Bebek Tuvalet

Bebekler, ortalama 2 yaşından itibaren tuvalet eğitimine başlarlar. Bu eğitim sürecinde her anne, bebeği ve kendisi için en uygun gördüğü bebek tuvalet ürünlerini tercih eder. Bebek tuvalet ürünleri, bebeğin tüm hayatını etkileyen tuvalet eğitimi sürecini zevkli kılan ve kolaylaştıran ürünlerdir. Bunlar arasında lazımlıklar, oturaklar, çocuk basamakları ve alıştırma külotları sayılabilir.

Tuvalet Eğitimi İçin En Doğru Zaman Hangisidir?

Tuvalet eğitimi için en ideal yaş, çocuktan çocuğa değişiklik gösterir. Bazı uzmanlar 1,5-3 yaş aralığını işaret ederken, ortalama kabul gören dönem 2-2,5 yaş aralığıdır. Çünkü çocukların idrar keseleri, 20. aya kadar çok sık boşaldığı için kontrol etmek zorlaşır. Tuvalet eğitimine başlarken, çocuğun psikolojik olarak buna hazır olup olmadığına da dikkat etmek gerekir. Yeni bir çevre ya da yeni bir kardeş, eğitim sürecini olumsuz etkileyebilir.

Tuvalet Eğitimi Kaç Gün Sürer?

Her anne, çocuğunun tuvalet eğitimini birkaç gün içinde tamamlamak ister, fakat bu süreç ortalama 3-6 ay arasında tamamlanır. Bu durum da çocuktan çocuğa değişiklik gösterebilir. Bu süreçte acele etmeden, çocuğa karşı sabırlı bir yol izlemek gerekir.

Bebeğin Tuvalet Eğitimine Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Tuvalet eğitimine başlamadan önce, bebekle ilgili bazı sorulara cevap aranmalıdır. Örneğin; gün içinde bebeğin bezi 1-2 saat boyunca kuru kalıyor mu? İdrar ya da dışkıya karşı dikkati ne seviyede? Kaka yapacağı zaman yüz ifadesi değişiyor mu ya da bir kenara saklanıyor mu? İdrarını kaçırdığında bunu fark edip rahatsız oluyor mu? Bezden rahatsız olup değiştirilmesini talep ediyor mu? Yetişkinlerin ya da arkadaşlarının tuvalet alışkanlıklarını merak ediyor mu? Tuvalete gidenleri takip edip, içeride ne olduğuna dair sorular soruyor mu? İç çamaşırını ya da pantolonunu tek başına aşağı indirip yukarı çekebiliyor mu? Bu ve benzeri soruların cevabı olumlu ise tuvalet alışkanlığı için bebeğiniz hazır demektir. Bu noktada annelerin de kendilerini hazır hissedip hissetmemesi süreci etkileyen faktörlerden biridir. Zira tuvalet eğitimi, beklenenden daha uzun sürebilir ve fazlasıyla zahmetli olabilir.

Lazımlık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bazı çocuklar, yetişkinlerin kullandığı tuvaletlerden korkabilir. Bu yüzden çocuğa özel, kendi boyutlarında ve rahatlıkla erişebileceği lazımlıklar ve oturaklar, tuvalet eğitimini kolaylaştırabilir. Yerde duran bir lazımlık tercih ediyorsanız, boyutu çocuğunuzun ayaklarını rahatlıkla yere dayayabileceği yükseklikte olmalıdır. Bu pozisyon, bağırsak hareketlerini kolaylaştıracaktır. Ayrıca çocukların hareketli yapılarını da unutmamak gerekir. Tuvaletini yaparken yana eğilmek isteyen çocuğunuzun lazımlıkla birlikte devrilmemesi için geniş tabanlı bir lazımlık tercih etmekte fayda vardır. Lazımlığı çocuğunuzla birlikte seçmek, çocuğun onu daha kolay benimsemesini ve kullanırken daha istekli olmasını sağlayabilir. Lazımlık modelleri arasında bulunan sesli, ışıklı ve müzikli lazımlıklar, tuvaleti eğlenceli bir süreç haline getiren ürünlerdir. Yetişkinlerin kullandığı klozetleri kullanmak isteyen çocuklar için, klozet adaptörleri oldukça pratik ürünlerdir. Bu ürünler, renkli tasarımları ile çocuğun tuvaleti sevmesine yardımcı olurlar. Yetişkin tuvaletleri çocuk için yüksek boyutlu olduğundan yükseltici basamak kullanılabilir. Bu basamaklar, tuvalet sonrası el yıkamak için lavaboda da rahatlıkla kullanılabilir.

Alıştırma Külodu Nedir?

Tuvalet eğitimine başlarken bazı annelerin tercihi ise alıştırma külotlarıdır. Bu külotlar, sıvı geçirmeyen ama nefes alabilen ürünlerdir. Hem külot vazifesi görürler hem de olası tuvalet kazalarında etrafın kirlenmesini engellerler. İç çamaşırı gibi kolaylıkla giyip çıkarılabilen bu ürünler, çamaşır makinesinde de yıkanabilme özelliğine sahiptir. Tuvalet eğitimine hazır olan pek çok çocuk, bebek bezi yerine yetişkinlerin kullandığı iç çamaşırlarını kullanmak ister. Alıştırma külotları bebeğe, bezi bırakıp yetişkinler gibi iç çamaşırı giydiğini hissettirerek tuvalet eğitimini kolaylaştıran ürünlerdir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bebek Tuvalet Fiyatları

2642 ürün listeleniyor
Anne / Bebek / Oyuncak
Anne / Bebek / Oyuncak
Bebek Banyo ve Tuvalet
Bebek Banyo ve Tuvalet
Bebek Tuvalet
Bebek Tuvalet
Lazımlık, Oturak
Lazımlık, Oturak
Klozet Adaptörü
Klozet Adaptörü
Çocuk Basamağı
Çocuk Basamağı
Alıştırma Külodu
Alıştırma Külodu
Kirli Bebek Bezi Atık Sistemi
Kirli Bebek Bezi Atık Sistemi
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Toplam 24 / 2642 ürün
DSACategoryId/2147483639/80383031/80383037