Emniyet Kaması

Sahip olduğunuz aracınız yol alırken, pek çok aksam birbiriyle bağlantılı olarak dönme hareketi gerçekleştiriyor. Motorun ateşlenmesiyle başlayan hareket, parçadan parçaya aktarılarak tekere iletiliyor. Bu iletim sırasında birbiriyle etkileşime geçen miller, silindirin uyguladığı doğrusal hareketi dönme hareketine çeviriyor. Hareket yönünün değişimi ve iletimi sırasında parçalar, motorun devri ile uyum sağlıyor. Ortaya çıkan devinimin sürüş boyunca korunması için aksamlar, üzerlerindeki dişliler yardımıyla bağlantıda kalıyor. Birbirleriyle olan etkileşimleri sabit bir devinim içinde ilerlediği sürece şoför koltuğunda sürüş keyfine devam ediyorsunuz.

Araba emniyet kaması, genel olarak parçalar arasında hareket ve güç akışını sağlayan tırtıklı dişlerden oluşuyor. Pek çok farklı aksamın içinde ayrı bir parça olarak yer alabildiği gibi kamalı olarak üretilen aksamlar da bulunuyor. Bu dişler, kalın tırtıklı yapılarıyla bağlı bulunduğu parçayı güçlü bir şekilde kavrıyor. Araç motorunuzun güçlü devriyle hareket eden parçalar, araba emniyet kaması sistemleri sayesinde birbirleriyle olan etkileşimi kaybetmiyor.

Aracınızda hareketin başlamasını sağlayan ateşlemenin oluşması için hava ve yakıt akışını sağlayan subaplar bulunuyor. Silindirin hızıyla orantılı olarak yukarı aşağı hareket eden subaplar, bağlı bulundukları miller ile açılıp kapanma işlemini gerçekleştiriyor. En yüksek devirde dahi bağlantının kopmaması için subap çekirdeği içinde bulunan tırtıklı bölüm, araba emniyet kaması işlevi görüyor. Böylece, subap kapaklarının açılıp kapanması için iletilen güç, kayba uğramadan hareketi gerçekleştiriyor.

Araba emniyet kaması ayrıca, motorunuzun içinde pek çok aksamı birbirine bağlayan miller üzerinde de bulunuyor. Üzerinde kama bulunana miller, bu kalın dişler sayesinde diğer parçalara sıkıca geçiriliyor. Sıkıca birbirine bağlanmış elemanlar arasında, hareket halinde oluşabilecek kayma ve çıkmaların önüne geçilmiş oluyor. Bu şekilde, birbirini ters istikamete doğru döndüren aksamlar, motorunuzdan gelen güç geçişini kayba uğratmadan aktarıyor. Aynı şekilde, aracınızın taşıdığı yük miktarından kaynaklanan baskı da taşıyıcı aksamlar üzerinde eşit paylaştırılarak aracınızın dengesi korunmuş oluyor. Araba emniyet kaması, hareketin sorunsuz ve kayıpsız aktarılmasına yardımcı olarak güvenli bir sürüş sağlıyor.

Araba Emniyet Kaması Fiyatları

Aracınızın marka ve modeline uygun olarak pek çok farklı araba emniyet kaması üretiliyor. Sahip olduğunuz araç motorunun torkuna göre değişkenlik gösteren ürün boyutları, araba emniyet kaması fiyatları üzerinde etkili oluyor. Kamanın konumlandığı sistemin uyguladığı basınç ve sıcaklığa dayanıklı olması için kullanılan malzemeler, otomotiv üreticileri tarafından özel olarak geliştiriliyor. Kamanın üretildiği malzeme de araba emniyet kaması fiyatlarında değişiklik gösteren bir etmene dönüşüyor.

Araba emniyet kamaları, hareketi ileten bileşenlerin ayrı ayrı sökülüp takılabilmesini sağlıyor. Motordan tekere kadar birbirine bağlanan kasnak, mil, disk ve dişliler; birbirinden bağımsız olarak değiştirilebiliyor. Bu sayede, ihtiyaç anında momentumu aktaran parçalara ayrı ayrı bakım yapılabiliyor. Herhangi bir parçanın arızalanması durumunda arızalı parça, diğerlerine de zarar vermeden değiştiriliyor. Bununla birlikte, pek çok parçanın arkasında kalan ve bakım yapılması gereken bir bölüm olduğunda tüm bu parçalar kolaylıkla çıkarılıp istenilen yere ulaşılıyor.

Bazı aksamlara uygulanan araba emniyet kaması çeşitleri, mil ve göbek üzerine açılan deliklere monte edilerek sağlamlığı arttırıyor. Yüksek güç basıncı altında kalan parçalarda daha çok tercih edilen bu tarz kamalar, kullandığınız araç motorunuzun üreticisinin tercihine göre farklı şekillerde hazırlanıyor. Her marka ve model araç motoru için özel olarak tasarlanan kalıplar kullanılarak araba emniyet kaması şekillendiriliyor. Böylelikle, konumlandırıldığı bölüme tam oturarak aracın genel devinimine uyum sağlıyor. Sahip olduğunuz aracınızın marka ve modeline uygun ürünü, seçenekler arasından kolaylıkla bularak hızla sahip olabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Emniyet Kaması

8 ürün listeleniyor
Yurt Dışından Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?