Eksantrik Kızağı

Aracınızın motorunun düzgün bir şekilde çalışması için çok ince parametreler gerekiyor. Birbiriyle denge ve uyum içinde çalışan aksamlar sayesinde motorunuz tüm gücüyle sürüşünüze odaklanıyor. Motor gücünün kaynağı olan yakıt, tam zamanında silindirlere iletilerek yanmayı gerçekleştiriyor. Yakıt, benzin deposundan motora kadar ilerlediği yolun sonunda kapakla karşılaşıyor ve bu kapak, eksantrik sistemi tarafından ihtiyaç duyulan yakıtın geçmesine izin verecek sürede açık bırakılıyor.

Motorun sübap kapakları, yakıt girişi ve atık gaz çıkışının dengesini sağlıyor. Bu hayati denge, eksantrik tarafından sağlanıyor. İhtiyaç duyulan miktardan fazla yakıtın silindire girmesi önlendiği gibi istenmeyen bir yöne ilerlemesi de engelleniyor. Motor içinde yakıt kaçağı oluşmasına ya da motorun fazla yakıt yakmaktan ötürü boğulmasının önüne geçilmiş oluyor.

Diğer taraftan, yakıt akışını sağlayan sübapla eş zamanlı çalışan bir sübap kapağı daha bulunuyor. Bu kapak, yakıtın yanması sonucu oluşan atık gazın, silindirden dışarı çıkmasını sağlıyor. Silindirden çıkarılan gaz tekrar içeri girmeye fırsat bulamadan kapak kapanıyor. Dışarı atılan hava egzoza yönlendirilerek araçtan çıkarılıyor. Bu sayede hem araç içindeki kötü kokuların önüne geçiliyor, hem de motorda fazla basınç oluşması engelliyor.

Tüm bu hassas dengeyi sağlayan eksantrik sistemi, hareket kabiliyetini motorun deviniminden alıyor. Araç motorunun hareketli aksamına bağlanarak motorun devriyle uyum sağlıyor. Bir zincir yardımıyla birbirine bağlanan parçalarda güç, zincir tarafından eksantriğe aktarılıyor. Motorun tüm gücünü bir taraftan diğerine aktaran zincir, araba eksantrik kızağı ile destekleniyor. Böylece güç, dağılmadan istenilen noktaya ulaşıyor.

Araba Eksantrik Kızağı Fiyatları

Araba eksantrik kızağı fiyatları, aracın marka ve modeline göre değişiklik gösteriyor. Motor gücüne bağlı olarak, kızak için kullanılan malzemenin farklılık göstermesi de fiyat değişkenliğinde etkili oluyor. Krank mili ve eksantrik mili arasındaki mesafe arttıkça zincirin uzunluğu da artıyor. Buna bağlı olarak büyüklüğü değişen araba eksantrik kızağı, fazla malzeme kullanılarak üretiliyor. Bu da fiyatlarda farklılığa sebep olan bir etmene dönüşüyor.

Araba eksantrik kızağı, krank mili ve eksantrik mili arasındaki bağlantıyı sağlayan zinciri desteklerken, bir yandan da sabit kalmasına yardımcı oluyor. Sürekli hareket halinde olan zincirin sallanmasını engelliyor. Büyük bir güç transferi sağlayan zincirin, belli iki noktadan geçmesi sağlanıyor. Bu sayede eksantrik, motorun devrine uyum sağlıyor.

Neredeyse tüm aksamları hareketli olan araç motorunuzda, sürekli bir titreşim hakim oluyor. Mevcut devinime karşı oluşan bu titreşim, parçaların istenmeyen yönlere doğru hareket etmesi açısından baskı oluşturuyor. Zincir üzerinde bu baskıyı azaltmaya yardımcı olan araba eksantrik kızağı, zincir hareketinin istenilen doğrultuda ilerlemesini sağlıyor.

Sürekli baskı altında hareket eden zincir, her an kopma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Zincirin kopması gerçekleştiğinde diğer aksamlara da zarar verme olasılığı doğuyor. Böyle bir durumda, motorunuzu tamamen kaybetme riski taşıyorsunuz. Kopmalardan oluşabilecek geri dönülmez hasarları önlemek amacıyla zincir, araba eksantrik kızağı içinden yol alıyor. Böylelikle, zincir kopsa dahi diğer parçalara dokunmuyor ve motorunuz korunmuş oluyor. Yalnız zinciri değiştirerek keyifli sürüşünüze devam ediyorsunuz.

Aracınızın torkuna ve büyüklüğüne yönelik olarak motor ihtiyaçları da değişiyor. Büyük hacimli motorlarda daha büyük parçalar kullanılırken küçük hacimli motorların parçaları da aynı oranda küçülüyor. Buna göre, birbirine bağlanan parçaların aralarındaki mesafeler de artıp azalıyor. Araç motorunuzun marka ve modeline uygun büyüklükte araba eksantrik kızağı bulabilirsiniz. Kategoride sunulan seçenekler arasında kolaylıkla yapabileceğiniz karşılaştırmalar ile size en uygun ürünü kolaylıkla bulabilir ve bu ürüne ihtiyaç anında hızla sahip olabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Eksantrik Kızağı

94 ürün listeleniyor
Swag
Febı
Itaqi
BSG
MGA
Ina
Topran
Anka
Gm
HMC
Mais
Monero
Orjinal
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 36 / 94 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?