Araba yağ keçesi, arabaların alt yapı unsurlarındandır. Araba yağ keçesi, görevi bakımından ise bir hayli önemlidir. Bunun nedeni, arabada bulunan hidrolik yapı sistemlerinin araba silindirlerine ancak araba yağ keçesi sayesinde ulaşabilmeleridir. Ayrıca, yine arabanın pistonlu yapısına ve arabanın önemli parçalarından olan araba pompalarına da yağ keçesi sayesinde temas edilir. Bahsedilen bu parçalara yağın gitmesi ve diğer alanlara yağ sızmalarını önlemek, araba yağ keçesi ile mümkündür. Bir başka deyişle araba yağ keçesi, arabadaki istenmeyen durumlardan olan yağ sızıntısını önlemek ve yağ sızıntısının diğer parçalara temas etmesini engellemek amacıyla oluşturulmuş olan, aynı zamanda arabada yer alan dönerli yapıdaki millere entegre edilmiş bir parçadır.

Araba yağ keçesinde oluşan hasar, hem arabaya ve arabanın diğer parçalarına zarar verir hem de arabanın içinde bulunan bireylerin güvenliklerini tehdit eder. Bu nedenle araba yağ keçesinin değiştirilmesi gerekir. Araba yağ keçesinde meydana gelen zararın düzeltilmesinin acil olup olmadığına kaçak durumuna bakılarak karar verilir. Eğer araba yağ keçesinde oluşan hasar az ise yağ sızıntısı daha hafif şekilde olur. Bunun sonucunda ise yalnızca arabanın alt kısmı kirlenir ve bazı parçalar paslanır. Ayrıca, böyle bir durumda şoförün sık sık araba yağ keçesine yağ eklemesi gerekir.

Tüm bunların yanı sıra eğer araba yağ keçesinde oluşan hasar fazla ve ciddi ise yağ sızıntısı bu sefer çok fazla miktarlarda olur. Yağ sızıntısının arabanın kasnak tarafında oluşması ise çok büyük tehlikelere neden olur. Çünkü yağ sızıntısının arabanın kasnak tarafında olması, araba parçalarından olan kayışların yağlanması anlamına gelir. Yağ sızıntısı nedeni ile yağlanan kayışlar, bu kez sıyırma ya da yağma gibi tehlikeli ve istenmeyen durumlara neden olur. Bu durumun fark edilmemesi ve arabanın kullanılması durumunda ise kaçak debriyaj gibi sorunlar ortaya çıkar. Ayrıca, aynı yağ sızıntısı, debriyaj balatasını da yağlayacağından dolayı şoförün debriyaj kaçırması gibi çok tehlikeli olaylara neden olur.

Bahsedilen tüm bu olaylardan ve durumlardan dolayı araba yağ keçesinin herhangi bir hasarında hemen değiştirilmesi ve zararın tamir edilmesi gerekir. Eğer araba yağ keçesi yağ sızıntısından dolayı artık kullanılmayacak hâle geldiyse bu parçanın da değişmesi gerekir. Araba yağ keçesinin değişiminde dikkat edilmesi gereken nokta, yeni keçenin yapısında herhangi bir hatanın olmamasıdır. Özellikle üretici firma ya da markalardan kaynaklanan ya da araba yağ keçesinin nakliyesi sırasında aldığı darbe sonucu yapısında bir bozulma meydana geldiyse bu parçanın kesinlikle kullanılmaması gerekir. Çünkü darbeli ve hasarlı parçalar, çok daha kötü sonuçlara sebebiyet verebilir.

Bunun yanı sıra yeni araba yağ keçesi, atık keçe ise şoförün bu tür keçeyi de kullanmaması gerekir. Çünkü atık keçeler de aynı şekilde hasarlı ve darbeli keçelerdendir. Ayrıca, araba yağ keçesi değiştirilirken dikkat edilmesi gereken nokta ise ortamda basıncın olup olmadığıdır. Eğer ortamda basınç mevcut ise farklı tür bir keçenin kullanılması gerekir. Çünkü genel olarak üretilen standart araba yağ keçeleri, 0.5 bar basınç olan ortamlara uygundur. Ancak bu basınç ortamlarında görevlerini aktif olarak sürdürebilirler. Bunun dışında eğer ortamda 0.5 bar basınçtan daha fazla basınç varsa standart keçeler kullanılmamalıdır. Standart araba yağ keçelerinin yerine yüksek basınçlı ortamlara entegre edilebilecek ve bu alanlarda işlevlerini sürdüren daha dayanıklı keçelerin tercih edilmeleri gerekir.

Araba yağ keçesinin değişmesi ile ilgili olarak bir diğer unsur ise keçenin temas edeceği ortamın sıcaklığıdır. Bu durumda da şoförlerin daha çok kauçuk keçe tercih etmeleri gerekir. Çünkü kauçuk keçeler, genel olarak sıcaklıklara uygun olarak üretilirler.

Yağ Keçesi

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
BAŞA DÖN