Teknolojinin hayatın her evresinde hızla geliştiği günümüz şartlarında, otomotiv sektöründe de yenilikler hız kazanıyor. Motor gücünün araba sürüş keyfinde önemli bir yere sahip olduğu hemen hemen tüm kullanıcılar tarafından biliniyor. Bu nedenle de motordan daha fazla güç ve verim alabilmek için motor haznesinde bulunan tüm malzemelerin kusursuz ve sorunsuz bir şekilde işlevini yerine getirmesi bir önem arz ediyor. Özellikle de motor aksamını çalıştıktan sonra oluşan gaz ve benzeri yakıtın mutlaka performansa olumlu bir ivme sağlaması gerekli olabiliyor. Bu hem hız hem de yakıt tasarrufuna fayda sağlıyor.

Motorun çalışmasıyla birlikte ortaya çıkan basınçlı ekzoz gazları, turbonun türbin çarkından bağlantıyı destekleyen mil türbine kadar ulaşarak dönmeyi başlatıyor. Bunun sonucunda yüksek hızla dönmeye başlayan kompresör çarkı havayı çekerek motorun silindirine basit bir şekilde iletiyor. Bazı durumlarda ise iletim sağlanamıyor veya turbo basınç düşüyor. Aracınızın turbo basıncının düşmesinin en önemli nedeni valf arızası olarak ortaya çıkıyor. Arabalara göre çeşitlilik arz eden turbo basınç valfi özelliklerinin size uygun olanının temin edilmesi gerekiyor. 

Genellikle pek çok aracın üzerinde görülen 8, 12, 16, 20 valve gibi yazılar aslında valf anlamında motor subabını kastediyor. Kısaca subab araba hareket ettikçe oluşan gazı dışarı atmaya yarıyor. Klasik bir araçta emme ve egzoz subabı olarak bilinen iki adet subab bulunuyor. Örneğin araçta bulunan valve sayısı arttıkça aracın yakıt tasarrufu ve gücü de artıyor. Otomobilin subabında yer alan valf sayısının artmasıyla motorun performansı da istenilen değerlerde görülüyor. Ani hızlanma veya klima açıkken aracın gücü etkilenmeden daha çevik bir  hareketlilik sağlıyor. 

Araçlarda bulunan basınç kontrol valfi çalışma prensibi çeşitleri kontrol ettiği basınç noktasına göre değişiklik gösteriyor. Örneğin selenoid valfler gaz, hava, su, buhar ve yağ gibi maddelerin geçişini kontrol ediyorken Wastegate valfiler aracın basınç değerini düzenleyen bir valf sistemi olarak motora destek oluyor. Selenoid valfinin arızalı olması durumunda aracın turbo basıncı düşerek elektrik akımı kesiliyor. Bu durum valfin değiştirilmesi ile kolayca düzeliyor. Wastegate valf arızası durumunda ise turbo basıncın tekrar düşmemesi içi valfin bakımının yaptırılması gerekiyor. 

Araba turbo basınç valfi fiyatlarının uygun olmasıyla birlikte pek çok marka araca uygun parçayı temin etmek için beklemeye gerek kalmıyor. Selenoid, Wastege veya EGR valfi konusunda titiz olmanın aracın performansında yüksek etki yarattığını bilen araç sahipleri düzenli olarak valf temizliğini veya değiştirme işlemlerini yerine getiriyor. Valfin uzun süre kullanımından sonra içerisinde kömür tozuna benzer bir kurum birikiyor. Durumun fark edilmemesi parçanın işlevini yerine getirememesi sebebiyle yanlış bir şekilde çalışmasına, hatta zamanla bozulmasına yol açıyor. Aracın daha iyi performans sağlaması için düzenli olarak valf temizliği yapılması veya değiştirilmesi gerekiyor. 

Piyasada pek çok araç parçası üreticisinin sağladığı akış kontrol valfi, motor valfi, motor kumanda valfi, basınç kontrol valfi, elektrik sirkülasyon valfi, yön değiştirme valfi, motor regülatör valfi gibi valf çeşitleri ile arızalı parçayı orjinal parçalarla değiştirmek kolay bir hal alıyor. Fiyat ve performans değeri bakımından önemli bir yeri olan basınç kontrol valfi çeşitleri ile araca orjinal bir valf bulmak mümkün oluyor. Kısacası her çeşit aracın parça yapısına uygun olarak üretilen valf fiyatları makul fiyat seçenekleri ile online olarak kolayca temin edilebiliyor. Günümüzde araç için parça üreten valf firmaları ve valf fiyat listesi göz önüne alındığında farklı fiyat seçenekleri sunmasıyla cazip geliyor. 

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Araba Turbo Basınç Valfi

379 ürün var
 1. Araç Markası A-Z
 2. Araç Modeli A-Z
 3. Markalar A-Z
  1. Cey
  2. Wolcar
  3. Zegen
  4. Gm
  5. Kale
  6. Pierburg
  7. Valeo
  8. SUPSAN
  9. BorgWarner
  10. OEM
  11. Delphi
  12. ITHAL
  13. Ozg
  14. WAHLER
  15. Barcha
  16. Bosch
  17. Doduco
  18. King
  19. MGA
  20. Ayhan
 4. Fiyat Aralığı
  -
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20003823/60008517
Başa dön