Almanya doğumlu Robert Bosch' un 1886 yılında kurduğu, BOSCH GmbH "Yaşam için teknoloji" sloganı ile üretimlerini sürdürmektedir. Firmanın üretim yelpazesi oldukça geniştir; küçük ev aletleri, beyaz eşya, fırın ve ocak setleri gibi ev elektroniğinden otomotiv, endüstri makineleri, inşaat makineleri ve enerji sistemlerine varan birçok alanda üretim yapmaktadır. Dünya çapında bir şirket olan Bosch 400 binden fazla insana istihdam sağlamaktadır. "Hassas Mekanik ve Elektrik Mühendisliği Atölyesi" olarak gerçekleşen kuruluşundaki ilk başarısı patentsiz olarak DEUTZ firmasına ürettiği manyeto ateşleme cihazıdır. Motor içerisindeki hava - yakıt karışımının ateşlenmesi için gerekli kıvılcımı üretmeye yarayan bu parçayı 1897 yılında bir araca monte etmeyi başaran ilk kişi Bosch olmuştur. Bosch firması mühendislerinden Gottlob Honold, 1902 senesinde içten yanmalı motorların üretilmesine olanak sağlayan, ticari amaçla kullanılabilir ilk yüksek voltajlı bujiyi üretir.

Buji Nedir?

Bujiler en kolay açıklamayla içten yanmalı motorlarda ateşleme sisteminin bir parçasıdır. Ateşleme bobininden gelen kablonun bağlandığı tepe noktası ve akımın motor bloğuna sıçramaması için porselen kaplaması ile yanma odasına kadar ulaşan merkezi elektrot ve motor bloğundan şase sağlayan yan elektrot veya elektrotlardan oluşur. Ateşleme bobini ya da manyeto üzerinden gelen yüksek gerilim bujinin merkez elektrotu ile yan topraklama elektrotu arasında bulunan yanma odasındaki yakıt hava karışımını tutuşturacak kıvılcımı ark yaparak üretir. Ark, iki kutup arasındaki gazların iyonize olması ile yüksek gerilimin akmasıdır. Bu akış sırasında ısı ve ışık açığa çıkar. 

Buji Çeşitleri

Her araba modeline uygun Bosch buji bulunmaktadır. Firmanın üretim çeşitleri aşağıdaki gibidir;

  • Bosch Super
  • Bosch Super Plus
  • Bosch Platin-Iridyum
  • Bosch Super 4
  • Bosch Silver
  • Bosch Diğer Özel Bujileri

Bosch Super Buji;

Bakır çekirdekli elektrotlar ile yüksek performanslı çalışma sağlar. Çalışma sıcaklığına çabuk ulaşır, güvenlidir, korozyona karşı korumalıdır ve elektrot mesafesi ayarlanabilir. Elektrot çekirdeklerindeki bakırın dışı nikel-krom kaplıdır.

Bosch Super Plus Buji

Motor yarışları için tasarlanmış toprak metali itriyum alaşımlı elektrotlardan yapılan Super Plus bujilerin otomobiller için üretilmiş versiyonudur. Üstün performans gerektiren araçlarda kullanılan nikel-itriyum alaşımı, karayolu taşıtlarında sorunsuz çalışmaktadır. 

Bosch Platin-Iridyum Buji

Çok değerli bir metal olan platin yapısı gereği düşük ısılarda bile yüksek elektrik iletimi sağlamaktadır. Korozyona karşı oldukça dirençli olan metalin ısı ile genleşmesi düşüktür. Bu dayanıklı metal uzun ömürlü bujilerin üretilmesini sağlamaktadır. Özellikleri arasında LPG'li araçlar için ideal performans, soğuk marş güvenliği öne çıkan avantajlarıdır.

Bosch Super 4

Topraklama elektrotları dört adet olan bujiler ismini buradan almaktadır. Orta elektrot gümüş kaplama ve sivriltilmiştir. Motor performansını iyileştirmek adına yapılmıştır ve gümüş kaplama kullanılan ilk bujidir. Sessiz çalışma, hızlanmada fark edilir artış, kendi kendini temizleyebilme gibi özelliklerin yanı sıra sekiz olasılıklı kıvılcım yolu ile yanmamış yakıt ihtimalini minimize eder. Çevresel koruma ve yakıt tasarrufu sağlar.

Bosch Silver Buji

Yüksek devirli motorlarda güvenle kullanılabilecek bir buji modelidir. Sürat motorları, motosikletler gibi sürekli yüksek devirde çalışan motor tiplerinin güvenli bir şekilde sürekli ateşleme yapabilmesini sağlar.

Bosch Diğer Özel Bujiler

Motorlu testere, çim biçme makinesi, mobilet gibi içten yanmalı motor kullanan cihazlar için geliştirilmiş ve kendi kendinize değiştirebileceğiniz buji modelleridir. 

Tüm araçlar için özelleştirilmiş buji takımları bulunmaktadır. Bosch hemen hemen her model için uygun bujilere sahiptir. Teknik özelliklerine ve kullanım amacına göre çeşitlilik göstermesinin yanı sıra istenen performansı sağlayabilmesi adına bir Bosch buji tercih edebilirsiniz. Binek otomobil marka ve modellerinin buji tipleri değişkenlik gösterecektir. Model yıllarına göre belirlenen buji tipini tercih ediniz. 

ARA
Loading interface...
Loading interface...

Bosch Buji Fiyatları ve Modelleri

.
.
Toplam 24 / 2896 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/26036/20014361/bosch