Bahçe Hidroforları

Bahçe hidroforları, hava yardımı ile bahçenizde veya herhangi bir yerleşim yerinde bulunan suyu, uzak alanlara ve yüksek noktalara taşımak için üretilen bir hava pompasıdır. Su basıncının yeterli olmadığı durumlarda, su tankının içinde yer alan suyu, yüksek katlı binalara ve uzak bölgelere taşınması için kullanılır. Özellikle şehir merkezi içerisinde yer alan bahçelerin ve çok katlı apartmanların için şebeke basıncı yetersiz kaldığı durumlarda kullanılan bahçe hidroforları, otomatik ve manuel olarak kullanılabilir. Elektrik enerjisi ile çalışan hidroforlar, sadece tank ve pompadan oluşmaz. Su tankı ve pompanın yanı sıra basınç şalteri, manometre, küresel vana, basınç anahtarı, çek valf, selenoid vana, seviye flatörü ve ve flex bağlantı borusuna sahiptir. Su tankı üzerine yerleştirilen bu materyaller, bahçe hidroforunun performansı için önemlidir. Hidroforlar genel olarak su kaynağına bağlandıktan sonra suyun tanka verildiği anda devreye girer. Üzerinde yer alan pompa, su ile orantılı olarak hava basıncını arttırır. Depodaki su arttığı zaman hidroforda basınç seviyesini arttırarak suyu pompalar, yüksek veya uzak noktalara ulaştırır.

Bahçe Hidroforunun Özellikleri

Bahçe hidroforlarının üzerinde yer alan en önemli alet manometredir. Pompaya bağlanarak su tankının üstüne yerleştirilir. Su basıncını ölçer, belirlenen limitin altında olduğu zaman hidroforun devreye girmesini sağlar. Çünkü su deposu belli bir seviyeye ulaştığında ve su kullanılmaya başlandığında basınç seviyesi düşer. Bu durumda hidrofor devreye girer ve suyun basıncını ideal seviyeye ulaştırır. Bahçe hidroforlarının üzerinde yer alan diğer bir materyal ise çek valftır. Su tankının çıkışına takılır ve basınç seviyesi düştüğü zaman geri akmasını engeller. Hidrofor tankının basınç seviyesine göre açılıp kapanmasını sağlayan araç ise basınç anahtarıdır. Bazı durumlarda suyun akışını durdurmak için ise şiber olarak adlandırılan küresel vana kullanılır. Suyun basınç seviyesini kontrol ederek belirli bir düzeyde kalmasını sağlayan selenoid vana ise tanka hava takviyesi yaparak basıncı dengeler. Su deposunun tamamen doldurulması tehlikelidir. Bu nedenle hidrofor havayı kompresör ile elde eder ve otomatik olarak çalıştırır. Tesisat sistemi ile birlikte bağlanabilen veya ayrı olarak kullanılabilen güvenlik vanası, depodaki fazla basıncı dışarı atarak bahçe hidroforunun zarar görmesini engeller. Bahçe ve benzeri alanlarda büyük bir sorun olan basınç için üretilen hidroforlar, otomatik devreye girerek kullanıcıyı yormadan, suyu, hava ile basınçlandırıp uzak noktaya taşımanıza yardımcı olur.

Bahçe Hidroforu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı hidrofor tanklarında hava, kompresör yerine hava enjektörü veya hava subabı ile sağlanır. Bu nedenle bahçe hidroforu seçerken suyun taşınacağı alan, yükseklik ve uzaklık doğru hesaplanmalıdır. İlk olarak hidroforun yerleştirilecek yerleşim yeri ile su kaynağı arasındaki mesafe belirlenmesi gerekir. Hidroforun daha iyi çalışabilmesi için boruların uzunluğu da uygun boyutlarda ölçülmelidir. Ayrıca hidrofor pompasının yeterli basınç kapasitesine sahip olması verimli bir kullanım için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar arasında yer alır. Bu nedenle satın almadan önce pompa kapasitesi önceden belirlenmesi gerekir. Pompa motorları yatay ve dikey şekilde bağlantı yapılabilecek şekilde üretilir. Çalışma biçimine göre; otomatik hava sağlayan hidroforlar, membran basınçlı dengeleme tanklı hidroforlar ve kompresörlü hidroforlar olmak üzere üç çeşit hidrofor bulunur. Şarj aparatı sayesinde havayı kendileri temin eden, otomatik hava sağlayan hidroforların su çekiş gücü yüksektir. Tankın su deposu ve hava deposu olarak membran lastikle iki parçaya ayrılması ile çalışan membran basınçlı hidroforlar ise suyun hava bölümüne basınç uygulaması ile çalışır. Membran basınca karşı dayanıklı bir lastiktir. Kompresörlü hidroforlar, büyük işletmelerde ve endüstriyel alanlarda kullanılır. Havanın yetersiz olduğu durumlarda kompresörler ile hava desteği sağlanır.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bahçe Hidroforları

886 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 886 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483601/465415/452384/453929