Ceraskal

Ceraskal Fiyatları

Ceraskal Nedir? 

Ceraskal basitçe anlatılacak olursa platform ya da ağırlıkları hiç güç harcamadan kaldırmak için kullanılan alettir. Ceraskalın üst tarafından bir makara vardır ve bu makaraya bağlı bir de zincir halat vardır. Bu zincir halat farklı yönlere çevrildiğinde yukarıya da aşağı yönlü hareket eder. Bu tür ceraskallar mekanik ya da zincirli ceraskal olarak adlandırılır. Ceraskallar çoğunlukla endüstriyel alanda kullanılsa da günlük pratik işlerinizin yapılması için de kullanılmaktadır. Bazı ceraskallar ki bunlar genellikle endüstriyel alanda yer verilenlerdir; 30 tona kadar ağırlık taşıyabilirken günlük kullanım için olan ceraskal modelleri ise ortalama olarak bir buçuk tona kadar ağırlık taşıyabilir. Elektrikli ceraskal yalnızca günlük kullanım için de değil Kurban Bayramı gibi dini bayramlar zamanında kurban hayvanının kesiminin yapılması için kurbanın yukarıya yükletilmesinde de rol oynar. Ceraskal elektrikli ve mekanik olmak üzere ikiye ayrılır. Elektrikli ceraskal modelinde vinç bir elektrik motoruna bağlıdır ve yükler ya da ağırlıklar bu elektrik motoru vasıtasıyla kolaylıkla yukarı yönlü taşınabilir. Ayrıca elektrikli ceraskal modelinde bir vinç kumandası bulunmaktadır. Bu vinç kumandası ile ağırlık taşırken tehlikelerden de uzaklaşmış olursunuz. Mekanik ceraskallar ise insan gücüne dayalı ve zincirli ya da halatlı olarak kullanımı mümkün olan araçlardır. Her iki ceraskal modelinde de temel amaç taşınamayacak kadar ağır olan bir eşyayı ya da yükü mümkün olan en kısa sürede ve en az şekilde enerji harcayarak taşımaktır.

Ceraskal Nasıl Çalışır?

Günümüzde ev ve iş yerleri çok katlı ya da yüksek yerlerden oluşmaktadır. Bu gibi yerlere ağır eşyalarınızı ya da yüklerinizi yerleştirmek hiç de kolay bir iş değildir. Bu gibi sorunların çözümü için makinelerden yararlanılır. Kaldıraçlar ya da diğer bir deyişle vinçler günlük hayatımızda bizlere kolaylık sağlayan basit makineler olarak yer almaktadır. Bu makineler günümüzde artık insan gücü yerini alarak, yapılması imkânsız gibi görünen işlerde insanlara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Ceraskal; yuvarlak dişli çark mekanizması içeren bir palanga sistemine denir. Ceraskal vinçler teknik bakımdan diferansiyel palangalar olarak da anılırlar. Yuvarlak şeklinden dolayı sonsuz dönme döngüsüne sahip çarkı vasıtasıyla çalışır. Ayrıca ceraskal çekme zinciri ile makaradaki kancaya bağlanmış olan yükü istenen mesafeye çekerek kullanım kolaylığı sağlar. Ceraskallar genel itibariyle kolay yük taşımak için yapılmış araçlardır. Bir ceraskal ortalama olarak 200 kilo ile 200 ton arasında yük kaldırabilir. 

Ceraskal tavana sabitlenmek için kullanılan ve zincirin ucunda taşınmak istenen eşyaya bağlanacak şekilde bir kanca, yuvarlak şekildeki dişli çark mekanizmasını çevirecek şekilde ise değişen uzunluklarda zincirden oluşmaktadır. Ancak günümüzde pek çok alanda olduğu gibi iş gücü alanında da elektrikli cihazların üretilmesi ceraskal sistemine de yansımıştır. Böylece piyasada artık mekanik ceraskal yerine elektrikli ceraskal vinçlere rastlamak mümkündür. Elektrikli ceraskal her yerde aynı şekilde kullanılmaktadırlar.

Ceraskallar motorlu bir sistemden oluşan araçlar olduğu oldukları için bir bağlantı levhası aracılığıyla istenen konuma kolaylıkla sabitlenerek kullanılabilir. Sabitleme işlemi yapılırken bazen temel bağlantı ekipmanlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunlar somun ve cıvatalardır. Somun ve cıvatalarla ceraskalınızı bir bütün haline getirip belli bir konuma sabitleyerek yük taşımada kullanabilirsiniz. Ceraskal genellikle yapılarınızdaki yüksek yerlere örneğin tavana sabitlenebilir. Bundan dolayı ceraskal kimi zaman tavan vinci olarak da anılmaktadır. Ceraskal hem sabit hem de hareketli bir araç olduğu için hareket edebilmek için çift yönlü bir ray sistemini gerektirebilir. Ayrıca ceraskal farklı motor gücüne göre farklı miktarlarda ağırlık kaldırabilmektedir. Ceraskallar çeşitli hava koşullarına karşı da dayanıklı malzemelerden üretilmişlerdir yani bir ceraskal vinç aldığınızda ona uzun yıllar kullanabileceğinizden emin olabilirsiniz. Ceraskalin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız vincinizi periyodik olarak kontrol ederek bakım yaptırmanız gerekebilir. Bu işlemler ceraskal vincin dayanıklı ve uzun süreli olarak çalışmasını sağlar.

