İnsanlık tarihinin geçmişini, yapısını, etnik kökenlerini ve ırkların ayrışmasını inceleyen onlarca farklı kitap seçeneği bir arada sunuluyor. İlk çağlarda günümüze kadar yaşamış onlarca toplumun, kültürel, ekonomik ve dini yapıdan nasıl geliştiğini, fiziksel gelişimlerinin nasıl evrildiğini ve değiştiğini anlatan eseler, geçmiş ile günümüz arasında köprü kurmanıza yardımcı oluyor. Afrika'da bulunan ilk insan iskeletlerinden günümüz toplumlarının modern sistemlerine kadar insana dair her türlü konunun ele alındığı eseler, dünya tarihinin aydınlanmasına ve köklerimiz ile güçlü bir bağ oluşturmamıza imkan veriyor. İnsanlık tarihinin en eski dönemlerinin açıklığa kavuşmasına yardımcı olan antropoloji kitapları ve geçmişte yaşayan ve hala yaşamakta olan kültürel yapıları, insanların etnik kökenlerini anlatan etnoloji kitapları sizleri bekliyor.

Antropoloji Nedir? Antropoloji Nasıl Ortaya Çıktı?

İnsanların fiziksel yapılarını, iskelet sistemlerini ve biyolojik olgularını inceleyen, kültürel ve toplumsal düzlemde insanı anlamaya çalışan bilim dalına antropoloji ismi veriliyor. İnsanlığın tüm boyutlarını ele alan ve üzerine çalışmalar yapan bu bilim sahası, kültürel görecelilik, derinlemesine inceleme ve kültürler arası karşılaştırmalar ile bu alandaki diğer disiplinlerden daha önemli bir yere konumlanıyor. Hem sayısal verileri hem de sözel olguları kullanarak ilerleyen bir bilim dalı olan antropoloji, 17. yüzyıldaki Avrupa kolonizasyonu ile birlikte gelişip ortaya çıkıyor. Aydınlanma çağı olarak isimlendirilen dönemde insanın doğasını, kökenini, biyolojik yapısını ve kültürel birikimini anlamak üzerine yapılan çalışmaların bir sonucu olarak ortaya çıkan antropoloji, geçmiş ve bugün arasındaki en önemli köprü rolünü üstleniyor. 

Etnoloji Nedir? Neyi İnceler?

Antropoloji çatısı altındaki bir çok bilim dalından biri olan etnoloji ise, insanların nasıl etnik gruplara ayrıldığını, kökenini, yeryüzüne yayılışını ve aralarındaki bağlantıları, kültürel açılardan inceliyor. Kanunlar, yasalar, töreler gibi dile ve dine dayalı bazı kavramların nasıl ortaya çıkıp, günümüzde nasıl şekillendiğini anlatmayı amaçlayan etnoloji, genel olarak insanlığın kültürel tarihini ve birikimini açıklayıp, aydınlatmayı amaçlıyor. Düğün, bayram, cenaze, doğumda çocuğa isim koyma, masal ninni gibi kültürel bütün deneyimler bu bilim dalının inceleme sahasında yer alıyor. Tarih, dil, din, arkeoloji gibi bilim dalları da bir nevi bu etnolojinin alt dalları arasında yer alıyor ve benzer çalışmalar ile insanlığın geçmişine ve geleceğini ışık tutmaya çalışıyor. 18. yüzyılda Göttingen Üniversitesi'nde kullanılan ancak 19. yüzyılın başlarında bir bilim dalı olarak tanınmaya başlayan etnoloji, günümüzde de kültürler arası çalışmalar ile insanlığın nasıl deneyimler yaşadığını ve geliştiğini ortaya çıkarmak için araştırmalar yapmaya devam ediyor. 

Antropoloji ve Etnoloji Kitapları Neyi İnceler?

Genel olarak bakıldığında insanlık ile ilgili her türlü kültürel, siyasi, ekonomik, dini, sözel, biyolojik ya da tarihi konuları inceleyen antropoloji ve etnoloji kitapları, geçmişin izlerini sürerek gelecek için güçlü temeller atmayı amaçlıyor. Birbirinden önemli bilim insanlarının farklı çalışmalar yaptığı bu alanlardaki eseler insanlığı anlamanıza yardımcı olmaya çalışıyor. Robert Braidwood'un yazdığı "Tarih Öncesi İnsan" isimli eser, antik dönemlerdeki yaşayışı ve kültürü gözler önüne sererken, Sigmund Freud'un "Totem ve Tabu" isimli eseri, insanlığın dini olarak nasıl değiştiğini ve geliştiğini anlatıyor. Jared Diamond tarafından yazılan ve antik medeniyetlerin nasıl çöktüğünü, toplumların kültürel değişimlerini ve başarısızlıklarını anlattığı "Çöküş" isimli eseri, bu alandaki mutlaka okunması gereken eserler arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra "Geleceğin Felsefesi", "Altın Dal; Dinin ve Folklorun Temeli", "Mezapotamya'nın Yıldız Şehirleri" ve "Altay Panteonu" gibi eserler de antropoloji ve etnoloji alanında yazılmış önemli eserler arasında gösteriliyor. Mircea Eliade, Claude Levi-Strauss, James G. Frazer ve Sibel Özbudun gibi önemli isimlerin yazmış olduğu Antropoloji - Etnoloji kitapları, antik medeniyetleri ve kültürel miraslarını anlamanıza yardımcı olup, bu alandaki çalışmalarınıza destek vererek bilimin pragmatik yolculuğuna hizmet ediyor. 

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Antropoloji-Etnoloji

164 ürün var
 1. Yazar A-Z
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Markalar A-Z
  1. İletişim Yayınevi
  2. Dipnot Yayınları
  3. Kabalcı Yayınevi
  4. Dost Kitabevi Yayınları
  5. Doğu Batı Yayınları
  6. Koç Üniversitesi Yayınları
  7. Türk Tarih Kurumu Yayınları
  8. Salkımsöğüt Yayınları
  9. İmge Kitabevi Yayınları
  10. Avesta Yayınları
  11. Kriter Yayınları
  12. Metis Yayınları
  13. Yapı Kredi Yayınları
  14. Çizgi Kitabevi Yayınları
  15. Ütopya Yayınevi
  16. Aksoy Yayıncılık
  17. Alfa Yayınları
  18. Bağlam Yayınları
  19. Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi
  20. Cinius Yayınları
 6. Basım Dili
 7. Boyut
 8. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/15033040/1502110
Başa dön