Kol Burcu

Araba şasisi üzerinde yer alan ve aracın yürüyen aksamlarını tamamlayan kol burçları, darbeleri sönümleyerek istenmeyen ses ve gürültülerin önlenmesini sağlar. Araba kol burcu, mafsal parçası ile uyumlu olacak şekilde tasarlanır. Mafsal ve burçların sayısı ve yapısı, aracın modeline ve türüne bağlı olarak çeşitlilik kazanabilir. Arazi araçları ve ağır yük taşıyan vasıtalarda bulunan burçların özellikleri, hafif araçlara kıyasla daha spesifik ve zengin olabilir. Süspansiyon gergi kolları, mafsal hazneleri, dengeleyici kollar, aks yatakları ve stabilizatör gibi konfor ve sürüş dinamiklerini etkileyen donanımlar, araçların daha komplike bir yapıya kavuşması sağlar. Artan konfor donanımları ise genellikle daha fazla burç kullanımı anlamına gelir. Sürüş emniyetine doğrudan katkıda bulunan alt donanım parçaları, araçların farklı hız ve yol koşullarında yere daha iyi tutunabilmesine olanak tanır.

Araba Kol Burcu Fiyatları

Araba kol burcu fiyatları; ürünün markası, modeli, ebatları, dayanıklılığı, araç ile uyumluluğu ve metal türü gibi hususlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Çelik, karbon ve demir gibi dayanıklı metallerden üretilen alt takım ekipmanları, uzun süreli kullanımlara uygun olacak şekilde tasarlanır. Karbon ya da paslanmaz çelik kullanılarak imal edilen ürünlerin fiyatı, demir ya da alüminyum gibi yaygın metaller ile hazırlanan ürünlere kıyasla daha yüksek olabilir. Üretici firmaların kendi araçları için özel olarak tasarladıkları inovatif ürünler de mevcuttur. Temin edilmesi daha zor olan spesifik ürünlere ait fiyatlar da seri üretim ürünlere oranla daha yüksek seyredebilir. Tek bir marka ya da model için imal edilen burç parçaları olduğu gibi birden çok marka ve model ile uyumlu olan çok yönlü burç modelleri de bulunur. Ayrıca, geleneksel burçların temini ve montajı da özel üretim ürünlere göre daha kolay olur.

Araba şasisinin dengesini ve ağırlık merkezini koruyan burç ve mafsallar, zeminden gelen darbeleri sönümleme görevinde oldukça başarılıdır. Burçlar, konfora doğrudan katkıda bulunmasa dahi amortisör ve yay parçalarının düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Alt takım ekipmanlarının eklemleri olan burç ve mafsallar, araçların sürüş esnasında çizgisini koruyabilmesine yardım eder. Hem yoldan gelen dinamik stres hem de aracın kütlesel ağırlığı, burç ve mafsalların zaman içinde yıpranmasına ve özelliğini yitirmesine neden olur. Alt takım ekipmanları, tekerleklerden gelen atıklara doğrudan maruz kaldığı için dış unsurlardan sıklıkla etkilenir. Fiziksel etkilerin yanı sıra su, yağmur, çamur, tuz ve kir gibi çevresel etkenler de eklem parçalarının aşınma sürecini hızlandırır. Lastik, fren, süspansiyon ve diğer alt takım ekipmanlarının düzenli bakımlarını yaptırırken, mafsal ve burçların durumunu kontrol ettirmekte ve eskiyen parçaları yenilemekte de fayda bulunur.

Sert metal ve kauçuk gibi esnek malzemelerden imal edilen burç ve mafsal parçaları, her ne kadar dayanıklı olsalar da zaman içinde kondisyonlarını ve özelliklerini kaybetmeye başlar. Burç üzerinde boşlukların ve kaymaların oluşması, aracın sürüş güvenliğini, dinamizmini ve konforunu olumsuz yönde etkiler. Sürüş sırasında direksiyon ve araç içinde titreşimler ya da sarsıntılar gözlemlenebilir. Özellikle sert virajlara girildiğinde, uğultu veya gıcırtı benzeri sesler duyulabilir. Düz yolda ilerlerken, belli bir hızdan sonra araç, sağa ya da sola doğru gitme eğilimi gösterebilir. Yoldan gelen darbeler yeterli oranda önlenemediği için aracın metal iskeleti üzerinde deformasyonlar gözlemlenebilir. Sıvı akıntıları, çatlaklar, metal yüzeylerde paslanma ve aşınmalar, burç ekipmanlarının eskidiğini veya yıprandığını gösteren önemli detaylar arasında yer alır. Aracınızın kondisyonunu koruyabilmesi ve güvenli bir sürüş için eskiyen burçların ve mafsal parçalarının en kısa sürede yenisi ile değiştirilmesi tavsiye edilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Kol Burcu

197 ürün listeleniyor
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 36 / 197 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?