Turbo Basınç Sensörü

Turbo basınç sensörü; gaz ve sıvıların basıncını ölçen alete verilen isimdir. Görevi ise; turbo beslenmesinin emme manifolduna (motorun bir parçası) ilettiği havanın, basıncını tespit ederek motor kontrol bölmesine (ECU) yollamaktır. Özelikle dizel motora sahip olan araçlarda, turbo şarj basıncının ayarlanması için bu sensörlerden gelen sinyaller, göz önünde bulundurulur. İçerisinde elektrik direnci ve hava basıncı ile değişim gösteren bir eleman bulunan sensör, basınç değişimi sonrasında direncini değiştirir. Sonrasında ise elektronik devre ile bu direnç değişimi, voltaja dönüşür ve voltaj sinyali adı altında kontrol bölmesine yollanır. Basıncın yükselmesi ile eş değer şekilde sensörün voltajı da artar ve bu sayede kontrol bölmesi sensörden gelen her bir sinyali, basınç değeri adı altında değerlendirir. Motorun çalıştığı anlarda, emme elemanlarında negatif basınç meydana gelirken, turbo kullanımı sayesinde bu basınç tam tersi olarak pozitif basınç olma yönünde değişim gösterir. Turbo basınç sensörü, yalnızca 4 bar seviyesine kadar olan değerleri ölçebilir.

Araç sahipleri tarafından en çok merak edilen sorular arasında; turbo basınç sensörünün hangi araçlarda kullanılıp kullanılamayacağı yer alır. Günümüzde teknolojisi sayesinde, hem dizel hem de benzinli motorlara sahip olan pek çok araçta turbo basınç sensörü kullanılır. Benzinli araçlarda kullanılan basınç sistemleri; süper şarj ve egzoz şarj olmak üzere iki farklı grupta yer alır. Düşük devirli araçlarda moturun havalanmasını sağlayan süper şarj, kompresör hareketini bir kayış yardımı ile motordan sağlar. İkinci tür olan egzoz şarj ise; isminden de anlaşılacağı gibi hareketini egzoz gazından alır ve genel olarak çok daha yüksek devirde çalışan motor tiplerinde kullanılır. Araba motorları incelediğinde; birden fazla farklı özelliklere sahip turbo sistemlerinin kullanıldığı görülebilir. Örneğin; süper şarj ve turbo şarjlı benzinli motorlar bir arada kullanılırken, egzoz şarjlı ve çift turbolu dizel motorlar da beraber kullanılabilir.

Araba Turbo Basınç Sensörü Fiyatları

Emme elemanlarının giriş kısmında yer alan plastik boruda bulunan araba turbo basınç sensörü, intercooler bölümden hemen sonra gelir. Bu parça ucu hava kısmında kalacak şekilde monte edilir. Sensörün hem contası hem de bir adet montaj cıvatası bulunur. Sensör, benzinli ve çift turbolu olan araçlarda intercooler bölümü ile gaz kelebeği arasındaki yerde kalır. Bunun dışında bazı modellerde ise hortumlar ile emme elemanlarına bağlı olacak şekilde farklı bir bölümde de bulunabilir. Turbo basınç sensöründe genellikle meydana gelen sorunlar arasında şu nedenler yer alır:

*Sensörün kullanım ömrünün tükenmesi,

*Sensör ucunun ya da başka bir bölümünün yağ ve kir ile kaplanmış olması,

*Sensörün içinde bulunan bağlantı kabloları arasında meydana gelmesi,

*Kısa devre,

*Soket ve bağlantı kısmı arasında boşluk oluşması,

*ECU’de herhangi bir sebepten dolayı arızanın ortaya çıkması,

*Çamur, kir, yağ ve oksitlenmenin meydana gelmesi.

Turbo basınç sensöründe meydana gelen bu sorunların bazıları çok kolay bir şekilde çözülebilirken, bazıları ise motorun tamamen değişmesi ile sonuçlanabilir. Örneğin; sensörünüzde kir, oksit, yağ ya da çamur birikmesinden dolayı meydana gelen bir sorun varsa, uygun temizlik maddeleri ile temizleyerek arızanın ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra soket ya da bağlantı kısmında meydana gelen gevşeklik, kopukluk ya da temassızlık sorunlarını da kolaylıkla halledebilirsiniz. Fakat turbo basınç sensörü tamamıyla arızalanır ve sinyal göndermeye başlarsa bu aşamadan sonra motor kendini korumak için sınırlı çalışma moduna geçer ve çekiş gücü hızla düşüş gösterir. Bu aşamada artık yeni bir sensör almanız gerekir. Araba turbo basıç sensörü fiyatları, ürünün kalitesine ve kullanım süresine göre farklılık gösterir. Bu sensörü almadan önce arabanız ile uyumlu olup olmadığını kesinlikle kontrol etmeyi unutmamalısınız.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Turbo Basınç Sensörü

661 ürün listeleniyor
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 661 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20003823/60008516