Amerikan Klasikleri

Dünya tarihinde farklı bir yere sahip olan Amerika, edebiyat ve sanat konusunda da ortaya çıkarttığı isimler ile dikkat çekiyor. Farklı hayat hikâyelerinin anlatıldığı, dünya klasikleri içerisine girmiş olan onlarca kitap seçeneği sizleri bekliyor. Hem Amerikan edebiyatı hem de dünya edebiyatı açısından oldukça önemli olan Ernest Hemingway, John Steinback, Herman Melville, Mark Twain, Edgar Allan Peo, T. S. Eliot ve Sylvia Plath gibi isimlerin kaleminden çıkmış onlarca eser edebiyat severler ile buluşmaya hazırlanıyor. İnsanlık tarihi açısından önemli konuların ele alındığı, insanoğlunun karanlık iç yüzünün, hayallerinin, hayal kırıklıklarının işlendiği onlarca eser, edebiyat ile ilgilenenler için bir arada sunuluyor. Kimi zaman fırtınalı denizlerde, kimi zaman kimsesiz harabe evlerde kimi zaman da şehir merkezlerinde geçen onlarca hikâye içerisinde kendinizi bulabilir, yeni fikirlere ve ufuklara yelken açabilirsiniz. Klasikleşmiş onlarca Amerikan edebiyatı eseri farklı fiyat ve seçenekler ile odanızın baş köşesindeki yerini almayı bekliyor. 

Amerikan Edebiyatı Nasıl Başladı?

Bir çok önemli isme ev sahipliği yapan Amerikan edebiyatı, kızılderili öykülerinin dilden dile dolaşması sayesinde sözlü bir şekilde başlıyor. Lirik şiirler ve masallar ile başlayan bu edebiyat türü, sözlü edebiyat konusunda çeşitlilik gösteriyor. Daha sonra İspanya ve Portekiz keşifleri ile daha farklı bir yerde konumlanan Amerikan edebiyatı, 1600'lü yıllara gelindiğinde Anne Bradstreet, Samuel Sewall, Roger Williams gibi önemli isimlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. 18.yüzyıl Amerikan aydınlanması ile birlikte yazılı edebiyat alanında da önemli eserler ortaya çıkıyor. Romantik dönem ve transandantalizm akımı ile iyice edebiyat alanında başarı göstermeye başlayan Amerikalı yazarlar, dünya edebiyat tarihi konusunda da önemli atılımlarda bulunuyor. Ralph Waldo Emerson ve Emily Dickinson gibi önemli isimler bu dönemde ün kazanıyor. 19. yüzyıla gelindiğinde Herman Melville "Moby Dick" isimli eseri ile dünya edebiyat tarihinde büyük bir atılım yapıyor ve Amerikan klasikleri arasındaki yerini alıyor. Gotik ve melankolik edebiyatın mimarlarından olan Edgar Allan Poe da bu dönemdeki eserleri ile bambaşka bir akımın çıkmasına ön ayak oluyor. Daha sonraki gelen dönemlerde ise herkesin yakından tanıdığı Mark Twain, Jack Kerouac, Jack London, modernizm akımının en önemli isimlerinden T. S. Eliot, Ezra Pound ve Ernest Hemingway piyasaya çıkıyor. 

Hangi Amerikan Klasikleri Okunmalı?

Savaşlar, sömürge dönemleri, istilalar, kızılderililer ve doğal zenginliklerden beslenen Amerikan edebiyatı, önemli isimleri bünyesinde barındırıyor. Ernest Hemingway ve John Steinback gibi iki usta kalemin bulunduğu bu edebiyat türü, dünya klasiklerine geçmiş eserleri de ortaya koyuyor. "Büyük Buhran" döneminin anlatıldığı, kapitalizme karşı bir başkaldırı olarak ortaya çıkan ve yoksul halkın acılarının gözler önüne serildiği Gazap Üzümleri, Amerikan edebiyat eserleri arasındaki en önemli eserlerin başında geliyor. Ayrıca Pulitzer ve Nobel ödüllü John Steinback'in "İnci", "Bir Savaş Vardı", "Cennet Çayırları" isimli eserleri de mutlaka okunması gereken kitaplar arasında yer alıyor. Bir diğer önemli yazar Jack London'ın ırkçılık üzerine en önemli eserlerden olan "Tanrılar ve Köpekler", bir insanın acımasız bir dünyada hayatta kalma mücadelesinin anlatıldığı "Vahşetin Çağrısı", kapitalist sisteme ağır bir eleştiri olarak yazılan "Demir Ökçe", insanın doğayla olan hastalıklı mücadelesinin kaleme alındığı "Beyaz Diş" mutlaka okunması gereken Amerikan edebi eserleri arasında gösteriliyor. Savaş konusundaki en önemli eserleri ortaya koymuş olan Ernest Hemingway'in "Güneş de Doğar", "Çanlar Kimin İçin Çalıyor", "Silahlara Veda" ve "Tehlikeli Yaz" eserleri de yine Amerikan Klasikleri içerisinde önemli bir yere sahip oluyor. Edebiyat dünyası için birbirinden değerli yazarlar ve eserler ortaya koymuş olan Amerikan Klasikleri, farklı fiyat seçenekleri ile sizleri bekliyor. Sevdiğiniz yazarın eserlerini bir tıkla sepetinize ekleyebilir, kolayca sahip olabilirsiniz. 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Amerikan Klasikleri

66 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 66 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?