Çim Tohumu

Çim Tohumu Fiyatları

Çim tohumu ekmek, zaman, emek ve estetik görünümü temsil eder. Yeni çimlerin tohumlanmasından mevcut çimlerin yenilenmesine kadar birçok alanda kullanılan çim tohumu ekim işleminde doğru zamanlama ve ürün seçimi oldukça önem taşır. Çim tohumu dikmek için en iyi zamanınız, yetiştirdiğiniz çim türü ve nerede yaşadığınıza bağlıdır. Seçeneklerinizi anlamak ve doğru zamanlamayı ayarlamak, başarıyı tohumlamak için her fırsatı değerlendirmenize yardımcı olur. Çim tohumu 1, 5, 20, 50 kg gibi birçok farklı ağırlıklarda kullanıcılara sunulur. Çim tohumu fiyatları, marka, çeşit ve özelliklerine göre farklılık gösterir.

Çim Tohumu Çeşitleri

Yemyeşil, sağlıklı, güzel çim çimenleri oluşturmak titizlik gerektirir. Uygun bakım, biçme ve beslenme, hedeflerinize ulaşmanızı sağlar; ama başarı aynı zamanda çim tohumunun çeşidine de bağlıdır. Hazır çim tohumu, kalın çim tohumu, katil çim tohumu, yeşil çim tohumu ve daha fazlası olmak üzere birçok özellik ve farklı ihtiyaç için üretilen çok sayıda çim tohumu çeşidi bulmak mümkündür.

  • Büyümeyen Çim Tohumu: Besleme, sulama ve biçme işlemleri oldukça zaman alır. Bunları yapmaktan sıkılan insanlar için bu çim tohumları idealdir. Bu çimler, biçme mevsimi boyunca çok yavaş büyüdükleri ya da hiç biçme gerektirmedikleri için pratiktir. Bazıları ise, verimlilik ve neme bağlı olarak çok az biçme gerektirebilirler.
  • Çiçekli Çim Tohumu: Duyularınızı memnun etmek için yabani orkide, yabani kekik, yabani mercanköşk ve diğer muhteşem türler dâhil olmak üzere bu tohumlar, birçok çiçek türü içerir. Bu tohum türü, genel olarak her toprak türü ile uyumludur ve her yıl yeniden tohumlamaya ihtiyaç duymadan büyümesini yeniler. Estetik görünüme önem verenler için idealdir.
  • Hibrit Çim Tohumu: Bu tohum, suni liflerle desteklenen karışık çim tohumu türüdür. Uzun ömürlü yapısı ve daha iyi yüzey stabilitesi nedeniyle tercih edilir. Dayanıklı çim tohumu olan bu tür, futbol sahası çim tohumu olarak da yaygın olarak kullanılır. Futbol sahası çim tohumu fiyatları, marka, çeşit ve ağırlığa göre değişiklik gösterebilir.
  • Yazlık Çim Tohumu: Yoğun, esnek, ısıya dayanıklı çimenlerdir. Bu tohumlar, ılık mevsimlerde ekilir. Kışın uyku haline geçerek kahverengiye dönebilirler. İlkbaharda daha sıcak havalar gelene kadar tekrar yeşermeyebilirler.
  • Yayılan Çim Tohumu: Bu çeşit içerisinde, kısa zamanda hızlı bir şekilde büyüyen tohumları barındırır. Hızlı büyüyen çim tohumları, birçok farklı şekilde bulunabilir.
  • Amerikan Çim Tohumu: Avrupa çeşitlerine göre çok daha koyudur. Neredeyse tüm yıl boyunca rengini korur. Ekilmesi ve çimlenmesi hızlıdır. Birçok toprak türünü tolere edebilen bu tür, aynı zamanda yüksek kuraklık direncine de sahiptir.

Çim tohumu seçimi, son derece önemlidir. Çünkü seçtiğiniz çim tohumu yaşadığınız yerdeki sıcaklıklara tolerans göstermeyebilir. Çim tohumu fiyatlarını belirleyen çok sayıda faktör bulunur. Bunlardan ilki, tohumun türüdür. Örneğin, bahçe çim tohumu fiyatları, genellikle birbirine yakın olmakla birlikte, marka ve çeşit bazında değişiklik gösterebilir.

