Yedek Akü / Şarj Cihazları

Kablosuz olarak kullanım olanağı sunan elektrikli el aletlerinden mobil cihazlara kadar hemen her yerde şarj edilebilir aküler yer alır. Batarya veya pil olarak da adlandırılan bu aküler farklı çalışma prensiplerine sahip olsa da defalarca yeniden şarj edilebilir özelliktedir. Kullanıcılara hareket özgürlüğü başta olmak üzere pek çok avantaj sağlayan bu teknoloji, yedek aküler ile kullanıcıların daha özgür olmasını sağlar. Yerli ve yabancı onlarca marka tarafından farklı modelleri üretilen yedek akü-şarj cihazı, yüksek akım, deşarj, kısa devre koruması gibi emniyet sistemleri ile güvenli bir kullanım süreci sunar. Akülü vidalama aletlerinden matkaplara, çim biçme makinesinden tıraş makinesine kadar oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan söz konusu aküler, birçok elektrikli cihazın kablo bağlantısı olmadan çalışmasını sağlar. Bu noktada yedek akü ve şarj cihazlarını birbirinden ayıran en önemli etkenlerden biri akünün çalışma prensibi, diğeri ise pil ömrüdür. Çalışma prensiplerine göre Lityum Ion, Lityum Polimer, Nikel Kadmiyum gibi farklı türlere ayrılırken pil ömrü ise içinde bulunduğu cihazın çalışmaya devam etmesini sağladığı maksimum süredir. Bu iki etken, akülerin performansı hakkında detaylı bilgi verirken modern teknolojiler sayesinde hızlı şarj olma gibi ekstra fonksiyonlar sahip aküler de vardır.

Yedek Akü ve Şarj Cihazı Özellikleri

Aküler genel olarak bulundukları sistem için elektrik enerjisini kimyasal bir süreç sonunda depolayan enerji kaynaklarıdır. Dolayısıyla şehir şebekesinden aldığı enerjiyi depolayarak bulundukları cihazın belirli bir süre çalışmasını sağlarlar. Söz konusu aküler yeniden şarj edilebilir olsa da günümüzde hayatın çok hızlı akması ve günlük koşuşturmaca sebebiyle kullanıcıların mevcut akünün şarj olmasını bekleyecek vakti her zaman bulunmayabilir. Bu noktada devreye giren yedek akü ve şarj cihazları, sık kullanılan cihazların biten şarjlarına alternatif bir çözüm sunar. Kısa sürede tamamen şarj olabilen ve şarj durumu LED ışıklı veya LCD ekranlı göstergeler ile takip edilebilen söz konusu yedek aküler, mobil cihazların daha uzun süre kullanılması olanak tanır. Özellikle acil durumlarda kullanıcılara büyük bir avantaj sunan yedek akü ve şarj cihazları, uzun yolculuklarda şarj bitmesi sorununu da ortadan kaldırır.

Dolum süresinden akünün kullanımda olmadığı süreçte depoladığı enerjinin bir kısmını kaybetmesi anlamına gelen deşarj süresine kadar farklı seçenekler sunan birçok akü türü vardır. Tamamen farklı çalışma prensiplerine sahip olan ve farklı avantajları ile öne çıkan akü türleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Nikel Kadmiyum: Elektrikli testereden darbeli matkaba kadar pek çok el aletinde kullanılan Nikel Kadmiyum aküler, uzun dolum sürelerine sahiptir. Yeniden şarj olabilmesi için tamamen boşalması gereken söz konusu akülerin deşarj süresi oldukça düşüktür.
  • Lityum Ion: Yüksek yoğunluğu ile benzerlerinden ayıran Li-ion aküler, hafif olmaları ile öne çıkar. Pek çok akü türüne göre yüksek performans göstermelerinin yanı sıra tamamen boşalmadan da şarj edilebilir.
  • Lityum Polimer: LiPo olarak da adlandırılan bu akülerde sıvı elektrolit yerine bir çeşit jel olan polimer elektrolit yer alır. Sızıntı riskinin oldukça düşük olduğu LiPo aküler, tamamen dolu iken 4 aya kadar saklanabilir özelliktedir. Deşarj oranı ise aylık ortalama yüzde 5'tir.

