Banyo ve mutfak gibi ıslak zemin uygulaması yapılan tüm alanlarda, fayans ve seramiklerin arasını doldurmak için derz dolgusu kullanılır. Derz dolgusu ürünleri, derz ve derz uygulama araçlarından oluşur. Fayans arasındaki derz dolgularında zamanla ısı, nem ve direnç kaynaklı bozulma ve çatlamalar meydana gelebilir. Çimento bazlı derz dolguları, parlak fayans ve seramik yüzeyler kadar kolay temizlenebilir özelikte olmadığı için zamanla dolgular kararıp lekeli bir görünüme sebep olabilir. Derz dolgu ürünleri ile evinizde bozulan derzleri tamir edebilir, sonradan oluşan boşlukları doldurabilir ya da eski beyaz görüntülerine kavuşmalarını sağlayabilirsiniz. Derz tamiri ve derz yenileme için çeşitli derz dolgu ürünlerini yapı, market ve hırdavat kategorisi altında bulabilirsiniz.

Derz dolgu ürünleri kategorisi altında profesyonel derz uygulamaları için üretilmiş olan derz ürünleri de yer alır. Fayans, seramik, mermer ve doğal taş aralarını doldurmak ve yapıştırmak için üretilmiş olan derz dolgusu, yapıştırma harcı ve su tıkama harcı gibi ürünlerle evinizin derzlerini tamamen yenileyebilir, mutfak, banyo, balkon gibi alanlarda seramik ve fayans uygulaması yapabilirsiniz.

Derz Dolgu Ürünleri

Çatlayan, kırılan ve zamanla boşalan fayans ve seramik aralarını doldurmak için derz dolgusu kullanılır. Kendi kendinize oldukça kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz derz dolgu tüpleri, derzleri kısa sürede yardım almadan yenilemenizi sağlar. Tüp içinde sunulan derz dolguları gaga ucu aparatıyla pratik uygulama imkânı sunar.

Beyaz derzler, kullanıma bağlı olarak zaman içinde kirlenebilir. Derz dolgu çatlayıp bozulmasa bile üzerinde temizlenmesi zahmetli lekeler ve kararmalar meydana gelir. Böyle bir durumda yoğun kimyasallarla beyazlatma uğraşına girmek yerine derz kalemi kullanabilirsiniz. Derz kalemi, sağlam fakat kirlenmiş dolgular üzerine uygulanır. Kalem şeklinde tasarlanmış olan ürün, derz üzerini özel bir maddeyle kaplayarak kısa sürede derzlerin ilk günkü beyaz ve parlak görüntüsüne kavuşmasına yardımcı olur.

Profesyonel uygulama için üretilmiş olan derz dolguları genellikle büyük ambalajlarda kullanıma hazır ya da su ile karıştırılmak üzere toz halinde satışa sunulur. Seramik ve fayanslar yerleştirildikten sonra dolgu malzemesi yüzeye mala ile yayılır ve boşlukların doldurulması sağlanır.

Derz dolgu ürünleri içinde derz kazıyıcı, derz malası, seviye tespiti için derz klipsi gibi uygulama yapmayı sağlayan araçlar yer alır. Derz kazıyıcı, mevcut derzlerin yerinden sökülmesi için kullanılır. Derz malası, hazırlanan derz dolgusu harcını düzgün şekilde yaymaya, derz klipsi ise tüm yüzeyde eşit dolgu uygulaması yapmaya yardımcı olur.

Derz Dolgusu Nasıl Yapılır?

Derz tamiri için kullanılan derz dolguları pratik şekilde uygulanması amacıyla gaga ucu ve uygulama süngeri ile birlikte gelir. Kırılmış, bozulmuş ya da çökmüş derz parçaları, derz kazıyıcı ile yerinden kaldırılır. Dolgu yapılacak fayans ya da seramik aralarının temiz ve kuru olması gerekir. Tüp dolgu ambalajına gaga ucunu yerleştirip boşluklara dikkatli şekilde sıkılarak doldurulur. Kurumasına izin vermeden sünger ya da mala ile yayılarak dolgu fazlası temizlenir. Hazır derz dolguları, genellikle çok kısa sürede kurur ve kullanıma hazır hale gelir. Derz dolguları özel olarak formüle edilmiş olup dirence ve suya karşı dayanıklılık gösterir ve uzun süreler güvenli kullanım sunar.

Kirli ve lekeli derzleri eski görünümüne kavuşturmak için derz kalemi kullanılır. Derz kalemleri, beyaz, kahverengi, gri, siyah gibi farklı renklerde satışa sunulur. Uygulaması oldukça kolaydır. Kimyasal temizleyicilerle çıkmayan kararmaları, özel bir mürekkeple kapatarak uzun süre kir tutmalarının önüne geçer. Antibakteriyel formülü sayesinde küf ve bakteri oluşumunu engelleyerek hijyenik kullanım sağlar. Uygulama yapılacak fayans arası temiz ve kuru olmalıdır. Kalemle çizerek derzlerin üzerinden geçilir ve kurumaya bırakılır. Derz kalemleri kısa sürede kurusa da banyo gibi ıslak zeminlerde su değdirmeden önce minimum 10 saat beklenilmesi tavsiye edilir.

ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Derz Dolgu Ürünleri

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 962 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003347/13003648