Teraryum & Sukulentler

Teraryum & Sukulent

Kaktüs familyasına dahil olan teraryum & sukulent çiçekleri güneşli balkon ve pencere kenarlarını uzun yıllardır süslemekte olup bakım kolaylığı sunmaları sebebiyle uzun süre yaşarlar. Köklerini Latince’den alan teraryum saksısı, görünümdeki farklılığından dolayı diğer saksı seçeneklerinden kendini ayırır. Daire biçimindeki küçük akvaryumları andıran bu saksılar minyatür ekosistemler olup adeta kendi bahçenizi yeşertmenize olanak tanır. Teraryum saksınızda yalnızca sukulent ve kaktüs gibi çiçeklerinizi yerleştirebilmeniz mümkün olup, bu çiçeklerin yüzlerce farklı cinsini tercih edebilirsiniz. Satın aldığınız teraryumu bir çiçek uzmanı sayesinde tasarlayabileceğiniz gibi, dilerseniz kendi seçtiğiniz bitkiler ile kendi zevkinizi yansıtan özel bir tasarım yapmanız da mümkündür. Teraryum saksıları içine yalnızca bitki ve çiçek çeşitleri yerleştirmenin yanı sıra aynı zamanda değişik tarzdaki hayvan figürlerini veya odun gibi ilginç objeleri de konumlandırabilirsiniz. Aranjman yaptığınız sırada sahip olabileceğiniz binlerce dekoratif ürün ve bitki alternatifleri sayesinde en özgün teraryum tasarımları yapmanız artık çok kolaydır. Teraryum içerisine yerleştirebileceğiniz bitki çeşitleri görünüm ve gereksinimleri gibi faktörler açısından kendi aralarında geniş bir yelpazeye dağılmıştır. Örneğin; cam saksınızın içerisinde büyümeden kalan bodur bitkileri düşünebileceğiniz gibi dışarıya doğru uzamaya eğimli bitki alternatiflerini de göz önünde bulundurarak koleksiyonunuza hareketlilik katabilirsiniz. Sipariş edebileceğiniz objeler için de yüzlerce alternatif kullanıcılarına sunulmuş olup farklı farklı renklere sahip su maymunu kristal boncukları satın alabileceğiniz gibi adeta okyanustan çıkmış izlenimi uyandıran farklı renklere sahip su alglerine de göz atabilirsiniz. Satın alabileceğiniz teraryumlar da değişik şekil ve boyutlarda sunulmuştur. Klasik küçük boyutlu daire biçimindeki bir teraryumu veya elma biçimindeki bir modeli de sipariş edebilirsiniz.

Farklı Çiçek Ve Bitki Seçenekleri Sayesinde Özgün Biçimde Tasarlayabileceğiniz Sukulent Teraryum Ve Modelleri

Teraryumunuzun içine koyabileceğiniz sukulent ve kaktüsler onlarca farklı cinse sahip olup dilediğiniz cinsteki sukulent ve kaktüsleri satın aldığınız sukulent teraryum içerisine konumlandırabilirsiniz. Bu bitkileri dilerseniz tek tek birim olarak sipariş edebilir, dilerseniz gruplar halinde satılan set modellerine de göz atabilirsiniz. Eğer set halindeki bitkiler ilginizi çekiyor ise 10, 12, 20 hatta 45 adet sukulent içeren setlere mutlaka göz atmalısınız! En az 5 farklı cinse sahip olan bu setler teraryum içerisinde çeşitliliğe ve dinamik bir görünüme ulaşmanıza yardımcı olur. Kaktüsler için de ayrıca hazırlanan setler farklı cinsteki kaktüsleri tek siparişinizle edinmenize olanak sağlar. Dilerseniz hem sukulent, hem de kaktüs cinslerini bir arada içeren setlere de göz atabilirsiniz. Çiçeklerin kimisi olgunlaşmış ve iri boyutlara ulaşmış halde satılırken tohum olarak veya oldukça küçük boyutlarda yer alan bitkiler de bulunmaktadır. Örneğin; kaktüsleri tohum halinde almayı tercih eden kullanıcılar için özel olarak tasarlanmış kaktüs setlerinde yaklaşık 20 adet kaktüs tohumu, her tohum için ayrı saksı ve torf bulunmaktadır. Ürün paketinin içinde yer alan torf kaktüslerinizin sağlıkla büyümesine olanak sağlarken, bitkilerin yanında gelen ekim kılavuzu sayesinde kaktüslerinizi güvenle ekebilirsiniz. Kaktüsler farklı farklı cinslere sahip olup bu kaktüsler çiçek açarken bazıları açmaz. Setlerde yer alan çiçek açmaya müsait kaktüs seçenekleri sayesinde kısa süre içerisinde teraryumunuzu çiçeklendirebilirsiniz.

