Eksantrik Yatağı

Günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilen arabalar, içinde yer alan parçalar ve sistemler ile bağlantılı bir şekilde hareket etmektedir. Dolayısıyla araba içindeki bir sistemde meydana gelen problem ya da hasar, aracın diğer sistemlerine de zarar verebilir. Bu nedenle arabalardaki sistemlerin birbirlerinden bağımsız olmadığını bilmek önemlidir.

Araba eksantrik yatağı, araba içinde çok büyük öneme sahip olan sistemlerden bir tanesi olarak görev yapmaktadır. Arabanın sorunsuz bir biçimde ilerleyebilmesi için motor sisteminin sağlam olması gerekmektedir. Araba eksantrik yatağı, motor sisteminin kusursuz işlemesini sağlayan sistemlerden bir tanesidir. Eksantrik mili de araba eksantrik yatağı içinde bulunmaktadır. Ayrıca, bu parça, yatağın ve dolayısı ile motorun kusursuz şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Araba eksantrik yatağı, bahsedilen eksantrik mili ile beraber aracın motor kısmında bulunan silindir kapak üzerinde bulunmaktadır. Araba eksantrik yatağı, araç için çok önemli bir unsur olduğundan bu sistem yapılırken çok kaliteli ve dayanıklı malzemeler kullanılmaktadır. Genel olarak akan su, yağ gibi olumsuz durumlardan korunmak adına paslanmaz çelik malzemeden oluşturulmaktadır. Fakat bunun yanı sıra araba eksantrik yatağının yapımında dökme demir de kullanılabilmektedir.

Paslanmaz çelik ya da dökme demir gibi malzemeler, araba eksantrik yatağının sağlamlığını, güvenilirliğini ve kullanışlılığını artırmaktadır. Araba eksantrik yatağının içinde bulunan ve bahsi geçen eksantrik miller ise krank mili ile beraber uyumlu şekilde çalışmaktadır. Genel olarak araba eksantrik yatağı, motorun dört ya da iki zamanlı hareketini sağlamaktadır. Ayrıca, araba eksantrik yatağı, hem araç kayışlarının hem de araç dişlilerinin hareketlerini de kontrol etmektedir.

Araba eksantrik yatağı, aynı zamanda arabalar için hayati öneme sahip olan trigger kayışlarını da kontrol etmektedir. Bu nedenle araba eksantrik yatağında meydana gelecek herhangi bir sorun, aracın diğer sistemlerini de fazlasıyla etkilemektedir.

Araba Eksantrik Yatağı Fiyatları

Araba eksantrik yatağı fiyatları, her arabanın modeline, markasına ve model yılına göre değişiklik göstermektedir. Özellikle daha eski olan arabalarda "yatak sarması" olarak ifade edilen sorunlar, daha sık meydana gelmektedir. Araba eksantrik yatağının içinde bulunan kayışların kopması, dişlilerin paslanması ya da çürümesi, triger kayışlarının zarar görmesi, eksantrik millerinin bozulması gibi sorunlar, aracın motoruna ve yürümesini sağlayan aksama zarar vereceği için çözülmesi gerekir.

Özellikle araba eksantrik yatağında meydana gelen problemin aracın motoruna zarar vermeden tamir edilmesi ya da araba eksantrik yatağının değiştirilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni, araba eksantrik yatağının işlevini yerine getiremez hâle gelmesinin arabanın hareket etmesini de engelleyecek olmasıdır. Motorun bu gibi sorunlara rağmen çalışmaya devam etmesi, aşırı ısı yükselmelerine neden olabilir. Bu durum da sürücülerin güvenliği açısından çok sakıncalıdır.

Tüm bu unsurların yanı sıra araca alabileceğinden çok daha fazla yük koymak da araba eksantrik yatağına zarar verebilir. Bu gibi olayların yaşanmaması için araca, aracın yapısı ve ağırlığına göre eşya konulabilir. Araba eksantrik yatağı fiyatları, bahsedildiği gibi araçtan araca göre farklılık göstermektedir. Bunun nedeni ise her aracın ağırlığının, özelliklerinin, yakıt türünün, dişli, mil ve kayış yapısının, sürüş dinamiklerinin farklı olmasıdır. Araba eksantrik yatağı satın alınırken tüm bunlara dikkat edilmesi gerekir. Eğer mümkünse aracın iç kısmına bu yatağın monte edilip dikkatle incelenmesi gerekmektedir.

Ayrıca, bahsedilen araba eksantrik yatağı eğer araca uygun değil ise bu durum, ileride daha büyük problemlere yol açabilir. Bu ve bunun gibi nedenler dolayısıyla araba eksantrik yatağının sürücü tarafından satın alınıp yetkili servis ya da bayi tarafından monte edilmesi çok önemlidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Eksantrik Yatağı

57 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Toplam 24 / 57 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20003823/60008486