Silindir kapağı, üst kapak olarak da adlandırılan, supap sistemine yataklık eden ve motor bloğunun üstünü kapatacak şekilde üretilen bir motor parçasıdır. Piston ile birlikte yanma odasını oluştururlar. Motor bloğu ve silindir kapağının arasında bir tür dolgu görevi gören silindir kapak contası bulunur. Silindir kapağı, hava filtresinin üstünde konumlanır. Otomobil motorlarında genelde tek bir silindir kapağı olurken, büyük motorlarda her silindirin kendine ait bir silindir kapağı bulunur.

Silindir kapakları, yüksek ısı ve basınç altında çalışırlar. Bu sebeple özellikle içten yanmalı motorlarda önem arz ederler. Silindir kapakları imalatında genellikle dökme demir malzemesi kullanılır. Ancak, son yıllarda üretilen araçlarda alüminyum alaşımdan silindir kapağı da kullanılmaktadır. Alüminyum alaşımlı silindir kapaklarının dökme demir kapaklara göre daha hafif olma, daha iyi ısı transferi yapma ve daha çabuk soğuma gibi avantajları olsa da yüksek ısıyla daha kolay zarar görme ve ısı sebebiyle fazla genleşme gibi dezavantajları da bulunur. Bu sebeple alüminyum silindir kapağı üretiminde alüminyum alaşımına nikel, magnezyum, silikon ve dökme demir gibi malzemeler de katılır. Ayrıca, dökme demir ve stellit adı verilen, ısıya dayanıklı, özel çelik malzemeden üretilmiş halkaların takılmasıyla supap yuvalarına yeterli direnç kazandırılır.

Yakıtların yanmasıyla oluşan ısı, silindirlerin içerisinde bulunan pistonların hareketi sayesinde mekanik enerjiye dönüşürken tüm bu işlemler sırasında ise silindir kapağına büyük bir görev düşmektedir. Silindir kapakları, su soğutmalı motorlarda su kanallarını ve soğutma sıvısının ısısını dengeler. Hava soğutmalı motorlarda ise fan üzerindeki ısıyı azaltır. Silindirlerin üzerini kapatır ve yanma odalarını oluşturur.

Silindir kapaklarının parçalarından biri olan emme portu, yakıt-hava karışımının geçtiği kanaldır. İçinden geçen yakıt-hava karışımının akış direncini en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır. Silindir kapaklarının diğer bir parçası ise egzoz portudur. Görevi, yanma odası ve egzoz manifoldunu birleştirmektir. Ayrıca, genişleme sırasında yanmış gazların içinden aktığı kanaldır.

Silindir kapaklarının üzerinde supap yuvaları, buji veya enjektör yuvaları, emme kanalları, egzoz kanalları, yanma odaları, supap kılavuzları, emme supapları, egzoz supapları, supap yayları, su kanalları ve eksantrik mili bulunur. Silindir kapaklarını arızalanması durumunda fark edilmemesi, büyük sorunlara yol açabilir. Sık rastlanan arızalar arasında çatlamalar ve eğilmeler gelmektedir. Bu arızaların meydana gelmesindeki başlıca sebeplerin başında motorun aşırı zorlanması, hararet yapmış motorun çalıştırılmaya devam edilmesi, hararet yapmış motora çok soğuk su konması, motor yağının ve suyunun kontrol edilmemesi, antifriz konulmayan suyun donması, aracın soğutma sisteminde meydana gelen arızalar, silindir kapağının motor soğumadan sökülmesi, silindir kapak cıvatalarının katalog torkundan daha yüksek değerlerde sıkılması ve motorun sürekli zor şartlar altında çalıştırılması gelmektedir.

Eski tip silindir kapaklarının onarımında çatlak kapaklar, tav fırınlarında tavlanır, oksijen kaynağı ile kaynatılarak kirece gömülür ve soğumaya bırakılır. Yeniden takılacak olan silindir kapağı montajının firmanın öngördüğü tork değerlerine göre yapılması esastır. Üstten supaplı ve mekanik iticili motorlarda silindir kapağı sıkıldıktan sonra supap ayarı tekrar yapılmalıdır. Yeni tip kapaklarda ise arızalı kapaklar, genellikle yenisiyle değiştirilmektedir. Silindir kapak arızalarının giderilmemesi durumunda kapak contası yanabilir, conta su ya da yağ kaçırabilir ve motor ciddi zarar görebilir. Bu sebeple hararet arızalarında sorun halledilse dahi silindir kapağı mutlaka kontrol edilmelidir.

Silindir kapakları; her marka, model ve kaliteye göre çeşitlilik gösterir. Aracınızın marka ve modeline uygun silindir kapağının güvenilir firmalardan temin edilmesinin ve montajının alanında eğitimli kalifiye personel servisiyle yapılmasının, alacağınız riskleri en aza indireceği unutulmamalıdır.

Silindir Kapakları

288 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Cey
  2. REINZ
  3. ALREA
  4. SKT
  5. ALBAGA
  6. PAYEN
  7. Wolcar
  8. Ayhan
  9. Topran
  10. ELRING
  11. Kstar
  12. OTOCONTA
  13. Temel
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20003823/60007204
BAŞA DÖN