olarak araç rüzgarlıkları aracın ön camına takılabilir. Hangi bölüme takılırsa takılsın havanın yağmursuz olmasına dikkat edilmelidir. Bunun nedeni rüzgarlık takılan bölgenin bir süre sıvı ile temas etmemesi gerektiğidir. Islak, rüzgarlı, yağmurlu ya da soğuk hava şartlarında yapılan montaj işlemi düzgün olmayabilir. Montaj işlemi öncesinde ürünün uygulanacağı alanda toz, kir ve pislik olmamalıdır. Pürüzsüz ve temiz bir alan oluştuktan sonra montaja başlanabilir. Araç içerisinde yapıştırılacak olan yeri tam olarak belirlemek isteyenler ise üründeki yapışkan yapıya sahip olan bantları sökmeden önce araç üzerinde uygulanacak yere prova yaparak deneyebilirler. Bu sayede yapıştırılacak alan net bir şekilde belirlenmiş olur ve monte edilmesi daha kolay bir hale gelir. Daha sonra temiz olduğuna emin olduğunuz bölgeye bantlı kısmı yapıştırırak her bölgesine eşit bir şekilde bastırıp işlemi tamamlayabilirsiniz. Tüm bu detaylara dikkat edilerek montajı yapılan rüzgarlıkların kullanım ömrü de oldukça uzun olacaktır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Rüzgarlık Fiyatları

10.000+ ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 10000+ ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/253574/20036590