Süspansiyon parçaları, ara bağlantı kolları ve mafsal gibi donanımların birbirine temas ettiği yerlerde bulunan araba makas burcu, metal köprülerin sıkı bir şekilde birbirine tutunmasını sağlar. Burç grupları; sürtünmeden dolayı oluşan aşınma, ısınma ve gürültü gibi sorunların önüne geçebilmek için de sıklıkla kullanılır. Kauçuk, lastik ya da plastik gibi maddelerden üretilen burç elemanı, bağlantıların dayanıklılığını artırır. Oldukça esnek malzemelerden imal edilen makas burcu, metal yüzeylere sıkıca monte edilir. Ürünün ebatları, özellikleri ve tasarımı gibi hususlar; araçların markası, modeli, türü ve süspansiyon sistemi gibi özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Araç süspansiyon sistemlerinin eklemleri olarak bilinen burç parçalarının düzenli aralıklarla kontrol edilmesine ve eskiyen parçaların yenisi ile değiştirilmesine özellikle dikkat etmek gerekir. Görevini yerine getiremeyen ve özelliğini kaybeden makas burçlarının diğer önemli süspansiyon parçalarına zarar verebileceği de unutulmamalıdır.

Şasinin altına konumlandırılan ve dar bir alanda bulunan oto makas burçlarının nerede ve hangi koşullarda olduklarını görmek, çok kolay değildir. Bu sebeple, farklı sorunlara neden olmaya başlayana kadar genellikle unutulurlar. Bununla birlikte, burç ve alt takımda problem olduğunu gösterebilecek birtakım işaretler de vardır. Alt takımın yanı sıra süspansiyon ve direksiyon ile ilgili diğer parçaların arızası durumunda da aynı belirtiler gözlemlenebilir. Araç içinde artan gürültü miktarı, burç parçalarının eskimesi veya deforme olması sonrasında karşılaşılan ana belirtiler arasında yer alır. Aracın belli bir noktasından geldiği düşünülen hafif ve aralıklı vurma sesi, özellikle uzun mesafeli yolculuklarda son derece rahatsız edici olabilir. Zaman geçtikçe bu gürültü, daha sesli ve daha sık oluşmaya başlar. Araç çukurlardan geçerken, viraj alırken ve kasisli yollarda ilerlerken gıcırtı ve çarpma sesleri, kullanıcıları rahatsız edici boyutlara ulaşabilir.

Aşınmış bilye mafsalları ve burç parçası, aracın direksiyon hakimiyeti ve sürüş dinamiklerini de doğrudan etkileyebilir. Geleneksel direksiyon kutularında ön tekerlekler ile direksiyon arasındaki bağ oldukça güçlüdür. Yoldan gelen darbe ve titreşimleri kolaylıkla hissedebilmek mümkün olur. Eğer ön takımda bir sorun varsa sürücü, bu durumu kısa bir sürede hissedebilir. Özellikle pürüzsüz ve düz bir yolda direksiyonun sağa ya da sola çekmesi, titreşim ve vuruntu yapması da burç ve salıncakların arızalanmış olabilme ihtimalini artırır. Hidrolik veya elektronik direksiyona sahip yeni nesil araçlarda ise ön takım arızalarını direksiyon üzerinden anlamak, çok kolay olmaz. Tepkiler, hidrolik sistem ile sönümlendiği için direksiyon, yol koşullarını hissettirmeyebilir. Bu durumda aracın, düz yoldayken ses, çekme veya gürültü yapıp yapmadığına bakılmalıdır. Aynı şekilde, viraja girerken bir uğultu ya da gıcırtı oluşuyorsa da burçlar kontrol ettirilmelidir.

Lastikleri kontrol etmek, burç ve alt takım sorunlarını anlayabilmek için tercih edebileceğiniz diğer metotlar arasında yer alır. Ön lastiklerin aşınma yüzeylerinde görülen asimetrik şekiller ve izler, alt takımlarda bir sorun olabileceğine işaret edebilir. Ön lastiklerin dış veya iç kenarları lastik sırtının geri kalanından daha hızlı eriyorsa burç parçasının özelliğini yerine getiremediğinden şüphe duyulabilir. Lastiklerin iç kenarındaki çukurluklar da kötü bilye mafsallarının bir göstergesi olabilir. Yukarıdaki problemlerin tamamı veya bir bölümü aracınızda bulunuyor ise aracınızın en kısa süre içinde oto servisine götürülmesi tavsiye edilir. Otomobilin kaldırılması, alt takıma ulaşmak için oldukça önemlidir. Bu nedenle, araç altına girmek ya da kendi imkanlarınızla aracınızı tamir etmeye kalkışmak, doğru olmayabilir. Ağırlığın lastiklerden uzaklaşması ve tekerleklerin serbestçe hareket edebilmesi için aracın lift ile kaldırılması gerekir. Araç yukarıdayken ön mafsal, yay, amortisör, kol, salıncak ve burç gibi alt takım donanımları kontrol edilerek arızalı parçaların yenisi ile değiştirilmesi sağlanabilir.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Araba Makas Burcu

1 ürün var
  1. Markalar
    1. Cey
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Satıcı
    
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20016152/60008443
Başa dön