Valf

Araba silindirinin baş kısmında yer alan gaz geçişini sağlayan supaplara verilen bir diğer isim olan araba valfi, motordaki pistonların hareket etmeleri için enerji sağlayan yakıtın silindire bırakılmasını ve yanmasını sağlıyor. Ayrıca, silindir içinde yanan gazın dışarı atılmasında da görev olan araba valfı, arabanın hareket etmesinde önemli bir rol oynuyor. Silindirin üstünde yer alan supaplar, açılıp kapanma hareketi sayesinde yakıt ve hava karışımının silindir içine emilmesini ve aynı şekilde oluşan egzoz gazlarının silindirden atılmasını sağlıyor. Kullanılan yakıtın türüne bağlı olarak sıkıştırma ya da buji ateşleme yöntemi ile yakıtı tutuşturan valf, pistonları hareket ettiriyor. Silindir içindeki yakıtın yanması sonucu oluşan gazlar, egzoz supabı tarafından emilerek pistonun hareketlerine bağlı olarak gazı dışarıya atıyor. Gazın dışarı atılması esnasında silindir içine yakıt aktarılmaya devam ediliyor ve pistonun çalışması sürüyor.

Araba Valfi Çeşitleri

Emme supabı ve egzoz supabı olarak ikiye ayrılan araba valfi, araba silindiri başına 2 adet oluyor. 8V, 16V, 20V,12V, 24V gibi çeşitleri olan araba valfleri, arabanın kaç supaplı olduğunu gösteriyor. Dört silindire sahip bir motorda sekiz adet supap olduğunu gösteren 8V, her silindire iki adet supap düştüğü bilgisini veriyor. Dört silindire sahip bir motorda 16 V işareti ise silindir başına dört adet supap düştüğünü gösteriyor. 24V işareti ise altı silindire sahip bir motorda silindir başına 4 supap bulunduğu bilgisini veriyor. 8 valflı araçlar 16 valflılara göre daha yüksek oranda yakıt tüketirken düşük devirlerde yüksek güç üretiyor. 16 valflı araçlar ise 4000 devirden sonra asıl gücünü gösteriyor. 16 valfli araçların hızı, 8 valfli olanlara göre daha fazla oluyor. Supap sayısının artması, araçların yakıt tasarrufu sağlamasını ve verimliliklerini artırıyor. Araçlarda supap sayısı arttıkça motorda yer alan hava ve yakıt karışımı daha hızlı yanarak tahliyeyi de kolaylaştırıyor. Böylece arabanın performansı, yakıt kullanımına oranla daha fazla oluyor. Arabadaki valflerin sayısı artırıldıkça motordaki silindirlere giden hava/yakıt karışımı da artıyor ve aynı zamanda egzozdan çıkan gaz karışımı da fazlalaşıyor. Daha fazla egzoz gazının atılması, motorun performans ve yakıt tüketimini sürücünün istediği değerlere ulaştırıyor. Ayrıca, aracın supap sayısının fazla olması, ani hızlanma kabiliyetini artırıyor. Klima açıkken araçların performansını da artıran supap sayısının fazlalığı, arabanın maliyetini yükseltiyor. Rölanti, havalandırma, basınç, EGR gibi araba valfi çeşitleri, arabanın performansını etkileyen önemli yedek parçalar arasında yerini alıyor.

Araba Valfi Fiyatları

Hareket kabiliyetini eksantrik milinden alan araba valfi, araçların motorları için hayati önem taşıyor. Özellikle valf ayarının doğru yapılmaması, arabanın arızalanmasına neden olarak dayanıklılığını etkiliyor. Her motor için farklı ayar değerine sahip olan supaplar, sıcak ve soğuktan etkileniyor. Krom, çelik, karbon gibi materyaller kullanılarak hazırlanan araba valfi, içeriğindeki malzemenin oranlarına göre maliyetlendiriliyor. Araba valfi fiyatları, supaplarda kullanılan karbon çeliğinin ısıya karşı gösterdiği direnç oranına göre artış gösteriyor. Arabanın modeline, markasına göre farklılık gösteren araba valfleri, arabanın teknik yapısına ve motoruna uygunluğu ile fiyatlandırılıyor. Aracın düzgün çalışması için gerekli olan temel parçaların başını çeken araba valfleri, daha kaliteli bir sürüş deneyimi kazanmak isteyen sürücüler için büyük önem taşıyor. Aracın kaliteli parçalara sahip olması, sürücünün can güvenliğini de en üst düzeyde koruyor ve aynı zamanda araçtan alınan verimliliği en üst düzeye taşıyor. Daha uzun ömürlü, rahat ve konforlu bir araç için temel parçaların yüksek kaliteli olması, hem aracın performansını artırıyor hem de can ve mal güvenliğini koruyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Valfi

1061 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 1061 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20016152/60008471