Triger Kayışı

Aracınızın motorundaki triger kayışı eksantrik milini uygun zamanda açıp kapatır. Bu, motorun en yüksek performansta çalışmasını sağlar. Triger kayışını araç üreticisinin önerdiği aralıkta değiştirmemek, kayışın hasar görmesine, kopmasına ve nihayetinde ciddi motor hasarına neden olabilir. Teknisyenler triger kayışı ile birlikte bazı parçaların da değiştirilmesini önerir. Bu nedenle çoğu triger kayışı set halinde satılır. 

Yeni Triger Kayışının Faydaları

  • Motor Hasarını Önler: Otomobil çalışırken triger kayışı koparsa, eksantrik mili dönmez. Bu, motorda büyük hasara neden olabilir. Eski ve yıpranmış bir triger kayışını değiştirmek, bu tür bir problemden kaçınmanızı sağlar.
  • Mükemmel Performans Sağlar: Yeni bir triger kayışı, motorunuzun en iyi şekilde çalıştığı ve hasar tehlikesi taşımadığı için size rahatlık sağlar. En iyi şekilde çalışan bir motor daha fazla güç üretir. Daha az yakıt ve yağ kullanır.
  • Aracınızın Değerini Artırır: Triger kayışının önerilen aralıklarla değiştirilmesi aracınızın yeniden satış değerini artırır.

Triger Kayışı Nasıl Değiştirilir?

Bir triger kayışı, motorun yan tarafında, motorun işlevlerinin zamanlamasını koordine eden ve düzgün çalışması için tasarlanan ince, kauçuk bir kayıştır. İçten yanmalı bir motorda, eksantrik mili adı verilen bir parça motorun vanalarını açar ve kapatır. Triger kayışı bu vanaların ne zaman açılıp kapandığını kontrol ederek hava ve yakıtın doğru zamanda sisteme girmesini sağlar. Triger kayışının başka bir işlevi, motordaki doğrusal enerjiyi dönme enerjisine dönüştüren bir parça olan krank milinin dönüşünü kontrol etmektir. Krank mili, lastiklerinizin aracınızı ileri hareket ettirmesinin nedenidir. Motorun düzgün çalışmasını sağlamak için hem krank mili hem de eksantrik mili hareketlerini doğru şekilde senkronize etmek zorundadır. Triger kayışı koparsa, senkronizasyon bozulur ve potansiyel olarak motorunuza zarar verir. Bazı otomobil üreticileri, triger kayışları yerine triger zincirleri kullanır. Aracınızın markasına, modeline ve yılına bağlı olarak, triger kayışınız olmayabilir. Kullanım kılavuzunuzu kontrol ederek aracınızda kayış mı yoksa zincir mi kullanıldığını kontrol edebilirsiniz. Triger kayışının ne zaman kopacağını anlamanın kesin bir yolu yoktur. En iyi önleyici tedbir, üreticinin kayışın ne sıklıkta değiştirileceğine ilişkin tavsiyesine uymaktır. Yıpranmış bir triger kayışı çeşitli şekillerde kendini gösterir. Örneğin motordan bir tıkırtı sesi duyabilirsiniz. Ayrıca, motor çalışmayabilir. Motorun ön tarafından yağ sızdığını da görebilirsiniz. Triger kayışını değiştirmek, motoru ayırmayı, kasnakları, contaları ve su pompasını değiştirmeyi ve daha sonra tüm bu parçaları yeniden monte etmeyi içerir. Gerekli aletlere ve mekanik becerilere sahip değilseniz, değişim işlemi için bir profesyonelden yardım almanız gerekir.