 Ceraskal Nerede Kullanılır? 

Ceraskal temel anlamda yük taşımak üzerine yapılmış bir araç olduğundan dolayı fazla yük taşıma gerektiren işlerde kullanılması tercih edilir. Örneğin; çok fazla yük taşıma işi gerektiren ortamlardan olan fabrikalar, inşaatlar, atölyeler ya da tekstil şirketlerinde ve evlerinizde ceraskal sıklıkla kullanılan bir kaldıraçtır. Çoğunlukla endüstri sektöründe yoğun olarak kullanılan ceraskallar 5 ton ile 30 ton gibi çok yüksek aralıklarda ağırlık taşıyabilmektedir. Bunun yanı sıra portatif sayılabilecek kadar boyutları olan bir elektrikli ceraskal vinç modeli ise daha çok ev ya da inşaatlarda kullanılır.

 Ceraskal Ne İşe Yarar?

İnsan gücü ile ağır bir yükün kaldırılması bazen imkânsız olabilir. İşte böyle durumlarda bir araç ya da makineye ihtiyaç duyabilirsiniz. İhtiyaç duyacağınız bu makineler ceraskallardır. Ceraskallar belli bir mesafeye sabitlendikleri için ağırlığın kaldırılma mesafesini uzatarak kuvvet miktarının azalmasına sebep olur Böylece de herhangi bir ağırlıktaki yükü kolaylıkla kaldırmanızı sağlar. Diğer bir bakıma yük ile kuvvet arasında köprü görevi görerek az bir kuvvet uygulayarak ağır yüklerin istenen yüksekliğe doğru taşınmasına katkıda bulunur.

Şehir ya da ev değiştirdiğiniz durumlarda da ceraskal vince ihtiyaç duyabilirsiniz. Taşınırken merdivenle evinize çıkarmakta zorlandığınız ya da asansörlere sığmayacak kadar büyüklükteki eşyalarınızı apartmanınızdaki kata çıkarırken elektrikli bir ceraskal vinç çok işinize yarayacaktır. Bunun için yapmanız gereken elektrikli ceraskalınızı duvar gibi sağlam bir yere sabitleyerek, zincir halatını aşağıya sarkıtmaktır. Sarkıttığınız zincir halatın ucuna yerleştirilecek kanca ile aşağıda yer alan eşya ya da yüklerinizi bu kancaya sağlam bir şekilde takıp sabitlemelisiniz. Daha sonra kancaya geçirdiğiniz eşya ya da yükü uzaktan kumanda ederek eşyanızı bulunduğunuz yere kadar kaldırarak taşıma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yapacağınız indirme ve kaldırma işlemlerini elektrikli ceraskalınızın uzaktan kumandası ile yönetmeniz de mümkündür. Elektrikli ceraskal uzaktan kumandalı modelleri ceraskal modelinize göre farklı özelliklerde bulunabilir. Kimi ceraskal vinç uzaktan kumandası yalnızca yukarı aşağı şekilde hareket etmenize olanak sağlarken kimileri ise hem yukarı hem aşağı şekilde hareket etmenize imkan tanır. 

 Ceraskal Çeşitleri Nelerdir? 

Ceraskal çeşitleri boyut ve işlemlerine göre farklı isimlerle de anılmaktadır. Ceraskallar aynı zamanda birer vinç görevi görür bu sebeple ceraskal vinç olarak da adlandırılırlar. Bazı ceraskal vinçler mekanik olabildiği gibi bazı ceraskal vinçler ise elektrikli olarak kullanılabilmektedir. Elektrikli ceraskal vinçler kullanımı kolay olan kaldıraçlar olduğu için işi gücü hafifletebilir. Ceraskallar ağırlıklarına göre piyasada 500 kg 3 m yuvarlak gövde mekanik ceraskal ya da 1 tonluk ceraskal olarak sınıflandırılmaktadır.

C tip köşeli ceraskal 500 kilo ile 20 ton ağırlık taşıma kapasitesine sahiptir. Bu tip ceraskallarda çift donatılı fren sistemleri de bulunabilmektedir ayrıca ünite modelleri de piyasada bulunmaktadır. C tipi köşeli ceraskal istediğiniz yerde konumlandırılabilir. Ayrıca bu tip ceraskal zincirli ceraskal olarak da adlandırılmaktadır. Zincirli ceraskal insan gücü kullanılarak yük taşıma işleminin gerçekleştirildiği vinç sistemidir. Zincirli ceraskallar içerisindeki mekanizmada bulunan büyüklü ve küçüklü dişliler kullanılarak uzak mesafedeki küçük kuvveti büyük kuvvete dönüştürerek yük taşımada avantaj sağlar. Zincirli ceraskal yük kaldırabilmek için vinç operatörüne ihtiyaç duyar. Zincirli ceraskal vinç tipinde bir yükü kaldırabilmek için vinç operatörü el zincirini indirmeli ve zincirin diğer ucundaki yük taşıyan kancalı kısmı yukarıya doğru kaldırmalıdır. Burada vincin içerisindeki kaldırma mekanizması çoklu dişliler sayesinde 2 ile 3 ton gibi ağırlıklardaki yükleri kolayca kaldırabilirler. Zincirli vinçler çoğunlukla endüstriyel alanlarda şantiye fabrika depo gibi yüksek yapılarda ve de günlük hayatta araba servisi ya da tamiri işleri yapan mekanlarda da sıklıkla kullanılmaktadır.

