Silindir Kapakları

Silindir Kapakları

Silindir kafası veya silindir kapak contası adı verilen bu parça motorlarda bulunur. Silindir kapağının kullanım amacı ne olursa olsun araç motorlarında bloğu kapatan kapak görevi görmesini sağlarlar. Buji, emme ve egzoz gibi parçalardan oluşan bu kapakların birçok farklı seçeneği bulunmaktadır. Farklı seçeneklerin bulunması motorun boyutundan kaynaklanmaktadır. Bir araba motoru gibi, daha küçük bir motora sahip bir silindir vardır, ancak motorun boyutları ne kadar büyükse kapaklar da o kadar büyük olur. Teknoloji geliştikçe her silindir için özel kapaklar yapmak da mümkündür. Farklı marka araçlar için farklı boyutlarda silindir üst kapak kategorisini inceleyebilirsiniz. En ciddi motor arızalarından biri olan silindir kapağı çatlaması kısa sürede tamir edilmezse araçta hasarlar meydana gelebilir. Her ne kadar bilinçsiz sıvı değişimleri sonucunda çatlaklar oluşsa da parçaların düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Bujilerin uçları ıslanırsa, çatlaklar yeniden görünebilir. 

Silindir kapağı görevi silindirlerin üst kısımlarını kapatmak olarak bilinir. Silindirlerin üstünü kapatan bu kapaklar dış kısımların bulunduğu parçalardan biridir. Üst kapak olarak da bilinen bu parça genellikle alüminyumdan yapılır. Silindir kapak fiyatı modellere ve kafanın boyutuna göre değişmektedir. Bu çok parçalı kapakların üst kısımlarında su kanalları, supap yayları, yanma odaları, emme ve egzoz kanalları gibi çeşitli parça ve alanlar bulunur. Bu yüksek basınçlı kaplamaların kalitesi motor davranışı ve verimliliği için önemlidir. Bu kısım, aynı zamanda bazı dış kısımlar için dolgu görevi gören yanma odalarını oluşturur. Kepenk çatlamasını önlemek için düzenli izleme gereklidir. Çatlamaya, örneğin yetersiz soğutma, motor suyunun donması, silindir kapağının düzensiz montajı, aşırı sıkma ve sıcak motora çok soğuk su eklenmesi neden olabilir. Bu gibi durumlar hakkında bilgi sahibi olmayanların akıllarında ilk olarak silindir kapağı nedir sorusu yer alır. Kısacası motorlarda mutlaka bulunması gereken kapaklar olarak adlandırmak doğru olacaktır. 

Silindir Kapağı Modelleri

Silindir bölümü, yakıt ve benzin karışımının yanmasını sağlayan ve araca enerji ve güç sağlayan bir haznedir ve silindirin kendine özgü kapakları vardır. Genellikle 10 mm kalınlığında olan bu sıcak motor parçası çatlama, deformasyon, su kanallarının tıkanması gibi pek çok durumla karşılaşabilmekte ve bu durumda değişim ihtiyacı doğabilmektedir. Değişim ihtiyacından önce silindir kapak contası neden yanar gibi sorular araç sahiplerinin akıllarını karıştırabilir. Ancak sebebi bilinmese de meydana gelen bir arıza durumunda kapakların değişmesi gerekir. Burada değişim için silindir kapak contası tamir sıvısı da önemli bir durum arz eder. Günlük kullanımımızda suyun bitmesi, fanın çalıştırılmaması veya araç termostatının çalıştırılmaması gibi ev dışı bir durumda kullanılan bu parça motor bloğunu kapsamaktadır. 

Bujiler ile birlikte supap sistemlerini desteklemekle görevli olan bu parçalar genellikle her araçta 1 adet bulunur. Ancak aracın motorlarını korumak konusunda büyük bir sorumluluğu olan bu parçalar hasar görürse ciddi neticeler meydana gelebilir. Sızdırmaz ve contalı bir motor bu şekilde korunur. Aynı zamanda egzoz ve bujiler de kapağın bir parçasıdır. Kapağın kırılma ve çatlamalara karşı korunması da zarar görmesini engeller. Çoğu insan bu kapak hakkında endişelenmez, ancak çatlarsa sızıntılar meydana gelebilir. Bu kapak, yağ parçacıklarının ve suyun motor bölmesine girmesini engeller. Bu sıvılar motor içerisine sızdığından çatlaklar ciddi arızalara neden olabilir. Bujilerde nem varsa ve beklenmeyen bir durum olursa ilk bakılacak yer bu kapaklardır. Aracın yetersiz soğutulması, kapağın yanlış takılması, motorun değiştirilmesi gibi bir arıza durumunda motor değişimi daha pahalı hale geldiği için korkulukların sürekli kontrol edilmesi gerekir. Bu kaplamaların sökülme aşamaları da oldukça önemlidir. 