Çim Tohumu Ekme Yöntemleri

Çim tohumu nasıl ekilir? Bu sorunun cevabını bulmak ve çim tohumunu doğru bir şekilde ekmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • İlk adım olarak toprağı hazırlamalı, varsa mevcut çimleri çıkarmalısınız. Bunu yaparken toprağınız sıkıştırılmışsa önce toprağı gevşetmeli, alandan taş, ölü ot gibi kalıntıları temizlemelisiniz. Bu, hava akışına izin vererek güçlü büyüme için en iyi ortamı yaratır. Ardından fazla suyun birikebileceği alanları düzleştirmelisiniz. Toprağınızın pH'ı 6,0'ın altında ise, çok asidiktir, yani azot, fosfor, potasyum ve kalsiyum gibi besinlere ihtiyacı vardır. Bu durumda, toprağın pH'ını artırmaya ve bu besin maddelerini daha kullanılabilir hale getirmeye yardımcı olmak için toprağa kireç uygulaması yapılabilir. Toprağınızın pH'ı eğer 7'nin üzerinde ise, pH'ı düşürmek için kompost, kükürt veya gübre eklenebilir. Çim tohumu ne zaman atılır öğrenmek için, öncelikle toprağı ekime hazırlamak gerekir.
  • İkinci adım olarak çim tohumunu ekmeye başlayabilirsiniz. Çiminizi ekmeden önce çimin daha iyi ve güzel çıkması için farklı gübre çeşitleri kullanabilirsiniz. Çim tohumu ne kadar atılır sorusu ise, alanınızın yüzölçümüne göre değişebilen bir cevaba sahiptir. 1 kg çim tohumu kaç m2 alanı kaplar dendiğinde yaklaşık olarak 35 ila 40 metrekarelik bir alan belirtilebilir. Bu aşamada tohumu küçük alanlara elle eşit şekilde yaymalısınız. Tüm bu işlemlerin ardından çim tohumu nasıl atılır diye düşünüyor olabilirsiniz. Çim tohumu atmak için geniş alanlarda bir el veya mekanik bir ekim makinesi kullanabilirsiniz. Çim tohumlarını birbirine çok yakın dikmemeye özen göstermelisiniz. Çünkü birbirine yakın çok fazla tohum, yer ve besin için birbirleri ile savaşmaya başlayabilir. Bu olursa çimleriniz, zayıf veya ince kalabilir.
  • Üçüncü adımda ektiğiniz tohumları örtmelisiniz. Çim tohum yatağını fazla toprak kaplamayacak şekilde hafifçe kapatmalısınız. Ekilen çim tohumlarının üzerine çim besleyici ürünler kullanabilirsiniz. Eğer bu tarz ürünler kullanılacaksa tohumlar ekildikten hemen sonra uygulanmalıdır. Bu aşamada son olarak, bahçe tırmığı ile yüzeyi mümkün olduğunca düz hale getirmeniz alanınızın pürüzsüz ve güzel görünmesine yardımcı olur.
  • Çim tohumu nasıl yetiştirilir sorusunun yanıtı olarak, öncelikle çim tohumlarını yetiştirmeye devam etmek ve çimlenmeyi artırmak için çim tohumu yatağını nemli tutmanız gerekir. Çim tohumu kaç günde bir sulanır sorusuna yanıt şu şekilde verilebilir: Çimlerinizin 5 cm yüksekliğe ulaşana kadar günde en az bir defa sulama yapılması önerilir. Çim henüz yeni ve gelişmekteyken, çimenlerin üzerinde mümkün olduğunca fazla yaya trafiğinden kaçınma dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

6 ila 8 hafta sonra, yeni çiminizin kalın ve gür kalmasına yardımcı olmak için düzenli bir çim gübreleme programına dâhil edebilirsiniz. Çim ekim işlemleri tamamlandıktan sonra bahçenizi tohumlarla aynı zamanda ekilen çiçek soğanları ile renklendirebilirsiniz.

