Şanzıman ya da diğer adıyla vites kutusu, motorun ürettiği saf gücü ön, arka tekerlere ya da dört tekere birden aktaran sistem olarak düşünülebilir. Sistem, motorun gücünü optimum seviyede tekerleklere ilettiği için farklı devir ve hız aralığında istenilen gücü ve torku elde edebilmek mümkün olur. Bir dişliler bütünü olan şanzıman; araçların stabil bir hızla yoluna devam edebilmesine, geri geri gidebilmesine, rampa aşağı ya da yukarı uygun hız ve devir ile gidebilmesine olanak tanır. Aracın vitesi boş konuma alındığında şanzıman ile motor arasındaki bağ kesilerek otomobil, kütlesel ağırlığı ve mevcut hızı ile ilerlemeye devam eder. Farklı özelliklere ve fonksiyonlara sahip olan modeller, sürüş esnasında kullanıcılara esnek çözümler sunar.

Araba Şanzımanı Fiyatları

Araba şanzımanı fiyatları; araçların türüne, özelliklerine, markasına, modeline, üretim yılına ve sahip olduğu teknolojilere bağlı olarak değişiklik gösterir. Şanzımanın türü, yapısı, ebatları ve malzeme kalitesi gibi etkenler de fiyat üzerinde doğrudan etkiye sahip olan hususlar arasında bulunur. Aracın büyüklüğü, kullanım amacı ve önceliği, şanzımanın yapısını belirler. Yük ve yolcu taşımak için üretilen ticari taşıtlarda dişliler üzerine daha fazla yük biner. Bu yükü azaltmak ve motorun ürettiği gücü daha dengeli bir şekilde sürüş dinamiklerine yansıtmak için çoklu oranlara sahip ürünlere ihtiyaç duyulabilir. Vites sayısının artması, stabil sürüş için ekstra katkı sağladığı gibi daha ekonomik bir şekilde seyahat edilebilmesine de yardımcı olur.

Şanzımanlar; otomatik, yarı otomatik ve manuel olmak üzere üç ana gruba ayrılır. En yaygın araç dişli mekanizmaları arasında öne çıkan manuel şanzıman modellerinde vites değişim işlemlerinin tamamını sürücü üstlenir. Konsol üzerinde veya zeminde yer alan vites kolu sayesinde istenilen vites aralığında aracı kullanabilmek mümkün olur. Düşük viteslerde tork ve güç daha fazla iken üst viteslerde de hız ve ekonomi daha ön planda tutulur. Üçlü ayak kontrol ekipmanlarının en soluna konumlandırılan debriyaj pedalı, vites değişimi için gerekli olan boşluğu üretir. Debriyaj pedalına sonuna kadar basıldığında motor ile dişliler arasındaki ilişki kesilerek vites değişimi gerçekleştirilir. Manuel vites yolları, kullanım kolaylığı sağlaması açısından hemen hemen her araçta aynı stilde tasarlanır. Geri vites kolu ise üretici firmaların üretim tarzına göre farklılık gösterebilir.

Yarı otomatik ya da çift kavramalı olarak adlandırılan vites sistemleri, en performanslı ve rahat şanzıman çeşitleri arasında bulunur. Performans öncelikli kullanımlar için vazgeçilmez olan yarı otomatik şanzımanlar, tek ve çift sayılı viteslere geçişi sağlayan iki farklı krank milini üzerinde taşır. Yarı otomatik ve manuel araçlar, üretildikleri ilk yıllarda dört vites gibi kısa aralıklı seçenekler ile kısıtlı kalırken, günümüzde 6, 7 ve hatta 8 vitesli modeller ile kullanıcılara sunulur. "Tork konvertörlü şanzıman" olarak da adlandırılan tam otomatik şanzımanlar, kullanım olarak yarı otomatik modellere benzese de çalışma prensibi açısından belli farklılıklar içerir. Tam otomatik modellerde motor gerekli güce ulaştığında, tork konvertörü, vites değişimini otomatik olarak gerçekleştirir.

Her şanzıman türünün kendine has avantajları, dezavantajları ve ayrıcalıkları bulunur. Manuel modeller, performanslı sürüş olanakları ile öne çıkar ve daha esnek sürüş seçenekleri vadeder. Yarı otomatik modeller, tıpkı manuel viteslerde olduğu gibi daha performanslı bir sürüş sunar. Tam otomatik şanzımanlar ise performanstan ziyade konfor ve stabil sürüş imkanlarını ön planda tutar. Özetle, her şanzıman türünün kendine özgü belli fonksiyonları bulunur. Fakat, araç üzerinde hangi model dişli sistemi bulunursa bulunsun, şanzımanın belli aralıklar ile bakıma tabi tutulması gerekir. Dişli setleri, ana-giriş-grup milleri, sekromencler, geri vites dişlisi ve çatal bağlantılarının iyi kondisyonda tutulması, şanzımanın verimli çalışması ve aracın daha performanslı bir şekilde yoluna devam edebilmesi için büyük önem arz eder.

Araba Şanzımanı

1 ürün var
  1. Markalar
    1. Cey
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20016152/60008455
BAŞA DÖN