Triger Kayışı Fiyatları

Triger kayışları tek bir parça olarak satın alınabilir. Bununla birlikte, profesyonel teknisyenler, kasnaklar, contalar ve su pompasının da aynı anda değiştirilmesini önerir. Triger kayışı aşındığında genellikle bu parçalar da aşınmanın neden olduğu sorunlara maruz kalır. Ayrıca, değişim işlemi oldukça zahmetlidir ve motoru kısmen parçalarına ayırmayı gerektirir. Bu gibi nedenlerden ötürü kayış genellikle tek başına değil, hem işlevsel hem de ekonomik bir çözüm olarak set halinde değiştirilir. Aracınız için bir triger kayışı değiştirme kiti satın aldığınızda eksik parçalar için endişelenmenize gerek yoktur. İhtiyacınız olan her şey setin içerisinde yer alır. Çoğu triger kayışı kitinde bir kayış gerici bulunur. Triger kayışını ve su pompasını değiştirirken iyi görünmesine rağmen bu parçanın da değiştirilmesi gerekir. Kötü bir gerginin belirtileri cıvıltı, tıkırtı ve gıcırdama sesleridir. Triger kayışını ve aracınızdaki yardımcı bileşenleri değiştirdiğinizde, 7 ile 10 yıl arasında kullanabilirsiniz. Bununla birlikte sürüş alışkanlıklarınız ve bileşenlerin kalitesi önerilen süreler üzerinde etkilidir. 

Bunlara Dikkat Edin

  • Triger kayışınızın gerçekten değiştirilmesi gerektiğinden olun.
  • Gerekirse aracınızın kullanım kılavuzunu kontrol edin.
  •  Teknik özellikler değişiklik gösterir, ancak üreticiler 100.000 ila 160.000 km arasında değiştirilmesini önerir.
  • Seçtiğiniz triger kayışı kitinin aracınız için doğru olduğundan emin olun
  • Ürünü satın almadan önce teknik özellikleri ve ayrıntıları kontrol edin.
  • Kurulumu kendiniz yapıyorsanız, işi uygun şekilde yapmak için uygun araçlara ve mekanik bilgiye sahip olduğunuzdan emin olun. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Triger Kayışı Fiyatları

1954 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 1954 ürün
Triger Kayışları Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
Triger Kayışı Triger kayışı, araçlarda krank mili ile eksantrik mili arasındaki hareket iletimini sağlar. Triger kayışını iki mil arasında doğru hizada geren ise gergi bilyesidir. Kayış sistemini tamamlayan son parça da devridaim pompasıdır. Motorun güvenliği ve performansı için önemli bir parça olan kayış, kopması hâlinde ciddi sorunlara neden olabilir. Motor soğutma sıvısının sistem içinde ilerlemesini sağlayan triger kayışıdır. Devridaim pompası, gücünü kayıştan alır.  Triger kayışının ömrü, kullanım süresine, kullanılan mesafeye ve son kullanım tarihine göre değişiklik gösterir. Belli aralıklarla kayışın kontrolü şarttır. Markaya ve modele göre araçların triger kayışının kullanım süresi farklılık gösterse de kayışların ömrü ortalama 3 senedir. Süre dolduğunda hasarsız dahi olsa kayış değiştirilmelidir. Değişiklik işlemi, uzmanlarca yapılır. Bir kayışın ortalama ömrü, 90.000 ile 100.000 kilometrede arasındadır.  Triger kayışları; kauçuk, çelik, tel, kumaş malzemeden üretilen bir parçadır. Kompozit yapıda kevlar, aramid ve karbon fiber malzemeler de yer alabilir. Özel parça, kaymayı önleyen özelliği ile dayanıklılık vadeder. Triger kayışı yerine triger zinciri de kullanılabilir; ancak pek tercih edilmez. Zincirde uzun mesafede aşınma olabilir Zincir, zamanla uzayabileceği için motor sesine ek bir gürültüye sebep olabilir. Zinciri uzun süre gergin tutmak, raylara ve dişlilere de zarar verebilir. Yıpranma oluşabilir.  Triger kayışının kopması, motorun da ciddi zararlar görmesi anlamına gelir. Motor iflas edebilir. Supap zamanlamasının bozulması, açık kalması, pistonlara çarpması, sipopların eğilmesi, tüm parçaların zorlanması ve gürültü oluşması, bu sorunun sonucudur. Kayış koptuğunda yapılabilecek en doğru hamle, aracı kenara çekip uzman yardımı almaktır. Kaputu açıp motora bakıldığında kayışın durumu görülebilir. Motordan ses gelmesi, egzozdan siyah duman çıkması da triger kayışında bir sorun olduğunun işareti olabilir.
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20003823/20044235