Çim Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Yeni çim tohumu ekmek için yılın doğru zamanında olduğunuzdan emin olmalısınız. Bu doğru zaman ekeceğiniz çim türüne bağlı olarak değişebilir. Örneğin, kışlık çim tohumu ekiyorsanız, ekim için en iyi zaman ılıman mevsimlerdir. Yaz veya kış aylarında serin mevsim otları ekerseniz, tohumların kuruma veya yeni çimlerin aşırı sıcak ve soğuktan sağ çıkmama ihtimali yüksektir. Sıcak mevsim çim tohumları ise, çimlenmeden önce toprağın ısınmasına ihtiyaç duyar. Ayrıca bir çim tohumu ekmek için en doğrusu yoğun sıcaklıklar ve sert soğuklar geçene kadar beklemektir. Çim tohumu özellikleri de tıpkı zaman gibi çim tohumunun hangi zamanlarda ekileceğini büyük ölçüde etkileyen bir faktördür.

Bölgenize ve çim türüne bağlı olarak, ekim için en uygun zaman sonbahar ve ilkbahardır. Sezon dışında tohum ekilebilir ancak bu daha yavaş büyümeye neden olabilir ve yeni çimlerin hayatta kalma şansını olumsuz etkileyebilir. Çim tohumu ne zaman ekilir ve çim tohumu hangi ayda ekilir şeklinde soruların cevabı; sıcaklık ve soğuklukların normal seviyelerde olduğu Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim ayları olarak verilebilir.

Çim Tohumu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çim tohumu alırken nelere dikkat edilmeli? Bu sorunun cevabı, bütçenize, yaşadığınız bölgeye ve ekeceğiniz toprağa göre değişebilir. Öncelikle istediğiniz çim türünü ve bölgenizdeki yetiştirme koşullarını düşünerek işe başlamalısınız. Ayrıca çimlerinizi ekmeden önceden toprağınızı analiz ettirebilir, varsa eksikliklerini gidermek için besin takviyeleri ve bazı değişiklikler yapabilirsiniz.

Genel bir kural olarak, çim türlerinizi görünümlerinden çok işlevselliklerine göre seçmelisiniz. Ayrıca sahip olduğunuz toprak tipinde gelişebilecek çim türleri sizin için en ideal olanıdır.

Çim tohumu alırken kapalı çim tohumlarının yanı sıra açık çim tohumlarını da tercih edebilirsiniz. Bu ürünlerde çim tohumu kg fiyatı üzerinden alım yapabilirsiniz. 1, 1,5 kg çim tohumu fiyatı seçeneklerine sahip olabilirsiniz, bu da açık çim tohumu seçeneğinin bir avantajıdır. Peki, çim tohumu kaç lira? Bu sorunun cevabı, çimin üreticisine, geldiği ülkeye ve çimin türüne göre değişebilir.

Hangi marka çim tohumu almanız gerektiği konusu oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Burada göz önünde bulundurmanız gereken en hassas nokta, hangi marka çimin sizin ihtiyaçlarınızı en etkili şekilde karşılayacağıdır. Son olarak, iyi bir çimin ancak kaliteli çim tohumu kullanılarak yetiştirilebileceği unutulmamalıdır.

Çim tohumu nerede satılır?

Çim tohumu satın alma seçeneğiniz çok sayıda yerde mevcuttur. Çim tohumu satış seçenekleri sunan birçok firmaya kolay ve pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Çim tohumu kaç günde çıkar?

Çim tohumlarının çimlenmesinin başlaması 7 ila 30 gün sürebilir.

1 metrekareye ne kadar çim tohumu ekilir?

Çim tohumu m2 ne kadar ekilir sorusu ile aynı cevaba sahip olan bu soruya yanıt, tohumların rüzgârsız hava koşullarında Metrekare başına 35 ila 50 gram arasında değişen oranlarda çim tohumu ekilmesi şeklinde verilebilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çim Tohumu Fiyatları

447 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Fotoğraflı Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Türü
Toplam 26 / 447 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?