Anahtar

Aydınlatma alanında yaşanan gelişmelere paralel adi, vaviyen, komütatör gibi temel anahtar modellerine ek olarak darbe akım veya dimmer anahtarlar tasarlanır. Jaluzi anahtarı veya kapı otomatiği gibi farklı amaçlar için geliştirilen fonksiyonel anahtar modelleri ise kullanıcılara pratik çözümler sunar. Çok fonksiyonlu teknolojik ürünleriyle hayatı kolaylaştıran ‌hepsiburada.‌com vasıtasıyla tüm anahtar modellerine göz atabilir ve istediklerinizi anında satın alabilirsiniz.

Temel Aydınlatma Anahtarları

Elektrik piyasasında adi anahtar olarak geçen model, elektriğin açılıp kapanmasını sağlar. Temel işlev için tasarlanan modeller, genelde tekli olarak üretilir. Bir odanın tekli aydınlatma armatürünün açılması kapanması gibi ihtiyaçlarda sıklıkla tercih edilir.

Komütatör anahtar çeşitleri, adi anahtarın çoklusu şeklinde düşünülebilir. Bünyesinde birden fazla sayıda lamba barındıran avizelerde lambaların ayrı ayrı kontrol edilmesini sağlar. Ayrıca salon gibi geniş odalarda birden fazla armatür için de kullanılır. Ana amaç tek bir yerden çoklu kontroldür.

Vaviyen anahtarlar elektriğin aynı anda birden fazla noktadan açılıp kapanabilmesini amaçlar. İçten merdivenli evlerde en alt nokta ve en üst noktaya konumlandırılır. İki ayrı yerinde giriş çıkış kapısı olan mekânlarda da yaygın şekilde kullanılır. Tek kutuplu tek kontaklı, tek kutuplu iki kontaklı, iki kutuplu iki kontaklı veya iki kutuplu dört kontaklı çeşitleri bulunur.

Gelişmiş Aydınlatma Anahtarları

Darbe akım anahtarı aydınlatma panosu içerisine konulan bir röle ile birlikte kullanılır. Bas çek şeklinde üretilen anahtara basıldığında röleye sinyal gider ve aydınlatma aktif olur. Işığın kapatılması için anahtara tekrar basmak gerekir. Genelde uzun koridorları olan kamuya açık binalarda tercih edilir.

Aydınlatma armatürlerinin parlaklık seviyelerinin kontrolünde kullanılan dimmer anahtarlar, elektronik devre elemanlarından oluşur. Direnç değerinin değiştirilebilmesini sağlayan potansiyometre sayesinde akım seviyesi ayarlanır. Böylece dimmer anahtar modelleriyle daha parlak veya daha loş bir ortam elde edilir.

Fonksiyonel Anahtar Modelleri ve Özellikleri

Kapı otomatiği için üretilen bas çek anahtar modelleri zil anahtarı olarak da anılır. Butonu basıldığı sürece elektik enerjisini aktif halde tutar, bırakıldığında devre açık konuma gelir. Zil anahtarlarının ışıklı modellerinin yanı sıra etiket yazılabilmesi için tasarlanan modelleri de bulunur.

Kumanda anahtarı olarak da bilinen jaluzi anahtar çeşitleri, elektrikli perde, jaluzi veya panjur gibi cihazların kontrolü için üretilir. Aşağı yukarı, açılıp kapanma, eğim gibi hareketleri sağlayan jaluzi anahtarlar, zil otomatiği anahtarları gibi bas çek şeklinde çalışır.

Anahtar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Beyaz renkte üretilen anahtar modellerine ek olarak dekoratif amaçlı ürünler de bulunur. Anahtar seçimi yaparken mekân özelliklerine uyumlu olması önemlidir. Örneğin çocuk odası için seçilecek bir aydınlatma anahtarı için çizgi kahramanlarda bezenmiş bir model tercih edilebilir.

Ev ve iş yerleri için normal kullanımlarda sıva altı anahtar modelleri yaygınken bazı durumlarda sıva üstü anahtarlar gerekebilir. Örneğin duvar içlerinde tesisatı olmayan bir odada veya sıva üstünden kablo kanalı ile ilave edilen tesisatlarda sıva üstü anahtar modelleri kullanılır.

Sıva altı anahtar modelleri bazı durumlarda kullanıcılara çerçevesiyle birlikte sunulmaz. Bundan dolayı anahtar siparişi verirken bu durumun göz önünde bulundurulması gerekir. Anahtar tek başına ise anahtar çerçevesi de satın alınmalıdır.

Özel amaçlar için üretilen anahtar modelleri, yapısal anlamda çeşitlilik gösterebilir. Vaviyen, kumanda gibi fonksiyonel anahtar satın alınırken kutup ve kontak özellikleri incelenmelidir. Bağlantı şekli ve uygulama şeması planlandıktan sonra ürün seçimi yapılmalıdır.

Soru 1: Anahtar montajı nasıl yapılır?

Cevap 1: Adi anahtarlarda bir giriş ve bir çıkış bağlantısı vardır. Girişe faz iletkeni girilir ve çıkıştan devam ettirilerek lambaya götürülür.

Soru 2: Vaviyen anahtar ne işe yarar?

Cevap 2: Örneğin bir kapıdan girilip diğer kapıdan çıkılan bir oda için kullanılabilir. Böylece giriş kapısından ışığı açan bir kullanıcı çıkış kapısına geldiğinde yine vaviyen anahtardan ışığı kapatabilir. Benzer şekilde merdivenlerde veya koridorlarda da tercih edilebilir.

Soru 3: Komütatör anahtar nedir?

Cevap 3: Üzerinde birden fazla anahtar bulunan modeldir. Tek bir yerden çok sayıda lamba veya aydınlatma armatürünün kontrolü için geliştirilmiştir.

ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Anahtar

CajuArt
Viko
Günsan Elektrik
Legrand
İzeltaş
Mutlusan
ovivo
Makel
Elbi
Schneider Electric
Schneider
Mykablo
s3elektrik
Netelsan
NE-AD
End Elektrik
Alfa
Almera
Fano
Gae
Konumseçilmedi
Toplam 24 / 2317 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/80571082/80571085