Silindir Kapağı Değişimi

Değişim için yeni ürün seçiminde mutlaka en iyi silindir kapak contası tercih edilmelidir. Çok daha uzun ömürlü bir kullanım için en iyisini seçmeye özen gösterilmelidir. Sıvı akıyorsa, motorda çeşitli problemler varsa vs. öncelikle silindir kapağı kontrol edilmelidir. Ancak araç uzun süre kullanılmışsa ve motor sıcaksa öncelikle motorun soğumasını beklemelisiniz. Soğutma suyu radyatörden ve motor musluklarından boşaltılmalıdır. Daha sonra kapaklar çıkarılmalıdır. Muayene ve temizlikten sonra silindirik ızgara yerine takılır. Krank milinde sorun olması durumunda çıkarılan kapak cıvatalar takıldıktan ve boşlukta kalan parçalar çıkarıldıktan sonra sökülür. Takometre yardımı ile sıkma işlemi içten dışa doğru gerçekleşir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken en önemli şey motorun soğuk olmasıdır. Bu işlem sıcak motor ile yapılırsa kapak alüminyum malzemeden yapıldığı için deformasyon meydana gelebilir. Valflerle donatılmış mekanik roket motorlarında, kapak sıkıldıktan sonra valflerin yeniden ayarlanması gerekir. 

Muayeneden sonra silindir kapağının değiştirilmesine karar verilirse parçalar mutlaka yanınıza alınmalıdır. Bazen motor üst kapağı ile motor bloğu arasındaki contanın değiştirilmesi gerekebilir. Bu kapakların değiştirilme nedeni örneğin aracın aşırı ısınması olabilir. Antifriz yerine musluk suyu kullanılırsa aracın aşırı ısınma olasılığı artar. Aşırı ısınmaya bağlı sirkülasyon problemlerinde bu kapak değiştirilmelidir. Kapak contası da yanabilir. Conta yanarsa araç sert çalışmaya başlar, çekiş azalır veya su azalır. Tüm bu sorunlar ortaya çıkınca yanık meydana geldiği anlaşılır. Valf kapağı, hava filtresi yuvası, sirkülasyon boruları, karbüratör ve manifolt çıkarıldıktan sonra kapağa da erişilebilir. Bundan sonra, kapaktan çıkarılan conta iyice temizlenmelidir. Siper yanmış olduğu için kapağın değiştirilmesine gerek yoktur, ancak yeni siper kapağın tam içine girecek şekilde montaj yapılır. Kapağı monte etmek için, çıkarılan parçalar geri takılmalıdır. Motor gücü düşükse, supap kapağının altından yüksek bir ses geliyorsa veya yakıt tüketimi fazlaysa ilk bakılacak şey silindirlerde kaçak olup olmadığıdır. Ardından bir basınç testi yapılır ve gerekirse kapak ve muhafaza kısmı değiştirilir. Bu modifikasyon, koruma ve kapağın ayarlanmasını gerektirir. Değişim yapıldıktan sonra mutlaka motor çalıştırılmalı ve gerekli testler yapılmalıdır. Değişiklik yoksa parça tekrar kontrol edilmeli ve kapak tam olarak yerine oturmalıdır. Üzerine de silindir kapak conta ilacı sıkılarak oldukça etkili bir değişim elde edilebilir. 

Silindir Kapağı Fiyatları

Silindirlere özel yapılan kapaklar fiyat açısından araç marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Araçların ve diğer motor türlerinin gerekli ve önemli bir parçası olan bu kapaklar, kategoride yedek parça temin edilerek değiştirilebilir. Ocak temizliği gibi yöntemlere rağmen kaplamanın performans göstermediği durumlarda motorun zarar görmemesi için yedek parça temin edilmesi gerekmektedir. Silindir kafası gerginliğinin sırası da kontrol yöntemlerinden biridir. Kapak aşırı sıkılırsa eğilme meydana gelebilir. Ayrıca metal ve sıvılarla temasında korozyon riski vardır. Kapak çok veya dengesiz sıkılırsa, sıcaklık yüksek veya dengesizse, motordaki su donarsa, motora soğuk su ile sıcak su eklenirse arızalar meydana gelebilir. 

