Triger Kayışı

Triger Kayışı

Araba motoru için oldukça önemli bir işlevi bulunan Triger kayışı her araçta yer alan bir parçadır. Kritik bir görevi olan Triger kayışının her zaman en önemli parçalar arasında yer aldığı bilinmektedir. Belirli sürelerle mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Özellikle de belli kilometre aralıklarında ve belirli yıllarda bu kayışın kontrolü alanında uzman kişiler ve ustalar tarafından sağlanmalıdır. Aksi takdirde değişim zamanı geçtiğinde ya da meydana gelen bir arızası fark edilip düzeltilmediğinde çok ciddi problemler meydana gelebilir ve istenmeyen kazalarla neticelenebilir. 

Masraflı bir tamirat yerine düzenli olarak bu kayışı kontrol ettirmek ve değişimi gerektiğinde değişimi sağlamak adına dikkatli olmak gerekir. Aksi takdirde değişmesi gereken Triger kayışının değişmediği durumlarda çok büyük hasarlar motorda ve diğer akşamlarda meydana gelebilir ve milim aralıklarla dahi büyük kazaları peşinden getirebilir. Bu tür istenmeyen sonuçlarla karşılaşmamak adına ve hem araçların hem de sürücü ve yolcuların kazadan nasiplenmemesi adına Triger kayışının düzenli olarak takip edilmesi ve kontrol ettirilmesi gerekir. 

Herhangi bir kontrol durumunda ya da Triger kayışı değişimi sırasında bu işlemleri mutlaka alanında uzman kişiler hayata geçirmelidir. Aksi takdirde bilinmeyen ya da bilgisi az olan kişiler tarafından yapılan değişim farklı sonuçlar doğurabilir ya da araçların olan değerini düşürebilir. Hem aracınızı kurtarmak hem değerini düşürmemek hem de uzun yıllar boyunca sağlıklı bir şekilde kullanmaya devam etmek adına mutlaka uzmanlara danışmanızda fayda olacaktır.

Triger Kayışı Nedir?

İlk kez duyanların akıllarında Triger kayışı nedir sorusu yer almaktadır. Daha önce arabanın kaput kısmıyla hiç ilgilenmemiş olanlar ya da motorunda herhangi bir arıza meydana gelmemiş olanların bu kayışı bilmemesi oldukça normaldir. Ancak düzenli olarak kontrol edilmesi gereken, mutlaka değişim gerektiğinde değiştirilmesi gereken bir kayış parçası olarak bilinir. Triger kayışı ölçüleri her marka araçta farklılık gösterebilir. Motorun ebatlarına ve gücüne göre kayışın da ölçülerinde farklılıklar meydana gelebilir. Kontrolünün ihmal edilmesi ve kopması sonucunda araçlarda çok büyük hasarların meydana geldiği bir gerçek vardır. En çok kullanılan Triger kayışlarının ömrü kayıtlara 40 bin ile 100 bin km olarak geçmiştir. 100 bin km sonrasında kayışın mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir. Kayışın kopması demek motorun hasar alması ve motorda yer alan diğer akşamların çalışmaması anlamına gelir. Böylesine önemli bir işlevi olan Triger kayışının da mutlaka düzenli aralıklarla kontrol ettirilmesi gerekir. 

Motor için en önemli hayati görevi taşımakta olan kayışın uzun ömürlü olması gerekir. Kevlar, aramidler, karbon fiberler kullanılarak üretilen Triger kayışları piyasada online şekilde de satışa sunulmaktadır. Tamamen kavram anlamı olarak bakmak gerekirse bu kayış motorlarda krank mili, eksantrik mili hareket zamanlama senkronizasyonu kurarak çalıştıran kayış demektir. Kısacası Triger kayışının olmadığı bir aracı motorunun çalışması mümkün değildir. Genellikle kemerin ömrü uzatmak amacıyla naylın takviyeli kodlar kullanılır ve yüksek kaliteden elde edilen kauçuklarla üretimi sağlanır. Bu özellikleri sayesinde çok daha uzun ömürlü bir şekilde kullanımına yer verilebilir. Aynı zamanda motorun tasarımına bağlı olarak su pompası da hareket etmek için Triger kayışına ihtiyaç duyar.

