Temiz su hortumları, çamaşır ve bulaşık makinelerinde kullanılan basit ancak önemli tesisat aksesuarlarıdır. Kaliteli bir hortum makinenizin performansını desteklerken, olası hasarlar nedeniyle su kaçağı riskini önlemeye yardımcı olur. Temiz su hortumlarının 3 ila 5 yılda bir değiştirilmesi önerilir. Su tesisatı bakımınızın bir parçası olarak yılda bir kez hortumlarınızın hasar veya sızıntı kontrolünü yapmak ve yıpranmış hortumları değiştirmek, su baskını riskini önlemeye ve değerli eşyalarınızı korumaya yardımcı olur. 

Temiz Su Hortumu Ne İşe Yarar?

Temiz su hortumları, çamaşır ve bulaşık makinelerine sıcak ve soğuk su akışını sağlayan temel parçalardır. Makinenizin yüksek performansla çalışabilmesi için su akışının ideal basınçta olması gerekir. Temiz su hortumlarının değiştirilmeleri kolaydır. Öte hasarlı bir hortum telafisi mümkün olmayan hasarlara neden olabilir. Temiz su hortumlarınızı düzenli aralıklarla kontrol etmek ve yenileriyle değiştirmek hasar riskinden kaçınmak için önemli bir rol oynayabilir. Güçlendirilmiş kauçuktan yapılmış standart çamaşır makinesi hortumları en çok kullanılan temiz su hortumlarından biridir. Lastik hortumlar uzun zamandır kullanılan ve uygun fiyatlı bir hortum seçimidir. Birçok hortum mukavemeti artırmak için polyester örgü ile güçlendirilir. Paslanmaz çelik hortumlar, kauçuk malzemeye ek olarak daha fazla strese dayanacak, paslanmaz çelik tel örgü içine alınmış esnek bir plastik hortumla üretilir. Bu sayede patlamaya karşı yüksek dayanıklılık sağlar. Bazı hortumlarda, güvenlik özelliği olarak kapatma mekanizması bulunabilir. Hortum patlarsa, konnektör su basıncı değişimini algılayabilir ve su akışını durdurur. 

Temiz Su Hortumu Ne Zaman Değiştirilir?

Temiz su hortumları çeşitli nedenlere bağlı olarak aşınabilir. Aşınmanın en önemli nedeni genellikle kullanım ömrüdür. Bir hortum 5 yıldan fazla bir süredir kullanılıyorsa, sonunda patlamaya yol açabilecek aşınma belirtileri gösterme olasılığı yüksektir. Bu nedenle makine üreticileri, temiz su hortumlarınızı her 3 ila 5 yılda bir değiştirmenizi önerir. Düşük su kalitesi de hortum içinde hasara neden olabilir ve hortumun iç kısmını parçalayabilir. İç kısım hasar gördüğünde bağlantı noktalarına ve dış kaplamaya daha fazla basınç uygulanır. Düzensiz basınç zaman içinde hortumun patlamasına neden olabilir. Su kalitesinin önemli olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, mümkün olan en iyi kalitede hortumu satın almalı ve hortumlarınızı sık sık kontrol etmelisiniz. Kullanım ömrü dışında hortumu takarken lastik conta gibi bağlantı ekipmanlarını yanlış takmak kurulum sırasında hortumun bükülmesine ve zayıf bir nokta oluşmasına neden olabilir. Üretim hataları, saklama ve nakliye koşulları gibi nedenlerden ötürü, yeni temiz su hortumlarında bile kaçak olabilir. Bu nedenle yeni hortumları bile sızıntı veya diğer kusurları aramak için dikkatlice kontrol ettiğinizden emin olmalısınız. Hortumlarınızı düzenli olarak kontrol etmek, ciddi bir sızıntı oluşması ihtimalini azaltır. Önce hortum bağlantılarını kontrol edin. Aşınma, pas, sızıntı şişkinlik, çatlak veya aşırı aşınma gibi belirtilerinin olmamasına dikkat edin. Hortumda bükülme olup olmadığını kontrol edin. Çamaşır makineleri yıkama sırasında yerinden oynayabilir. Makine ve duvar su bağlantısı arasında yeterli aralığın kalmasına izin verirseniz, bükülmeleri önleyebilirsiniz.

Temiz Su Hortumu Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • Çamaşır makinesi kurarken veya eski hortumları değiştirirken uygun uzunlukta hortumlar satın alın.
  • Hortumlardaki bükülmeleri önlemek için duvar ile makine arasında yeterince boşluk bırakın. Hortumlarda keskin kıvrılmaları önlemek için gerektiği şekilde ayarlayın.
  • Çamaşır makinesi hortumlarını düzenli olarak inceleyin. Yılda bir veya iki kez hortumları kontrol edin.
  • Örgülü paslanmaz çelikten üretilmiş ‌flex hortumlarda bükülme, hasar, paslanma veya sızıntı gibi belirtilere dikkat edin. 
  • Bağlantılarda veya hortumlarda nem olduğunu fark ederseniz, küçük bir sızıntı ile karşı karşıya olabilirsiniz. Hasar genişleyip daha büyük bir sızıntıya neden olmadan önce hortumlarınızı yenisi ile değiştirin.
  • Kullanmadığınız zamanlarda ve tatildeyken evden uzakta kalacağınız zaman su vanalarını kapatın.
  • Hortumlardaki sabit su basıncı arızalara neden olabilir. Yüksek basınca maruz kalan hortumlardaki küçük bir hasar bile ciddi su baskınları ile sonuçlanabilir.
  • Çamaşır makinesi hortumlarını düzenli olarak değiştirin. Üreticinin önerilerini okuyun ve önerilen sürelerde hortumları yenileriyle değiştirin.
ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Temiz Su Hortumu

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 385 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003264/60000414/60001262