Silindir kapağının sökülme aşamalarına da dikkat edilmelidir hem sökme hem de takma sırasında parçaların aynı şekilde değiştirilmesi esastır. Tüm bu kontrollere rağmen bir parça arızalanırsa, araç çalışmazsa veya kapakta bir tuhaflık fark ederseniz yeni bir kaporta yaptırmanız gerekebilir. Bükülmüş veya eğri gibi de görünen bu kapaklarla ilgili sorunlar, yanlış germe, yetersiz soğutma ve yüksek sıcaklıklardan kaynaklanabilir. Aracın silindir kapağının ve gazlarının temizlenmesi ve kontrol edilmesi çok önemlidir. Araç bakımının ihmal edilmesi veya ihmal edilmesinden kaynaklanan yanmış contalar veya hasar görmüş kapaklar değiştirilmelidir. Temel araç bakımının en önemli kısmı düzenli motor yağı ve su kontrolleridir. Ortalama bir araç kullanıcısı bile bu sorunların farkında olmalıdır. Bunlar dikkate alınmadığı için birçok kişi bir araba servisine girmekte ve yüksek bir bedel ödemektedir. Antifriz kontrol edilmezse üst kapak gazı yanacaktır. Ciddi büyük hasar, motor ve conta arızasına neden olabilir. Yine motorda antifriz yerine musluk suyu kullanmak en büyük hatalardan biridir. Musluk suyunun etkisiyle motorda asidik bir yapı oluşur. Antifriz kullanılması da silindir ızgaranın ömrünü uzatır. Aşırı ısınma ayrıca mühür yanıklarının en büyük nedenidir. Yanma merkezlerinde veya motor bloklarında oluşan tortu ve is, ısı toplama merkezlerinde paket yanmasına neden olur. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için düzenli bakım ve onarım yapılması gerekmektedir.

Tüm bu bakımların içerisinde silindir kapak contası fiyatı sabit şekilde belirlenmez. Her bir fiyat markaya ve modele göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle hem aracınızın markasına hem modeline hem de içinde yer alan tüm aksamlarına dikkat etmeniz ve satın alırken dikkatli olmanız gerekir. Çeşitli fiyatlandırmalar karşınıza çıkabilir. Ancak önemli olan aracınızın marka ve modeline en uygun silindir kapağının ve contasının seçilmiş olmasıdır. Aksi takdirde yanlış seçimler araçlarınızda çok daha fazla arızalanmaya sebebiyet verebilir. Aynı zamanda üst kapak ve motor silindir kapağı fiyatları çok pahalı olmasa da yağ pompası ve termostat gibi parçalar zarar gördüğü için çeşitli masraflar doğabilir. Ayrıca tüm parçalarda alüminyum aksamlar kullanılmaz. Dökme kaplamalar tercih edilir, çünkü metal yüksek sıcaklıklardan dolayı eğilebilir ve termal olarak büzülebilir. İçten yanmalı motorlarda silindirlerin sızdırmazlığını sağlayan bu kapaklar, sıvının hazneye aktığı, araç tipi yakıtın sevk edildiği ve yanan gazların dışarı çıktığı kısımdır. 

Motor bloğu ile arasına paket yerleştirirken kullanılan bu kapaklar genellikle araç başına 1 adettir. Büyük motorların kendi kapakları olmasına rağmen özellikle arabalarda ekstra olarak gelirler. Yüksek pres silindirinin kapağı gibi parçalar, karbon sıyırıcılar ve elektrikli çelik fırçalarla kapakta biriken döküntülerden temizlenmelidir. Tortular çok sert ise sıvı ile nemlendirip biraz beklemek gerekebilir. Alüminyum kapakları temizlemek ve yüzeyleri çizmemek için işlem sırasında sert bir fırça kullanılmamalıdır. İşlemler sonrasında kapak üzerinde su, yağ gibi kalıntılar kalmamalıdır. Tüm bu özellikler de seçim yaparken fiyatlara dahil olan durumlar içerisinde yer alır. 

Silindir Kapağı Arızası Nasıl Anlaşılır?

En çok merak edilen konulardan biri de silindir kapak contası arızası nasıl anlaşılır konusudur. Motorda yanma, donma, parçalanma ve deformasyon gibi sorunlar meydana geldiğinde silindir kapaklarında ve contasında arıza meydana geldiğini çok daha net şekilde anlayabilirsiniz. 

Silindir Kapağı Tamiri Nasıl Yapılır?

Silindir kapaklarının arızası çok ciddi boyutlara ulaştığında mutlaka alanında uzman ustalar tarafından tamirlerinin yapılması gerekir. Aksi takdirde kendiniz değiştirmek istediğinizde çok sorun yaşayabilir ve daha fazla arızanın meydana gelmesine neden olabilirsiniz. Arıza ve sorunları anladığınız andan itibaren kısa sürede yeni parçaların teminin yapmalı ve değişimi geciktirmemelisiniz. 

Silindir Kapağı Modelleri Standart mıdır? 

Silindir kapaklarında modellerin standart olduğundan bahsetmek doğru değildir. Bunun en önemli sebebi ise her aracın kendine özgü silindir kapağına ve contasına sahip olmasıdır. Bu nedenle bir kapak ve contasını temin etmeden önce mutlaka aracın marka ve modeline dair detaylı bilgi sahibi olmak gerekir. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Silindir Kapakları

4862 ürün listeleniyor
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 36 / 4862 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?