En Kaliteli Otomobil Radyatörleri

Araçların soğutma sisteminin en önemli parçaları arasında yer alan radyatör, motorun sabit bir ısıda kalmasını sağlar. Otomobil, kamyon, kamyonet, otobüs ve motosiklet gibi içten yanmalı motora sahip tüm araçlarda kullanılabilen radyatör ekipmanı, motorun sağlıklı ve stabil bir şekilde çalışabilmesine de yardımcı olur. İçten yanmalı motorlar, motor soğutucusu olarak adlandırılan bir sıvıyı motor bloğundan radyatöre kadar taşıyarak soğutma işlemini gerçekleştirir. Devridaim sürecinin aksamadan gerçekleştirilmesini sağlayan sıvı pompası, radyatör ve soğutma sistemi içinde yer alan sıvının akışkanlığını kolaylaştırır. Sistem içerisinde su, antifriz karışımlı su veya yağ bulunabilir. Araçların kullanım yerlerine, motor yapısına ve çevresel iklim koşullarına bağlı olarak sıvı türü, çeşitlilik gösterebilir. Pompa yardımıyla hareketlendirilen sıvı, radyatörün hemen önünde yer alan fan ile soğutulur. Genellikle araçların ön bölümüne konumlandırılan araç radyatörü, ısıyı içerideki sıvıdan dışarıdaki havaya aktarır.

Araç Radyatörü Fiyatları

Araç radyatörü fiyatları; ürünün markası, modeli, türü, ebatları dışında radyatörün malzeme kalitesi, teknik özellikleri ve kanal yapısı gibi hususlara bağlı olarak da değişebilir. Ayrıca; demir, alüminyum, çelik veya karbon gibi malzemelerden imal edilen ürünlerin dayanıklılık ve direnç seviyeleri de birbirinden farklıdır. Tipik bir otomotiv soğutma sistemi; radyatör, fan, pompa, termostat ve akışkanlık sağlayan kanal sisteminden oluşur. Motor bloğuna ve silindir kafasına yerleştirilen bir dizi kanal, ısıyı uzaklaştırmak için yanma odalarını dolaşır. Sıvıyı sistem üzerinde dolaştırmak için genellikle santrifüj tipinde bir su pompası tercih edilir. Araç ısısını hızlıca düşürmek için kullanılan radyatör fanı, sıcak sıvı ile doldurulmuş ince su kanallarının arasından hava üfler. Havanın ince kanallar arasında hızlıca dolaşması sayesinde radyatör içindeki su, kısa sürede soğumaya başlar. Sabit bir sıcaklıkta dengelenen soğutma sistemi, aracın daha performanslı bir şekilde çalışmasına da destek olur.

Motor yağını soğutmak için kullanılan radyatörler, otomatik şanzıman sıvılarını, klima soğutucu akışkanlarını ve hidrolik direksiyon sıvısını soğutmak için de sıklıkla kullanılır. Ürünün kalitesi ve dayanıklılığı, aracınızın sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için büyük önem arz eder. Isıyı hızlıca sirküle edebilmek için kanatçıklar, genellikle bal peteği şeklinde tasarlanır. Aracın ön ızgarasına çarpan serin hava, bu ufak kanalların ve yassı yüzeylerin aralarından geçerek motorun hararetini düşürür. Radyatör, genel hava akışına alternatif olarak, aracın üstündeki akıştan veya yan monteli bir ızgaradan da hava çekebilir. Radyatöre giden sıvının sıcaklığını kontrol etmek için soğuma sistemi üzerinde bir termostat bulunur. Termostat, anlık olarak radyatör içindeki suyun sıcaklık bilgilerini araç konsoluna aktarır. Performans öncelikli bazı spor araç modellerinde fren hidrolik yağ sıcaklığını, su sıcaklığını, motor yağı sıcaklığını ve basınç değerlerini ayrı ayrı belirten göstergeler de bulunabilir.

Radyatör üzerindeki kanalların ve bağlantı parçalarının kullanıma bağlı olarak eskimesi, paslanması ve deforme olması, aracın soğutma sisteminin eskisi gibi çalışamamasına yol açabilir. Radyatör kapağını açtıktan sonra su içinde kahverengi, çamurlu, paslı veya katmanlı birikintiler yer aldığı görülüyorsa kanallar tıkanmış ya da ezilmiş olabilir. Radyatörler ve boruların birleşim yüzeyleri, araçlardaki sıvı mekanizmaların en çok arıza verdiği noktalar arasında bulunur. Sistem üzerinde oluşan ufak bir çatlak, su devridaim yeteneğini ciddi anlamda kesintiye uğratabilir. Soğutma sistemi üzerinde görülen su kaçakları, eskiyen radyatörlerin neden olduğu en büyük sorunlar arasında gösterilebilir. Radyatör içindeki su, sürekli olarak azalıyorsa aracınız hiç beklemediğiniz bir anda hararet yapabilir. Aşırı derecede ısınan su; motor bloğu, contalar ve segman parçaları gibi önemli donanımlar üzerinde ciddi hasarlara neden olabilir. Radyatörler, kaynak ve katı pres yöntemleri ile geçici olarak tamir edilebilir. Fakat, sağlıklı ve uzun ömürlü bir kullanım için aracınızın modeline uygun yeni bir radyatör alınması önerilmektedir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Oto Radyatör Fiyatları

8952 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Araç Modeli
Toplam 48 / 8952 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?