Alıştırma külodu, tuvalet eğitimi sırasında faydalanılan çok kullanışlı bir üründür. Yıkanabilen bezler olarak tanımlanan ürünler, tuvalet terbiyesinde kullanılan, çocuklar gibi annelere de çok yardımcı olan külot bezlerdir. Bebeklerinize rahat ve konforlu bir özgürlük tanır. Bebeğiniz 12 – 16 aylık olunca tuvalet eğitimine başlamanız gerekir. Bu süreç bazı bebeklerde kısa olabildiği gibi bazılarında daha uzun sürebilmektedir. Çünkü her bebeğin fiziksel ve psikolojik gelişimi farklıdır. Endişeye kapılmadan eğitimi sürdürürseniz olumlu sonuçlar alırsınız. Yarım bırakılan tuvalet eğitimlerinin olumsuz yanlarının olabileceğini, bebeğinizin uzun süre tuvalet ihtiyacını söylemeyeceğini de bilmelisiniz.

Alıştırma Külodu Nedir?

Alıştırma külodu bebeğinize tuvalet eğitimi verirken size yardımcı olacak bir üründür. Külot şeklinde olan çocuk bezidir diye tarif edilebilir. Bebek bezleri gibi idrar emici özelliği olan külotlardır. Alıştırma külodu giyen bebekler, artık kendilerine bez bağlanmadığını düşünerek psikolojik olarak rahatlarlar. Külodu kullanmaya başladıktan sonra, bebeğinizi sık sık tuvalete oturtmanız ve çişini oraya yapmaya alıştırmanız gerekir. Böylelikle külotunu ıslatmamayı ve çişini söylemeyi öğrenecektir. Bu rutini sıklıkla tekrarlamazsanız ve o da çişini altına yapmaya devam ederse, istediğiniz sonucu alamazsınız. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış bir ürün olan alıştırma külodu birçok anne tarafından kullanılmaktadır.

Alıştırma Külodu Hangi Özellikleri İçerir?

Alıştırma külotlarının en önemli özelliği pamuklu olmalarıdır. Hassas bebek cildine zarar vermeyen, genital bölgede kızarıklık oluşturmayan nitelik sunarlar. Bebeklerin ciltlerine uyumlu malzemelerden üretilirler. Alıştırma külodu şu özellikleri de içerir.

 • Sıvıyı dışarı çıkarmaz ama hava geçirerek terlemeyi ve pişik oluşumunu engeller.
 • Külotun iç kısmı emici pamuklu havlu kumaştan üretilir.
 • Dış katmanları hava geçiren fakat sıvıyı kaçırmayan poliüretan malzeme ile tasarlanır.
 • Bacak kısmındaki lastikler bebeğe zarar vermeyen ve çiş kaçırmayan özelliktedir.
 • Alıştırma külodu makinede veya elde yıkanan bir üründür.
 • Kız ve erkek bebekler için farklı desenlerle üretilirler.

Alıştırma Külodu Nasıl Kullanılır?

Tuvalet eğitimin başlaması için bebeğin kaslarının gelişmesi ve anlama sürecinin uygun olması gerekir. Bebeğin kas gelişiminde alıştırma külodu oldukça faydalıdır. Eğitime başlamadan bir hafta önce, bebeğinizle konuşarak ona tuvalet eğitiminin ve kullanılacak külotun ne olduğunu anlatmanız büyük önem taşır. Böylelikle onu psikolojik olarak hazırlamış olursunuz. Alıştırma külotunu ilk kez giydirirken onu heveslendirmeli, yeni bir başlangıca yönlendirmelisiniz. Bebeğin tuvalete gitme zamanlarını kaçırmadan onu bu rutine alıştırmaya başlamalı ve kendi tuvaletinde otururken neden orada olduğunu anlatmalısınız. Çişini yapana kadar bekletmek doğru bir yaklaşım olacaktır. Bebeğinizin kasları gelişene kadar (1 – 2 hafta) bu uygulamaya devam etmeniz oldukça önemlidir.

Tuvalet eğitimi sırasında, alıştırma külodu ile bebek bezi arasındaki farkı anlaması için çocuğunuza yardımcı olmalısınız. Alıştırma külodu hafif ıslaklık yaratarak bebeğinizde rahatsızlık hissi oluşturur. Böylece külotun, bebek bezinden farklı bir şey olduğunu anlamasını sağlar. Bu özelliği kullanarak onu oturağına çiş yapması için teşvik edebilirsiniz.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlamalı?

Bebeğin ve eğitimi verecek kişinin, hazır olduğu süreçte başlamalıdır. Hatalı zamanlama ya da yarım kalacak tuvalet eğitimi, çocuğun bu süreci çok zor atlatmasına neden olabilir. Çocuğunuzun hazır olması için, kas gelişimini tamamlamış ve söylenenleri anlayabiliyor olması gerekir. Kendini ifade edebilmelidir. Bebeğinizin fizyolojik ve psikolojik olarak yeterli olması, sizin de bu süreci sabırla geçirebilecek bir dönemde olmanız şarttır. Bebeğinizin eğitime hazır olduğunu şöyle anlayabilirsiniz.

 • Yürüyor ve basit emirleri anlayıp yerine getiriyorsa
 • Bazı giysilerini kendi başına giyip çıkarabiliyorsa
 • Gün içerisinde en az iki ya da üç saat kuru kalabiliyorsa
 • Tuvalet saatleri bir döngüye oturmuşsa
 • Altı ıslak olunca şikâyet edip bunu ifade edebiliyorsa

Bu özellikleri gösteren çocuklarda tuvalet eğitimi başlayabilir. Eğitim sırasında size yardımcı olacak alıştırma külodu ürün çeşitlerini hemen şimdi inceleyebilirsiniz.

Alıştırma Külodu

19 ürün var
 1. Markalar
  1. Baby Jem
  2. MYCey
  3. Bebefox
  4. Sevi Bebe
  5. Sema Baby
  6. Bibaby
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483639/80383031/80383037/80383040
BAŞA DÖN