Motor dışında pek çok aksamın da çalışması için önemli olan Triger kayışı ne zaman değiştirilir? Bu soru araç sahipleri tarafından en çok merak edilen sorulardan birisidir. Genel olarak Triger kayışı ömrü dolduğu zaman mutlaka değiştirilmesi gereken bir aksamdır. Bu kayış aynı zamanda timing belt, camshaft belt olarak da adlandırılmaktadır. En mantıklı karşılığı ise zamanlama kayışıdır. Yani araçların tam anlamıyla kalp noktası olarak adlandırılan motorun çalışmasını sağlayan aktif bir parçadır. Motor mekanizması genel olarak karışık bir sistem gibi görünse de aslında son derece birbirine bağlantılı olan ve zincir ya da kayış ile kaplı olan bir sistemdir. Diğer aksamları hakkında bilgi sahibi olmasanız dahi kayışı hakkında bilmek her zaman önem arz eder. Otomobiller motor olmadan motorlar ise bu kayış aksamı olmadan çalışmamaktadır. Milim hareketlerin yapılması sağlayan bu kayış sayesinde motorlar çok daha uzun süre sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eder. Motorun görevini hayata geçirmesi itibariyle her zaman sağlam olması gereken bir parça olarak nitelendirilir. İnsanlardaki omurganın işlevi her ne ise motorlardaki Triger kayışının da işlevi bu yöndedir. 

Triger Kayışı Ne İşe Yarar?

Bu kayışın varlığından ilk kez haberdar olanlar için Triger kayışı ne işe yarar sorusu önem arz etmektedir. Krank milinden aldığı hareketi eksantrik mile doğru ileten ya da miller arasında supapların açılıp kapanmasına olanak sunan bu kayış devir daim açısından önem arz eder. Açılıp kapanma sistemini tamamen kayışa bağlı olarak yapan motor, soğutma sistemini de buna göre çalıştırmaktadır. Özellikle de soğutma sistemi içerisinde dönmesi gereken pompanın hareketi için de önem arz etmektedir. 

İhtiyaç duyulan tüm dönme hareketinin kısa sürede hayata geçmesi Triger kayışına bağlı olarak değişen bir eylemdir. Ancak bu hareketlerin aktarımı rastgele bir şekilde gerçekleşmez. Tamamen kayıtlı bir sistem üzerinden gerçekleşir. Kayış motor sistemine takılmadan önce mutlaka hem eksantrik dişlerin hem de krank mil dişlisinin üzerinde yer alan çentiklerin belli bir hizaya getirilmesi gerekir. Bu hizanın nasıl olacağı ise tamamen araba üretici firmaların kararı doğrultusundadır. Üreticiler tarafından belirlenir. Bu nedenle bir araba temin ederken aklınızda yer alan soruları da buna göre cevaplandırabilirsiniz. 

Örneğin Opel Astra Triger kayışı kaç km’de değişir sorusu bu araba modeline sahip olanlar tarafından sorulur. Bu modeldeki arabalarda ortalama dört yılda bir veya her 100.000 kilometrede bir set değişimi önerilir.

Citroen Triger kayışı kaç km’de değişir sorusu Citroen sahipleri için önem arz eder. 3 yıldan kısa süre içerisinde 90 bin kilometre yol kat edildiyse Triger kayışı kontrol edilmelidir. Bu marka araçlarda 90 bin kilometre ya da 3 yıl içerisinde Triger kayışı değiştirilmelidir.

Peugeot Triger kayışı kaç km’de değişir sorusu ise bu modelde araba almak isteyenler için önemlidir ve bu araçlarda da 90 bin km kriteri veya 3 yıl kullanım ömrü bulunmaktadır.

Eğer bir Renault Clio almayı düşünüyorsanız da mutlaka Renault Clio Triger kayışı kaç km’de değişir öğrenmeniz gerekir. Böylece alacağınız yanıtlar doğrultusunda ömrü dolan Triger kayışlarını değiştirebilirsiniz. Bu marka araçlar beş yaşından büyük ya da 60 bin ile 160 bin km arasında yol yaptıysa kayışın değiştirilme zamanı gelmiş demektir.

Tüm bu özel soruların yanı sıra bir de Triger kayışı ile birlikte neler değişir sorusu gündeme gelmektedir. Kayışla birlikte değişmesi gereken aksamlar ancak araba muayenesinden sonra belli olmaktadır. Buna karar verecek olan kişi sürücü değil aracı muayeneye sokan ekspertiz ve yapacak olan ustadır. Triger kayışı nasıl değişir diye merak ettiğinizde ise ustasından değişim esnasında bilgi alabilirsiniz. 

Triger Kayışını Oluşturan Parçalar Nelerdir?

Triger kayışı tek bir materyal gibi görünse de aslında kendisini oluşturan farklı parçalar da mevcuttur. O halde Triger seti içinde neler var bunu tam anlamıyla anlayabilmek için Triger kayışı seti içeriğinin gergi bilyesi ve devir daim pompası içerdiğini de bilmek gerekir. Bir bütün halinde montajlanan ve kullanılan bu sette yer alan gergi bilyesinin amacı kayışın istenilen şekilde ve düzeyde gerdirilmesine olanak sağlar. Devir daim pompası ise motorun soğutma sıvısını sistemde döndürme amacıyla tercih edilir. Bu üç parça birbiriyle büyük bir uyum içerisinde çalışır. Üç parçadan en az biri dahi eksik olursa ne yazık ki motorun çalışmasında ciddi sıkıntılar ortaya çıkar. Bu parçaların her biri bir takım olarak satışa sunulmaktadır. Değişim esnasında da hep beraber değişmesi gerekir. Kayışın hasar aldığı durumlarda gergi bilyesinin ve devir daim pompasının sağlam kalması neredeyse imkânsızdır. Bunun en temel nedeni ise kayışın, devir daim pompasının ve gergi bilyesinin tamamen bütüncül olarak çalışmasıdır. 