Elektrikli Ceraskal Ne İşe Yarar?

Motorlu ceraskal ya da elektrikli ceraskal olarak da piyasada bulunan vinçlerin, C tipi köşeli ceraskallardan farkı elektriğe bağlı olan bir motor vasıtasıyla çalışmasıdır. Bu tip ceraskal elektrikli olduğu için mekanik ceraskala göre sizlere daha verimli şekilde işlerinizi halletmenizde yardımcı olur. Pratik kullanımlar için de elektrikli mini vinç ceraskal bulunmaktadır. Elektrikli vinçler, kutu içeriği olarak platform bağlantı aparatları ve kanca ve elektrik motorlu vinçten oluşur. Bu tip vinçler tek zincir halatla 125 ile 600 kilo ağırlık kaldırabilirken ekstra bir palanga vasıtasıyla bu ağırlık miktarını artırarak 1 tona kadar ağırlığı kaldırabilmektedir. Bu halatın uzunluğu ortalama olarak 20 metredir.

Elektrikli mini vinç ceraskal, inşaatlarda yapılması gereken pratik yük taşıma işlerinde, evlerde ve hayvan kesim yerlerinde yine ağırlık ya da yük taşımak ya da yüksek bir konuma getirmek için kullanılır. Bu tip ceraskallar uzaktan kontrol olanağı ile kolay kullanım seçeneği sunar. Elektrikli mini vincinizi uzaktan kumandası ile kullanırken kendinizi de olası tehlikelerden korumuş olursunuz. Elektrikli mini vinçler yoğun kullanımlar için değil kısa süreli kullanımlar için uygun araçlardır. Belli bir süre kullanıldıktan sonra motorunun yine belli bir süre dinlendirilmesi gerekebilir. Aşırı yoğun ve uzun sürelerce kullanıldığında elektrikli mini vincinizin arızalanmasına sebebiyet verebilirsiniz. Bu sebeple elektrikli mini vinçler kısa süreli olarak ve belirli aralıklarla çalıştırılarak kullanılmalıdır.

Ceraskal Fiyatları

 Ceraskal vinç, iş ekipmanları alanına giren araçlardır. Fabrikalar, atölyeler, tersaneler ya da araba tamir dükkanlarında yüksek ağırlıktaki nesneleri yukarıda bir konumda sabitlemek ya da yüksek bir yerde koymak için zincirli ceraskal ya da elektrikli ceraskal vinçlere ihtiyaç duyarsınız. Ceraskal fiyatları motor gücü, kalitesi ve kullanılacağı yere göre olan boyutu açısından farklılıklar gösterebilir. Eviniz için kullanacağınız bir ceraskal ile endüstriyel alanda kullanılan ceraskal vinç arasında oldukça bariz farklar bulunmaktadır. Ceraskal kullanım amacı dolayısıyla kaliteli metal malzemelerden üretilmiş bir araçtır. Ceraskal vinç fiyatları satın almayı düşündüğünüz ceraskal modeline göre değişir. Örneğin; zincirli ceraskal vinç modeli daha hafif ağırlıklar için tercih edildiği için ve günlük kullanım için uygundur. Dolayısıyla fiyat olarak da büyük ölçekteki bir ceraskaldan daha uygun fiyatlıdır.

Elektrikli ceraskal fiyatları manuel bir ceraskal fiyatına göre daha farklı olmaktadır. Bunun nedeni elektrikli calaskalların bir elektrik motoruna sahip olmasıdır. Elektrik motoruna sahip ceraskallar uzaktan kumanda edilebilme fonksiyonu ile ön plana çıkar. Pratik işleriniz için geniş yelpazede ceraskal vinç çeşitlerine uygun fiyatlara ulaşabilmeniz mümkün olmaktadır. 


İş yerinizde atölyenizde ya da fabrikanızda çalışanlarınızın iş yükünü hafifletmek adına ve aynı zamanda zaman kazanmak için ceraskal vinç kullanmanız sizlere çok büyük kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca başka bir eve taşınırken de aşağıdaki yük ya da eşyalarınızı yukarıya taşımak için ceraskaldan oldukça fazla fayda sağlayacaksınız. Ceraskal vinç ile yükler gözünüzde büyümeyecek ve işlerinizi rahat ve zahmetsiz bir şekilde halledebileceksiniz. Alacağınız elektrikli ceraskal çok yönlü bir yardımcınız olacaktır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Ceraskal Fiyatları

423 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 48 / 423 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?