Balans Kayışı

Balans kayışı, motordaki supapların açılıp kapanmasını sağlamak için hareketi, üzerindeki kasnaklara ileten bir parçadır. Motorun çalışma sisteminde oldukça önemli görevi bulunur. Arabanızın bakımı yapılırken kontrol edilmesi, gereken yıl ve kilometre aralıklarında değiştirilmesi gerekir. Balans kayışının aşındığının fark edilmemesi ve değişiminin ihmal edilmesi sonucunda kopan balans kayışı, motorda büyük ve masraf çıkaracak hasarlara neden olabilir.

Balans kayışının iç tarafında dişler bulunmaktadır. Kayışın dönmesini sağlayan kasnakların üzerinde kayışta yer alan dişlerin karşılığı bulunur. Kayış üzerindeki dişlerin, kasnak üzerindeki dişlere geçmesi ve birlikte dönmesi prensibiyle çalışır.

Motor açısından önemi nedeniyle balans kayışının hem sağlam hem de uzun ömürlü olması gerekir. İyi bir balans kayışının dişlilerinin kayma yapmaması gerekir. Kayışın yaptığı zamanlama işlemi nedeniyle bu özellik, önemlidir. Bu nedenle dişleriyle bütün olarak üretilir ve kauçuk gibi kaymayı önleyen malzemeler kullanılır. Bunun dışında kayışın cinsine göre ve kullanıldığı araca göre çeşitli dayanıklı malzemeler de tercih edilebilir. Kullanılan malzemelerin dayanıklılığı kadar sesi önleme özellikleri de önemlidir. Arabaların markasına, modeline ve kullanım şekline göre değişse de balans kayışının değişim süresi genellikle 60.000 km. - 100.000 km. aralığında kabul edilir. Bu mesafe, kullanım yoğunluğunuza göre değişse de yaklaşık 4-5 yıllık bir süreyi ifade eder. Bu sırada yapılan düzenli bakımlar sırasında mutlaka kontrol edilmelidir. Ayrıca ikinci el araç almadan da dikkat edilmesi gereken parçalar arasındadır.

Balans kayışı sipariş ederken arabanızın markası ve modeline göre seçim yapmanız gerekir. Kayışların üretimini yapan markalar, her motor tipine göre ayrı ürün sunmaktadır. Balans kayışı ölçüleri değişkendir. Sipariş vermeden önce incelediğiniz balans kayışının hangi araba markasına ve modeline uygun olduğuna, kayış üzerindeki diş sayısına, hangi motor tipinde kullanıldığına dikkat etmeniz gerekir. Parçaya uyumlu araç listesi, üretici firmalar tarafından detaylarıyla birlikte belirtilmektedir. Hatta arabanızın şasi numarası, motor kodu ve teknik özelliklerini bilmeniz de hata payını azaltacaktır. Balans kayışınızı değiştirirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, arabanıza uygun orijinal parça kullanmanızdır. Böylece kullanım ömrünü uzatır ve marka uyumsuzlukları nedeniyle yaşanabilecek zararların önüne geçersiniz.

Arabanıza uygun balans kayışını bulduğunuzdan emin olduktan sonra sipariş vermeniz, yararınıza olur. Siparişiniz size ulaştığında arabanızdaki balans kayışını değiştirmeniz için profesyonel hizmet almanız gerekir. Kayış gergisinin düzgün yapılması ve kayışın yuvasından çıkmaması gerekir. Kayışın sisteme düzensiz takılması, düzgün çalışmamasına neden olur ve bu durum da motora zarar verir. Bu nedenle balans kayışı değişimini servisinize yaptırmanız gerekir.

Balans kayışında bir sorun olduğunu, genellikle kayışın dönme sırasında çıkardığı sesten anlayabilirsiniz. Kayışın gerginliği doğru ayarlanmadığında da parça, ses yapar. Kayıştan gelen ses, mutlaka önemsenmeli ve kayış kontrol edilmelidir. Kayışın takılması için yetkili servisleri tercih etmeniz, bu gibi yanlış işlem risklerinin önüne geçer.

Balans Kayışı Fiyatları

Balans kayışı fiyatları ve ölçüleri çeşitlilik gösterir. Her arabanın markasına ve modeline göre ayrı bir balans kayışı olduğu gibi her balans kayışının fiyatı da farklıdır. Diş sayısı, uzunluk, malzeme gibi faktörler nedeniyle kayışların arasında fiyat farkları görülebilir.

Balans kayışının fiyatı gibi kayışın arabaya takılması için servis fiyatları da arabanın marka ve modeline göre değişir. Bu nedenle kayış değişim toplam maliyetiniz, sahip olduğunuz arabaya bağlı olarak ortaya çıkar.

Balans kayışı, genel olarak düşük fiyatlı bir yedek parça olsa da bozulduğu zaman açacağı maddi zarar büyüktür. Bu nedenle araba sahipleri için en ekonomik balans kayışı, sorun çıkmadan önce değiştirilen kayıştır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Balans Kayışı

136 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 136 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?