Sensörler / Dedektörler

Sensör-Dedektör

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yaygınlaşan hareket sensörleri, kızıl ötesi sensörler, endüktif sensörler veya gaz dedektörleri hayatı kolaylaştırırken aynı zamanda olası kazaları da engeller. Geniş ürün yelpazesiyle pratik çözümler üreten ‌hepsiburada.‌com aracılığıyla tüm sensör ve dedektör modellerini inceleyebilir ve ihtiyacınıza en uygun olanları için anında sipariş oluşturabilirsiniz.

Sensör Çeşitleri ve Özellikleri

Hareket sensör çeşitleri daha çok aydınlatma yönetiminde kullanılır. Hareketin algılanması esnasında aydınlatma armatürüne enerji gider ve lamba yanar. Hareket olmadığında ise belli bir süre beklenir ve sonrasında elektrik enerjisi kesilir. Böylece aydınlatma otomatik bir hale gelirken aynı zamanda yüksek enerji tasarrufu elde edilir. Bina girişleri, kapı önleri, merdiven alanları gibi kamuya açık alanlarda tercih edilir.

Hareket sensörleri montaj yerine göre dış ortam ve iç ortam şeklinde ikiye ayrılır. Dış ortam sensörler neme, suya veya toza karşı korunaklı olurlar. Aydınlatma armatürü üzerinde dâhili olarak gelen sensörlere alternatif harici tip sensör modelleri de yaygındır. Tavan tipi hareket sensörleri, sıva altı veya sıva üstü olarak çeşitlenir. Bazı hareket sensörleri duvara montaj için tasarlanır.

Algılama açıları 360, 180 veya 110 derece gibi çeşitli değerlerde üretilen hareket sensörleri, kullanılacak mekâna göre seçilir. Örneğin asma tavana uygulanacak sıva altı bir hareket sensörünün 360 derece olması beklenirken, bina girişini görecek şekilde kullanılan ve kapıdaki insan geçişlerini kontrol eden sensörler için 110 derece yeterli olur.

Kızılötesi sensör modelleri ise elektronik devrelerle uygun şekilde kullanılır ve cisim varlığının tespitini yapar. Bazı IR sensör modelleri üzerinde bir alıcı bir de verici göz bulunur. Verici göz, kızılötesi (Infrared - IR) ışık üretilir. Üretilen ışık bir yüzeye çarpıp tekrar alıcıya gelir. Bu şekilde sensör karşısında bir cisim olduğu teyit edilmiş olur.

Endüktif (indüktif) sensör çeşitleri, sensöre yakınlaşan metal nesneleri algılamak için kullanılır. Sensör modelleri, algılama alanı boyunca manyetik bir alan oluşturur. Algılama alanına giren metal nesneler manyetik alanda değişime neden olur. Böylece algılama gerçekleşir. Endüktif sensörler genelde endüstriyel alanda makine hareketlerini kontrole eden PLC otomasyon projelerinde tercih edilir.

Dedektör Modelleri ve Özellikleri

Karbon monoksit gaz dedektör modelleri, ortamda belli seviyede yoğunlaşan ve renksiz ve kokusuz olan zehirli gazları algılamaya yarar. İnsanlar tarafından algılanması mümkün olmayan gazları tespit edebilen dedektör modelleri gaz zehirlenmelerinin önüne geçer.

Doğal gaz dedektör modelleri ev, otel, iş yerleri veya lokantalarda bulunan mutfaklarda veya doğal gaz kullanımının yapıldığı diğer kapalı mekânlarda yaygın şekilde kullanılır. LPG gaz alarm cihazı olarak da anılan dedektörler, ortamdaki doğalgaz, LPG, propan, çakmak gazı gibi yanıcı gazları algılayarak sesli ve/veya ışıklı uyarı verir.

Şebeke gerilimi olan 220 – 230 volt AC enerji ile çalışan gaz dedektör modellerinin yanı sıra pilli çeşitleri de tasarlanır. Genelde sıva üstü modelleri yaygın olsa da asma tavan için üretilen sıva altı gaz dedektörleri de vardır.

Soru 1: Hareket sensörü nasıl seçilir?

Cevap 1: Hareket sensörünün montaj yerine göre tavan veya duvar tipi, sıva altı veya sıva üstü gibi türleri incelenmelidir. Ayrıca algılama mesafesi, algılama açısı ya da süre ayarı gibi detaylar da hesaba katılmalıdır.

Soru 2: Endüktif sensör ne amaçla kullanılır?

Cevap 2: Endüktif sensörler endüstriyel alanlarda örneğin bir makinada metal nesnenin belirlenen alana girip girmediği gibi konularda kullanılır. Fabrikalarda PLC otomasyon sistemlerinde kullanımı yaygındır.

Soru 3: Zaman rölesi nedir?

Cevap 3: Üzerinde ayarlama butonları ve/veya gösterge ekranı ile birlikte gelen zaman rölesi, astronomik zaman saati ismiyle de anılır. Belirlenen zaman tükendiğinde enerjinin verilmesi veya kesilmesi gibi işlemlerde kullanılır.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sensör-Dedektör

1455 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 1455 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/80571082/13006559