Akü Ekipmanları

"Akümülatör" kelimesinin kısaltılmış hali olan akünün genel amacı, marş motorunu, ateşleme ve ışık alıcılarını beslemektir. Aküler; elektrik enerjisini, kimyasal enerjiye çevirip bu enerji depolayan ve ihtiyaç duyulduğunda ise kimyasal enerjiyi, tekrardan elektrik enerjisine çevirerek geri veren parçalardır. Genel olarak akülerin; araçlar üzerinde 3 farklı görevi vardır. Bu görevler ise şöyledir;

*Elektrik devrelerinde meydana gelen voltaj (gerilim) dengesini sağlamak,

*Elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürerek depolamak,

*Kimyasal enerjiyi, elektrik enerjisine dönüştürmek.

Araçlar için oldukça büyük bir öneme sahip olan akü ekipmanları ise; akü kutusu, kutu kapağı, elektrolit ve elemanlardan oluşur. Akünün kutu ve kapakları, genel olarak bakalit ya da plastik maddelerden yapılır. Pek çok farklı şekle sahip olan akülerin en çok kullanılanları 12 voltluk olanlarıdır ve bu ürünler genellikle benzinli olan motorlarda kullanılır.

Akü çeşitlerine bakıldığında ise; otomotiv ve endüstriyel olarak iki farklı sınıfta yer aldığı görülür. Otomotiv akülerinde en çok kullanılanlar arasında ise starter aküler yer alır. Otomobil ve hafif ticari araçlarda kullanılan bu akü çeşidi, araçtaki elektrik ile çalışan ve diğer tüm cihazları da bu sayede çalıştıran ürünlerdir. Starter aküler, yüksek akım ve gücü kısa sürede sağlamaları sayesinde en çok ihtiyaç duyulanlardan olur. Starter aküler de kendi arasında açık ve kapalı olmak üzere iki farklı grupta toplanır. Kapalı olarak adlandırılan aküler, kullanım süresi boyunca su ihtiyacı bulunmayan ürünler olduğundan "bakımsız akü" olarak da bilinir. Buşonlar aracılığı ile kullanım süresi boyunca düzenli olarak bakımı yapılması gerekenler ise açık sistem aküler olarak adlandırılır. Dolayısı ile açık sistem akülerin bakımı, periyodik olarak kullanıcı ya da yetkili servis tarafından yapılmalıdır. Diğer akü çeşitleri arasında ise Traksiyoner, Stasyoner, VRLA, Gel ve elektrikli araç aküleri yer alır. Her biri farklı şekilde çalışan ve farklı amaçlara hizmet eden bu ürünler, kullanılacak olan araçlara ve ihtiyaca göre doğru ve özenli bir şekilde seçilmelidir.

Akü Ekipman Fiyatları

Genel olarak incelendiğinde 3 ana kısımdan meydana gelen akülerin, ekipmanları arasında akümülatör kutusu, eleman ve elektrolitler bulunur. Akü kutusu; içerisinde seperatör, kurşun plakalar ve sülfürik asit eriyiği bulundurur. Bu ürün, bakalitten ya da plastik malzemeden yapılır ve içerisinde voltaja göre birkaç bölüm yer alır. Buna ek olarak kutunun içerisinde bulunan bir diğer önemli eleman ise ızgaralardır. Bu ızgaraların görevi ise; kullanım esnasında kısa devreden kaynaklı sorunların çıkmasını engellemek ve kutu altında yer alan elamanların yerine oturmasını sağlamaktır.

Akünün bir diğer parçası ise elemanlarıdır. Artı plaka, eksi plaka ve seperatörler bir elemanı oluşturan unsurlardır. Elemanın yapısı incelendiğinde ise en az bir anot ve 2 katot olmak üzere toplamda 3 adet plaka bulundurduğu görülür. Bir anot ve 2 katotun verdiği gerilim miktarına bakılırsa yalnızca 2 volt olduğu görülebilir. Seperatör ise; eksi plaka ve artı plaka arasına sürülen yalıtkan maddedir. Akünün elektrolit olarak adlandırılan parçası da saf su ve sülfürik asit karışımı ile oluşturulur.

Akü ya da akü ekipmanı almadan önce ihtiyacınız olan parçanın aracınız ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmeli ve buna göre seçim yapmalısınız. Bu konuda zorlanmanız durumunda ise dilerseniz yetkili servisten yardım almayı unutmamalısınız. Akü ekipman fiyatları, kullanılan malzemelere ve ürünlerin kullanım ömrüne göre değişim gösterir. Bunun yanı sıra alacağınız ekipmanların çeşidi ve fonksiyonel özellikleri de göz önünde bulundurulduğunda farklı fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Akü Ekipmanları

295 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 295 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20003823/60007212