Dişli

Araba sahibi olan herkesin bilmesi gereken temel konulardan bir tanesi de arabanın bakım ve onarım süreçleridir. Her ne kadar düzenli bakım yapılsa da kötü yol koşulları veya hatalı kullanım sonucu arabanız güvenli sürüşe engel olabilecek bir takım arızalar çıkartabilir. Bu noktada önemli olan; arabanızın arıza yapmadan önce size gönderdiği bazı sinyalleri doğru algılamaktır. Bu sinyalleri zamanında dikkate alarak gerekli bakım ve onarımları yaptırmak, sizi ilerleyen günlerde karşınıza çıkabilecek çok daha yüklü masraflardan kurtaracaktır.

Arabanın çalışabilmesi için gerekli hayati organlardan bir tanesi marş motorudur. Arabanızda bulunan marş motoru, aküden sağladığı elektrik enerjisi ile kontağı çalıştırdığınızda, arabanın motorunda ilk hareketi sağlayacak olan sistemdir. Kontağı çalıştırdığınızda marş motorunun çalışması için gerekli olan süre sadece 10 saniyedir. Bu süre içinde marş motoru, içinde bulunan krank milinin volan dişlilerini harekete geçirmesi ile birlikte dönmesini ve aracın yakıt sistemine göre lpg, benzin veya dizel yakıtın hava ile birleşerek motora dolmasını ve pistonların ilk hareketi yaparak aracın çalışmasını sağlayacaktır. Eğer kontağı 10 saniyeden fazla basılı tutarsanız, aracın aküsünde bulunan tüm elektrik boşalacaktır. Kontak 10 saniyeden fazla basılı tutulduğu halde araç çalışmıyorsa aracınızda bir sorun var demektir. Bunun dışında bilmeniz gereken en önemli konu; araç çalışır vaziyetteyken asla kontağın tekrar çalıştırılmaması gerekliliğidir. Eğer araç çalışır vaziyetteyken marş motoru tekrar harekete geçirilmeye çalışılırsa, içinde bulunan araba dişlisi adı da verilen volan dişlileri tamamen zarar görecektir. Eğer yine aracınızın marş motoru çalışıyor fakat araç motoru çalışmıyorsa, araba dişlisi yani marş motoru içinde bulunan volan dişlileri hasar görmüş veya çok aşınmış demektir.

Araba Dişlisi Fiyatları

Araba dişlisi, volan dişlisi veya volant dişlisi, araba motorunun krank milinin hemen ucunda bulunan ve aracın şanzıman sisteminden önce yer alan, silindir biçiminde büyük bir dişlidir. Dişlilerin boyutu her araç markası için değişse de genellikle 18 mm. veya 20 mm. civarındadır. Araba dişlisi motorun dengesini, bağlı olduğu krank mili ile beraber sağlar. Ayrıca marş motorunun arabanın çalışabilmesini sağlamak amacıyla ilk hareketi vermesi için gerekli olması dışında, enerji depolar ve ucunda bulunduğu krank milinin dönüşünü şanzımana ulaştırabilmesi için debriyaj balatası ile birlikte hareket eder. Bunun dışında aracın motoru çalışırken, pistonlar için gerekli olan hareketliliği sağlar. Ancak en önemli görevlerinden bir tanesi araç için gerekli enerjiyi depolamasıdır. İlk ateşlemeden sonra depoladığı bu enerji ile, aracın motorunun sürekli hareket halinde olmasını sağlayacaktır.

Araba dişlisi motor çalışırken ve araç hareket halindeyken hiç bir nokta ile temas etmediği için ses çıkartmaz. Dökme demirden imal edilmiş olan araba dişlisinin arızası genellikle marş dişlisi ile birlikte sürtünme sonucu aşınma, eğrilme, çok zorlanma sonucu kırılma veya çatlama şeklinde kendini gösterecektir. Araba dişlisinde meydana gelen bu arızalar, aracın dengesinin bozulmasına, araç ilk çalıştığında bazen çok şiddetli olarak aracın sallanmasına, araç çalışır halde iken motorun teklemesine ve vites değişimlerinde araçtan beklenen gerekli performansı alamamanıza yol açar. Araç özellikle düşük viteste yol alırken performansı çok düşük olur, 1-2 ve 3. viteslerde araçta titreme meydana gelir, yokuşlarda ise gerekli torku alamaz.

Araba dişlisini arabanızın markasına göre satın almanız gereklidir. Dişlinin değişimi ise motor ve şanzıman birbirinden ayrılarak yapılacağı için, mutlaka profesyonel tamirciler tarafından yapılmalıdır. Araba dişlisi fiyatları ise aracınızın markasına ve modeline bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Kategori üzerinde sunulan ürünlerden ihtiyacınıza uygun olanı seçerek hemen satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Dişlisi

573 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 573 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20003823/60008476