Ceraskal

Kelime olarak diferansiyel palanga anlamına gelen ceraskal, kaldırma kuvveti kaldırılan yükten daha az olduğu için kullanılıyor. Her ne kadar işlemi kolaylaştıran önemli bir eleman olsa da yine de kaldırma kuvveti düşük olduğundan işlem uzun bir sürede gerçekleşebiliyor. İhtiyacınıza ve çalışma ortamınıza uygun bir ceraskal seçerken bazı kriterleri de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Böylece her performansı hem de hızıyla işinizi kolaylaştıracak bir ceraskal satın alabilirsiniz. 

Ceraskal Çalışma Prensibi

Ceraskallar aynı anda ve hatta birbiriyle aynı yöne doğru hareket eden, iki makara kancasına bağlanmış olan yükleri; dilediğiniz yükseklikteki yapıların üstüne çıkarabiliyorlar. Sonsuz dişli çark teknolojisi ve sonsuz vida kullanılan ceraskal sisteminde el zinciri adı da verilen çekme zincirinin çekilmesiyle çembere bağlı halde olan sonsuz vidanın hareketi sağlanıyor. Sonsuz vida hareket ettiği zaman sonsuz dişli de hareket ediyor. Sonrasında sonsuz dişliyle bağlantılı olan zincir ve dişlinin beraber dönmesiyle ucuna takılmış olan yük istenilen yüksekliğe çok kolay bir şekilde çıkarılıyor ya da aynı şekilde istenilen yükseklikten kolay bir şekilde indiriliyor. Dişliye bağlı olarak zincirin uç kısmında ise bir adet kanca yer alıyor. Bu kancaya dilediğiniz ağırlıktaki ve formdaki yükleri bağlayabilir ya da asabilirsiniz.

Ceraskal kullanmak işi çok kolaylaştırıyor olsa da ceraskalı kullanmadan önce bazı kurallara da dikkat etmek gerekiyor. Örneğin ceraskalı kesinlikle amacının dışında kullanmamalısınız. Bunun yanı sıra kullanım öncesinde talimatları eksiksiz bir şekilde kontrol etmeli ve kullanım boyunca bu talimatların dışına çıkmamalısınız. Eğer daha önce ceraskal kullanmamışsanız ve kullanmayı da öğrenmemişseniz mutlaka ceraskal kullanma işini bir profesyonele bırakmalısınız. Ceraskallar bazı nedenlerle teknik sorunlar yaşayabiliyorlar. Bu tip bir fonksiyon bozukluğu ile karşılaşmanız halinde hemen ceraskalı kullanmayı bırakmalı ve hızla aletin bakımını yapmalısınız. 

Ceraskal Taşıma Kapasitesi ve Kullanım Alanları

Tüm ceraskal çeşitleri taşıyabildikleri maksimum ağırlık kapasitelerine göre adlandırılıyor. Genel olarak ceraskalların 19 ton ile 240 ton arasında bir yük kaldırma kapasitesi bulunuyor. Ceraskallar kolay tamiri yapılabilen bir yapıda oldukları için işlevsellikleri de düşünüldüğünde pek çok üretim ve inşaat sürecinde tercih edilen bir alet oluyor. Özellikle küçük bir boyuta sahip olduğu için şantiyelerde, ağır makine sanayinin kullanıldığı alanlarda, fabrikalarda, atölyelerde, tershane ve depolarda ceraskallar yoğun bir şekilde kullanılıyor.

Ceraskal Bağlantı Elemanları ve Ceraskal Motoru

Ceraskalları gerekli görülen yerlere monte etmek için cıvata ve somun gibi bazı bağlantı elemanlarına da ihtiyaç duyuluyor. Motorlu bir sisteme sahip olan ceraskallar, istenilen yükseklikte ve raylı bir yapıya sahip demir bağlantı levhasının üstüne ray ekipmanları da kullanılarak bağlanıyor. Bu şekilde ceraskal, 240 tona kadar istenilen yükü kaldırabiliyor ya da indirebiliyor.

Ceraskal motoru ise elektrikli şekilde çalışma prensibine sahip olan bir vinç oluyor. Tavan vinci adı ile de bilinen motorlu ceraskal modellerini hareket ettirebilmek amacıyla tek yollu ya da çift yollu bir ray ekipmanına da ilave olarak ihtiyaç duyuluyor. Ceraskalın motor gücüne bağlı olarak makinenin hızı ve kaldıracağı yükseklik büyük değişkenlik gösterebiliyor. Aynı zamanda ceraskal motoru -50 derece gibi çok düşük hava sıcaklıklarında, fazla yağışlı havalarda ve hatta yüksek ısılar ile kimyasal ortamlarda da başarılı bir şekilde çalışabiliyor. Sürekli olarak yük taşınılması gereken bir iş sahasında projeye büyük bir zaman kazandıran ve çok önemli problemleri pratik bir şekilde çözen ceraskallara siz de ihtiyaç duyuyorsanız yukarıdaki bilgilerden faydalanarak ihtiyaçlarınıza tamamen uyan bir ceraskalı kolayca satın alabilirsiniz. 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Ceraskal Fiyatları

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 339 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003081/13003327/13007325