EGR Valf Contası

Araba EGR valf contası, dizel ve benzin motorlarının en önemli parçalarından birisi olan EGR valfinin en önemli parçalarından biridir. Neredeyse tüm içten yanmalı motorlarda bulunan EGR valfinin, günden güne önemi artmaya başlayan düşük emisyon değerlerine büyük katkısı vardır ve bu yüzden de içten yanmalı motorların vazgeçilmez parçaları arasında yer alır.

"Exhaust Gas Recirculation" (egzoz gazı geri dolaşımı) valfi anlamına gelen EGR valfi, silindirler içerisinden atılan egzoz gazlarının %6-%10 civarındaki miktarının, emme manifoldu üzerinden temiz hava ile karışarak silindirler içerisine geri dönmesini sağlar.

Araba EGR valf contası ise EGR valfinin metal parçaları arasında bulunan ve parçaların aşınımını engelleyerek parçaların ömrünü uzatan bir parçadır. EGR valfinin ömrünü uzatan araba EGR valf contası, EGR valfinin motora bağlandığı yerde bulunur. Motorla valf arasında bulunan araba EGR valf contası, motor ve valf arasındaki titreşimi azaltarak parçaların zarar görmesini önler ve ömürlerini uzatır.

EGR valfi ve araba EGR valf contası, egzoz gazlarının silindirler içerisindeki yanma sürecine tekrar dahil olması için motorun ürettiği Nitrik Oksit (NO) ve Azot Dioksit (NO2) gibi zararlı gazların tekrar yanmasını sağlar. Bu sayede egzoz gazının emisyon değerleri ve silindirler içerisindeki yanma sıcaklığı düşer; yanma sıcaklığının düşmesi sonucu da motor daha sağlıklı çalışır. Ayrıca, egzoz gazlarının tekrar yanması, verimi yükseltir ve verimin artması sonucu yakıt tüketimi de azalır.

Arabanın performansını da etkileyen EGR valfi, genellikle düşük ve orta motor devirleri ve sabit hızlarda devrededir. Aracın marka ve modeline göre değişmek kaydıyla tam gaz durumunda devre dışı kalabilir. Yani yüksek güce ihtiyaç olduğu zaman motor beyni, valf sistemini kapatır.

Arabanın performansının artmasını ve yakıt tüketiminin düşmesini sağlayan EGR valfi ve araba EGR valfi contası, motorun sağlıklı çalışmasında önemli bir yere sahip olduğu için ihmal edilmemesi gereken bir parçadır. EGR valfi ve contasının kanallarından geçen egzoz gazının oluşturduğu kurumlar temizlenebilir ve valf, tekrar kullanılabilir.

Ancak, aşırı derecede kirlenmeler sonucunda bu kurum tabakası, bazı yerlerde sertleşerek taşlaşabilir. Bu taşlaşma, mikron seviyesinde bile olsa valfin açılıp kapanan kısmında olması durumunda valfin düzgün çalışmasına engel olabilir ve kaçırma yapabilir. Ayrıca, sadece temizlenen EGR valfinin değil; sistemde bulunan hortum ve elektrik tertibatının da kontrol edilmesi gereklidir. Valfin yerinden sökülmesi durumunda ise mutlaka araba EGR valf contası da değiştirilmelidir.

Valfin ve EGR valf contasının hasar görmesi ya da egzoz gazı nedeniyle tıkanması sonucunda arabanın arıza ışığı yanar. Bu parçalarda meydana gelen arıza ve tıkanıklık nedeniyle arabanın performansında fark edilir bir düşüş yaşanır ve aracın yakıt tüketimi de artar. Ayrıca, arabanın emisyon değerleri yükselir ve özellikle yaz aylarında hararet yapma ihtimali artar.

Yüksek performanslı kullanım için EGR valfi ve contası, bazen iptal edilir. EGR valfi iptalinde araba EGR valfi contası çıkartılır ve yerine kör bir metal conta konulur. Bu işlem sonucunda egzoz gazı, emme manifolduna geçemez ve aynı yoldan geri döner. Ancak, yapılan bu işlemin yazılım ile desteklenmesi de şarttır. Motor beyni, EGR valfinin olmadığı şekilde tekrar programlandırılır. Ancak, bu işlemlerin yapılması hem emisyon değerlerinin hem de yakıt tüketiminin yükselmesine neden olabilir. Bunun sonucu olarak aracın egzoz muayenesinden geçememe ihtimali de vardır.

Özel durumlar dışında EGR valfi ve araba EGR contasının iptal edilmemesi gerekir. Otomobil üreticileri, birçok farklı parametreyi dikkate alarak motoru en verimli çalışacağı şekilde tasarladıkları için bu sistem gereklidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba EGR Valf Contası

26 ürün listeleniyor
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 26 / 26 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?