Amortisörler

Gelişen teknolojiyle birlikte araçların süratinin artması, sürüş açısından güvenlik ihtiyacının da artmasına neden olmuştur. Özellikle keskin viraj dönüşleri ve engebeli yol koşullarında aracın hareket kabiliyetinin sağlanması, büyük ölçüde önem taşıyan bir konudur. Bu doğrultuda, motorlu araçlarda hareket fonksiyonunu doğrudan etkileyen süspansiyon sistemi, sürüş güvenliği ve konforu açısından hayati bir öneme sahiptir. Araç tekerleklerinin yer ile sürtünme seviyesini olması gereken en üst düzeye taşıyarak daha iyi bir yol tutuşu sağlamaya yardımcı olan sistem; viraj, çukur ve engebeli yol koşullarında savrulma, devrilme ve takla atma gibi durumlara karşı koruma sağlar.

Engebeli ve bozuk yollarda araç yaylarının salınımı çok fazla olur ve bu durum da sürüş güvenliğini tehdit eder. Süspansiyon sistemi parçalarından biri olan amortisörler, aracın ağırlığını taşıyan ve yol üzerindeki bozukluk ve engebelerden kaynaklanan şok ve titreşimleri emen yayların bu salınımın hareketini kontrol eder. Bu doğrultuda, yaylarla koordineli bir çalışma prensibine sahip olan amortisörler, hareket yönüne ters doğrultuda bir direnç gösterirler. Gösterdikleri bu direnç sayesinde yay tarafından depolanan enerjiyi şasiye iletmeden emerek ısıya çevirir ve sarsıntıları azaltır.

Amortisör Çeşitleri

Aracın çukur ya da tümsek bir yoldan geçişi sırasında yayların esneme oranını dengeleyerek, yaylanma kabiliyetini artıran amortisörler, bu sayede daha hızlı ve daha rahat bir sürüş yapmaya imkan tanır. Dolayısıyla bu alanlarda daha yumuşak bir geçiş sağlanırken, lastiklerin yol tutuşunun azalması ve direksiyon hakimiyetinin kaybolması gibi kazalara sebebiyet verecek risklerin önüne geçilmiş olunur. Yanı sıra tekerlekleri yerde tutarak, araç kasasını dengeleyen bu parçalar, sürüş konforu açısından da etkin bir rol oynar.

Günümüzde otomobillerde kullanılan amortisör çeşitleri, kuru tip ve akışkan tip amortisörlerdir. Kuru tip amortisörler, çoğunlukla yay ve lastiklerde kullanılan parçalardır. Bu ürün çeşidinin kullanılmasındaki amaç, yay ve lastiklerin birbirlerine direkt olarak sürtünmesi sonucu ortaya çıkabilecek sarsıntı ve titreşimlerin önüne geçilmesidir. Diğer yandan, genellikle gaz ve sıvıların içerisinde bulunan akışkan tip amortisörler, aracın ani hareket durumlarında sarsıntı ve titreşimleri en az seviyeye indirgemek için ters yönde hareket eder. Otomobillerde en çok tercih edilen amortisör çeşidi, akışkan tipte olanlardır. Araç tekerleğine bağlı olarak bulunan bu parçalar, içerisinde yağ bulunan bir silindir ve araç bağlantılı bir çubuk pistondan oluşur.

Amortisör Fiyatları

Otomobillerde amortisörün arızalanması, aracın yol tutuşunun zayıflamasına yol açar. Bu durum, sürüş esnasında aracın savrulmasına ya da direksiyon hakimiyeti sağlamak açısından zorlanmalara sebep olur. Yanı sıra, bu parçanın düzgün çalışmaması, aracın sertleşmesine ve yoldaki olumsuz koşullara göre ani titreşimli hareketlere neden olur. Sonucunda, tümsek geçişlerinde araç, sürekli olarak kendi kendine yaylanmaya başlar. Ayrıca, özellikle engebeli yol koşullarından geçerken araçtan gelen tıkırtı ve sesler de amortisörün arızalanması sonucu oluşur. Sonuçta aracın salınım ve yol tutuşunu etkileyen bu parçaların bozulması, gerek sürüş konforu gerekse güvenlik açısında risk oluşturacak durumlar ortaya çıkarır.

Amortisörler, aracın yol tutuşu, fren performansı ve sürüş güvenliği üzerinde doğrudan etkiye sahip olduğundan değişimlerinin zamanında yapılması oldukça önemlidir. Ortalama 60 70 bin kilometrede bir kontrol edilmesi gereken bu parçalarda herhangi bir arıza söz konusu olduğunda ise parçaların değiştirilmesi gerekir.

Araç marka ve modeline göre değişen amortisör fiyatları, ürün özelliklerine göre de farklı fiyat seviyelerinde satışa sunulur. Bu doğrultuda, araca en uygun amortisörün seçilmesi, sürüş güvenliği açısından maksimum performans alınmasına olanak tanırken aynı zamanda araca uyumuyla da uzun süreli kullanımda maliyet avantajı sağlar.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Amortisörler

10.000+ ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Fiyat Aralığı
Toplam 24 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?