Denge Kolu

Denge kolu, araç yana döndüğü esnada oluşan merkezkaç kuvvetinden meydana gelebilecek savrulmaların oluşumu engelleyen mekanik parçalardır. Arabanın güvenli dönüş yapmasını sağlayan denge kolu, dönüşü yapan tekerleğin diğer eşini yere bastırarak, lastiklerin yol tutuşunu arttırır ve güvenli sürüş için kritik öneme sahiptir.

Yaylar, amortisörler, askı sistemleri ve rotiller ile birlikte araçlardaki süspansiyon sisteminin temel parçaları arasında yer alan denge kolları diğer bir deyişle denge çubukları virajlarda araç gövdesinin savrulmaması için tekerlekler arasında oluşan açı farkını minimum seviyeye indirerek aracın daha kontrollü hareket etmesini sağlar. Denge çubukları sayesinde sürücünün araç üzerinde hakimiyeti artar, aracın kayması engellenir ve kaza oluşumunun önüne geçilir. Araçlarda kullanılan denge kolu ne kadar kaliteli olursa tekerlekler arasındaki denge o denli doğru kurulur; başka bir deyişle sürücü için aracı kontrol etmek kolaylaşacağı için savrulmalara bağlı kaza riskleri ciddi anlamda azalır.

Denge kolunun sorunlu olması süspansiyon sisteminin arızalanmasına yol açabilir. Bir araçta süspansiyon sistemi arızalandığı zaman sürüş konforu azalır ve aracın dengesi bozulur. Düz yolda giderken dahi aracın dengesinde azalmalar fark edilir. Eğer düz yol değil de bozuk zeminde gidiliyorsa araç aşırı sallanır, yanlara doğru savrulur; dönüş yapılırken araçta sallanmalar görülür. Denge kolunun işlevini kaybetmesi, sürüş sırasında çok ses çıkmasına ve aşırı titreşim oluşmasına neden olabilir. Bu tarz şikayetler görüldüğünde araç mutlaka kontrol ettirilmelidir. Kimi zaman direksiyon ayarlarının bozulmasından kaynaklı da bu belirtiler görülebileceği gibi, denge kolunda yıpranma varsa kontrol edilmediği takdirde keskin virajlarda araç savrularak ciddi kazalara neden olabilmektedir.

Denge kolu, denge çubuğu burçları sayesinde araç şasisine ve aracın gövdesine bağlanır. Denge kolunun işlevini doğru yapabilmesi için burçların da yıpranmamış olması gerekmektedir. Denge kolu burçları kauçuk maddeden yapılır. Araçların marka ve modellerine göre denge kolları ve onlara uygun olan burçlar farklılaşabilir. Mekanik aksamlar alt kategorisi altında aracınıza uygun olan denge kolu ve denge kolu burç modellerine ulaşabilirsiniz.

Denge Kolu Fiyatları

Denge kolu fiyatları markalarına, modellerine, üretildiği malzemeye ve parça kalitesine göre değişmektedir. Denge kolları farklı ölçülerde ve farklı özelliklerde üretilmektedir. Bu sebeple her denge kolu her arabaya, her modele ya da markaya birebir uygun olmayabilir. Güvenli sürüş için önemli mekanik aksamlar arasında yer alan araba denge kolu fiyatları, değişkenlik gösterebilir. Denge kolu kategorisi altında farklı model ve marka arabalar için özel olarak üretilmiş kaliteli ve garantili arka sabit kol burcu, viraj mili denge kolu, arka denge kolu, ayarlı veya sabit denge kolu, denge kolu burç ürünlerini inceleyebilir ve aracınıza uyan ürünü satın alabilirsiniz.

Aracınızın yol sürüşünde bir aksaklık hissediyorsanız, direksiyon kontrolünüz azaldıysa, aracınız düz yolda dahi fazlaca titreşime yol açıyorsa, yumuşak dönüşlerde araba sallanıyorsa veya virajlarda aracınızın dengesi eskiye oranla azaldıysa mutlaka bu belirtileri dikkate almanız gerekir. Can ve mal güvenliğinizi korumak adına, tedbirli olmanız ve uyarı işaretlerini hızlı algılamanız sizin ve sevdiklerinizin güvenliği için çok önemlidir.

Denge kolu kategorisi altında yer alan ürünlerin özelliklerini ve fiyatlarını inceleyebilir, ürün bilgilerini ve garanti şartlarını öğrenebilirsiniz. Ürünler arasında karşılaştırma yaparak aracınıza uygun olanı saniyeler içerisinde satın alabilirsiniz. Denge kolu kategorisi altında yer alan ürünler sınıflandırılırken, marka ve model uyumlulukları belirtildiği için yanlış ürün seçme gibi bir riskiniz de bulunmamaktadır. Ford, Hyundai, Mazda ve Toyota gibi araba markalarına uyumlu denge kolu ürünlerini fiyatları ve özellikleriyle birlikte detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Oto Denge Kolu

810 ürün listeleniyor
Teknorot
Otoco
LEMFORDER
Orjin
Delphi
BSG
Swag
Febı
Behin Dizayn
Heropar
YTT
Itaqi
OEM
Ayd
GROS
KAPIMSAN
Parçafix
İTHAL
Ashika
NPE
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 810 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?