Akülü Elektrikli El Aletleri ve Avantajları

Yeni nesil teknolojiler sayesinde en az kablolu bir cihaz kadar yüksek performans gösterebilen akülü kablosuz el aletleri, kullanıcılara geniş bir hareket alanı sağlarken kablo kirliliği sorununa da çözüm sunar. Pek çok elektrikli el aletinin dış mekan uygulamalarında da kablo sorunu olmaksızın kullanılmasına olanak tanıyan söz konusu aküler sayesinde daha konforlu bir kullanım sağlanır. Akülü matkap, akülü vidalama aleti, akülü zımpara makinesi gibi farklı cihazların yanı sıra tıraş makinesi, akıllı telefon, mobil bilgisayarlar, kulaklıklar hatta saç şekillendirme makineleri gibi ev tipi kullanıcılara hitap eden onlarca farklı cihazın daha kullanışlı olmasını sağlar. Yedek aküler ise bu cihazların daha uzun süre kesintisiz kullanımına olanak tanır. Akülü cihazların yüksek performans göstermeye devam edebilmesi için hızlı şarj olabilen, dayanıklı, akım korumalı gibi farklı özelliklere sahip yedek akü ve şarj cihazlarının tercih edilmesi önerilir.

Farklı türleri bulunan yedek aküler arasında derin deşarj özellikli olanları bulunur. Bu tür akülerde, sağlıklı ve uzun ömürlü bir kullanım için akünün ara sıra tamamen boşalmasını sağlamak ve yeniden şarj etmek gerekir. Yedek akü ve şarj cihazından yüksek verim alabilmek için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de akü ve şarj cihazının birden fazla elektrikli cihaz ile uyumlu olmasıdır. Bu, tek bir yedek akü ve şarj cihazını daha fazla elektrikli alet ile kullanma avantajı sunarken her bir cihaz için ayrı bir yedek akü ve şarj cihazı satın alma sorununu da ortadan kaldırır. Bu noktada daha fazla cihaz ile uyumlu akülerin tercih edilmesi önerilir.

Şarj Edilebilir Yedek Akü Modelleri

Tasarımları, depolayabildiği enerji kapasitesi, dolum hızı, hızlı şarj özelliğini destekleyip desteklememesi, boyutu, farklı cihazlar ile uyumu, teknik özellikleri, pil ömrü, voltaj gücü, performansı, deşarj oranı ve ek teknolojik fonksiyonları açısından birbirinden farklı seçenekler sunan yedek akü ve şarj cihazları, titizlikle incelenerek alınması gereken ürünlerdir. Örneğin, akü tipine göre her birinin farklı şarj süreleri bulunur. Şarj süresinin yavaş veya hızlı olması, özellikle hızlı şarj fonksiyonunu destekleyen elektrikli aletler açısından büyük bir avantaj sağladığı için önemlidir. Bu noktada, akü türleri arasında görece en uygun fiyatlı ve dayanıklı olan Ni Cd aküler, ortalama 15 saatte tam olarak şarj olur. Li-Ion aküler ise 3*6 saatlik şarj süreleri ile nikel bazlı Ni Cd akülere kıyasla daha avantajlıdır. LiPo aküler arasında da hızlı şarj özelliğini destekleyen modeller yer alır. Eğer hızlı şarj olabilen bir aküye ihtiyaç varsa Li-Ion ve LiPo aküler arasında deşarj oranı en düşük olanları tercih edilmelidir.

Yedek Akü ve Şarj Cihazı Fiyatları

Gelişen teknoloji ile birlikte akıllı telefonlardan kişisel bakım aletlerine, mobil bilgisayarlardan elektrikli el aletlerine kadar pek çok elektrikli cihaz, yeniden şarj edilebilir aküler sayesinde özgür bir kullanım süreci sunar. Günün koşturmacasında şarjın bitmesi nedeniyle sorun yaşamak istemeyen kullanıcılar yeniden şarj olabilen yedek aküler ve uyumlu şarj cihazlarına yönelir. Marka ve modele göre farklı avantajları bulunan bu aküler arasında minimal boyutları ile çantada taşınabilen ve yüksek enerji depolama kapasitesine sahip modeller yer alırken fiyat açısından daha uygun olan ancak uzun bir dolum süresine sahip modeller de vardır. Yedek akü ve şarj cihazı fiyatları, akünün türüne ve ekstra fonksiyonlarına göre farklılık gösterse de genel olarak ulaşılabilir seçenekler sunar.

Özellikle birden fazla cihaz ile uyumlu olan yedek akü ve şarj üniteleri, avantajlı bir kullanım süreci sunarken genel olarak kablosuz kullanma avantajı sunan akülü cihazların daha uzun süre kullanılmasına olanak tanır. Siz de akülü cihazlarınızı daha uzun süre kesintisiz kullanabilmek için uygun bir yedek akü ve şarj cihazı sahibi olmak istiyorsanız Hepsiburada sayesinde yerli ve yabancı markalar tarafından üretilen yeni nesil yedek akü ve şarj cihazları ile tanışabilir, beklenti ve ihtiyaçlarınıza uygun olan bir yedek akü ve şarj cihazı satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yedek Akü-Şarj Cihazı

941 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Fiyat Aralığı
Toplam 60 / 941 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?