Teraryum Sukulent Tasarımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Bitki bakma konusunda deneyimi olmayan kullanıcıların bile rahatlıkla bakımı sağlayabilmesi sebebi ile teraryum sukulent yetiştiren pek çok bitki sever bulunmaktadır. Hem estetik görünüm sunan hem de oldukça az yer kaplayan bu bitkiler pencere kenarları, balkonlar, sehpa üzerleri, yatak odası, salon ve mutfaklarda sıklıkla tercih edilmektedir. Sukulent ve kaktüslerin dikimi ve bakımı oldukça kolay olduğundan bu konuda daha önceden bir deneyimininiz olmasa dahi bu işlemleri kolaylıkla halledebilmeniz mümkündür. Öncelikle tasarlamak istediğiniz teraryum saksısı için gerekli olabilecek bütün materyallere sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir. Kendi tarzını konuşturabileceğiniz bu özel dizayn sırasında bir veya birkaç sukulent ve kaktüs cinsi, ufak çakıl taşları, sukulent ve kaktüs gibi bitkileri yetiştirmenize olanak sağlayan özel bir toprak türü, olası süzme gereksinimi için işe yarayabilecek bataklık yosunu veya kömür, dekore etmek için lazım olabilecek alg yosunu, bilye, hayvan figürleri veya odun parçaları yer almaktadır. Teraryum tasarımınıza başlarken öncelikle sukulentinizi veya kaktüsünüzü bir saksıya ekmeniz gerekmekte olup saksıyı bitkinizin nefes almasına izin verecek irilikte seçmeniz önem taşır. Çakıl, kömür ve yosun gibi dekoratif malzemeleri saksının içerisine yerleştirmenizin ardından toprağı da ekleyebilirsiniz. Bu aşamanın ardından sukulenti ekebilir ve çevresine bilye, hayvan figürü ve odun parçaları gibi ek dekoratif malzemeler de yerleştirebilirsiniz. Teraryum tasarımına yeni başlayan ve biraz destek isteyen kullanıcılar set halinde satılan ürünleri kendileri için oldukça yardımcı bulabilirler. Satın alacağınız set dikmek istediğiniz birkaç cins sukulent ve kaktüsün yanı sıra özel toprak ve bilye, yosun gibi dekoratif malzemeleri de içermektedir. Böylelikle yapmak istediğiniz kaktüs ve sukulent aranjmanları sizler için artık çok daha pratik olacaktır.

Teraryum Sukulent Kaktüs Yetiştirilmesi Sırasında İşinize Yaracak Bilgiler

Sukulent ve kaktüsler bakımı oldukça kolay olan bitki türleri olduğu için teraryum tasarımına yeni başlamış olsanız dahi kolaylıkla bu işin üstesinden gelebilirsiniz. Sukulentlerin sulanması sırasında akılda tutulması gereken en önemli husus, fazla sulanmayı sevmemeleri dir.Haftada bir bu bitkileri sulamanız yeterli olacaktır. Haftada bir yaptığınız bu işlem sırasında bitkilerin su içinde yüzmediğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Teraryum sukulent kaktüs yetiştirirken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise bu bitkilerin canlı ışığa ihtiyaç duymasıdır. Bu sebeple hem iç mekanda hem de dış mekanda yetiştirilmeye izin veren sukulent veya kaktüslerinizi ışık alabilecek bir yere konumlandırmanız gerekmektedir. Bu bitkiler canlı ışık altında gelişse de uzun süre boyunca direkt güneş ışığına maruz kalmaları onlar için iyi olmayabilmektedir. Aranjmanınıza aloe vera, echeveria, senecio, opuntia gibi senede bir kez çiçek açan sukulent türlerini dahil edebileceğiniz gibi paşa kılıcı, hoya kerri gibi sukulent cinslerini de satın alabilirsiniz. Kimi sukulent cinsleri yaz aylarında çiçek açsa da bazı cinslerin kış aylarında da çiçek açtıkları gözlenmiştir. Yeterli gün ışığına maruz kaldığına emin olduğunuz teraryumunuzu zaman zaman döndürebilir ve bu sayede her bitkinizin yeteri kadar büyümesini sağlayabilirsiniz. Bitkilerinizi sulamanız esnasında suyun bitkilerin yapraklarına temas etmemesine özen göstererek onları koruyabilirsiniz.

İlk Defa Teraryum Tasarlamak İsteyen Kullanıcılar İçin Özel Olarak Tasarlanan Setler Var mıdır?

Teraryum tasarımı konusunda daha önce deneyimi olmayan kullanıcılara kullanım kolaylığı sağlaması amacıyla satılan setlerde birkaç cins sukulent ve kaktüs, bu bitkiler için dayanıklılık sağlayan toprak ve çeşitli dekoratif malzemeler yer almaktadır.

Teraryum Dekorasyonu Sırasında Hangi Dekoratif Malzemeler Kullanılabilir?

Kendi zevkinizi konuşturan bir teraryum tasarımı sırasında farklı renklerde bilyeler, deniz atı gibi hayvan figürleri, alg yosunu, odun parçaları gibi çeşitli pek çok dekoratif malzemeyi tercih edebilirsiniz.

Teraryum İçine Hangi Bitki Türleri Konulabilmektedir?

Sukulent ve kaktüs familyasına ait onlarca cins bitki rahatlıkla tercih edilebilir. Çiçek açan sukulent ve kaktüs cinslerini seçebileceğiniz gibi farklı sukulent cinslerini de inceleyebilirsiniz.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Teraryum & Sukulent

4301 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Marka
Toplam 47 / 4301 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?