Triger Kayışı Fiyatları Hakkında

Her aracın motorunun sorunsuz şekilde çalışması için gerekli olan Triger kayışı fiyatı açısından da sürücüleri rahatsız etmez. Belirli ve uzun aralıklarla değiştirilmesi gerektiği için bütçeyi zorlayan herhangi bir durumdan bahsedilemez. Özellikle de online şekilde temin edildiği takdirde piyasadaki diğer tüm Triger kayışlarına nazaran çok daha kolay ve ucuz şekilde temin edilmiş olur. Sizler de araçlarınız için en uygun olan kayışları ve hatta setleri online bir şekilde satın alabilirsiniz. Taşıdığı özellikler genel itibariyle aynı olmasına rağmen Triger kayış fiyatları aynı değildir. Araç modeline göre, aracın yaşına göre ve takılacak olan yeni kayışın özelliklerine ve kalitesine göre fiyatlarda elbette değişiklikler meydana gelecektir. Ancak aracınız için sonrasında büyük hasarlar meydana gelerek daha ciddi masraflara yol açmamak adına Triger kayışı masraflarını düzenli olarak karşılamanız daha mantıklı olacaktır. 

Triger Kayışının Kopması Durumunda Ne Olur?

Triger kayışı hakkında nitelikli ve tam bilgi sahibi olmak demek kopması durumunda nelerin meydana geleceğini de bilmek demektir. Triger kayışı koptuğu zaman sıralı olmamakla birlikte öncelikle motorda bir patırtı sesi duyulur ve araç sanki türbülansa girmiş gibi sallanmaya başlar. Supap zamanlaması bozulur ve bozulan supaplar kapalı olması gerektiği yerde açık kalır. Sonrasında açık supaplar pistonlara çarparak ses çıkarmaya başlar. Ardından pistonların da çarpması sonucunda supaplar eğilir. Eğilen supaplardan ötürü motor hasar almaya başlar. Motorun yakınında bulunan silindir kapakları ve yanma odaları da kopmalardan ve çarpmalardan ötürü zedelenmelere maruz kalır. Ayrıca tüm parçaların kasmadan ötürü zorlandığı görülür. Zarar gören parçaların en kısa zaman içerisinde değişmesi ya da işlem görmesi gerekir. Kısacası motorun rektifiye işlemine alınması ve kayışın değiştirilmesi gerekir. Değişim yapılmadığı takdirde daha ciddi sorunlar ve kazalar meydana gelir. 

Triger Zinciri Ne Demek?

Triger kayışına alternatif olarak üretilen bir diğer aksam ise Triger zinciri olarak bilinir. Bu sistem bilinen ünlü araba fabrikaları tarafından kullanılmaktadır. Zincirli kayış versiyonu olarak adlandırılan Triger zincirlerinin yapımında ağırlıklı olarak kauçuk malzemeler kullanılmaktadır. Kayışa göre çok daha uzun ömürlü olan zincirlerin ömrünün uzun olmasının en temel nedeni ise kauçuk malzemesinin kullanımına yer verilmesidir. Dişli aşınmasını ortadan kaldıran ve uzun kilometreler boyunca kayış kadar verimli kullanım sağlayan bu zincir sistemi her zaman tercih edilmeyebilir. Bazı araçların kayış kullanımından yana sorun yaşadığı tespit edilirse alternatif olarak Triger zincirine geçiş yapılabilir. 

Triger Kayışı Ne Zaman Değişime İhtiyaç Duyar?

Triger kayışının belirli aralıklarla ve özellikle de belirli km birikiminde değişmesi gerekir. Ancak düzenli olarak kontrol sonucunda hasar almaya yakın olduğu fark edilirse de değişmesi gerekir. Aynı zamanda koptuğu anda hiç beklemeden ustasına götürülmesi ve değişmesi tüm parçalarla birlikte sağlanmalıdır. 

Triger Kayışı Aracın Neresinde Bulunur?

Triger kayışının taşıdığı önemli görevden ötürü aracın motor kısmında bulunduğu bilinmektedir. Ancak bazı araçlarda iletimin kayış yerine zincirle sağlandığını söylemek de doğru olacaktır. Dişli sistemin korunması ve uzun ömürlü bir motor aksamı için bu kayış ve diğer bütüncül parçaların motor kısmında olması gerekmektedir. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Triger Kayışı Fiyatları

2170 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler