Duygusal zekâ hakkında kaleme alınan kitaplar; duygularınızı tanımlamanıza, kendinizi motive etmenize, başkalarının duygularını hissedip doğru tepkiler geliştirmenize, mutlu ve başarılı bir hayat inşa etmenize rehberlik etme görevini üstleniyor. Kişisel gelişim kitapları arasında tanımlanan duygusal zekâ kitapları, sadece iş yaşamında yükselmek isteyenler tarafından değil, çevreleriyle sağlıklı iletişim kurmayı arzulayanlar tarafından da tercih ediliyor. Kitaplar, önce kendi duygularınızı doğru tanımlama becerisi geliştirmenize yardımcı oluyor. Sonrasında başkalarının duygularını tanımlama, bir gruba liderlik edebilme ve bir ilişkiyi sağlıklı bir şekilde yürütebilme gibi yetenekleri geliştirebilmenize olanak tanıyor. 

Duygusal Zeka Nedir?

Yakın bir tarihe kadar, IQ olarak kısaltılan entelektüel yeteneklere fazlasıyla önem veriliyordu. Kişinin zekâ katsayısı ve zekâ işlevselliğini tanımlayan entelektüel yetenekler, bilgiyi kavrama ve kullanabilme becerilerini ölçüyor. Yapay zekâ teknolojilerinin büyük bir gelişim gösterdiği son yıllarda da, EQ olarak kısaltılan duygusal zekâya verilen önem artıyor. Bir kimsenin kendisi ve başkalarının duygularını tanımlama, sezinleme, yönetme ve yönlendirme becerisi olan duygusal zekâ, tıpkı entelektüel yetenekler gibi ölçülebiliyor ve geliştirilebiliyor. Duygusal zekâ, bireylerin başarılı bir kariyer oluşturmalarına yardımcı oluyor, mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmelerini sağlıyor. 

Duygusal Zekâ Kitapları Hangi Konuları İşliyor?

Duygusal zekâ, birçok farklı beceriyi tanımlayan genel bir kavram olarak öne çıkıyor. Bu nedenle, sınav stresini yenmek için yapılan çalışmalardan liderlik özelliklerinin geliştirilmesine kadar pek çok farklı konu, duygusal zekâ kitaplarının alanına giriyor. Hedeflerinize ulaşmak için ihtiyaç duyulan motivasyonun geliştirilmesi, bir problem üstünde farklı bakış açılarıyla düşünebilme, perspektifin dışından bakabilme, amacınıza ulaşmak için farklı yollar deneme, empati kurabilme ve öfkeli insanlarla iletişim gibi pek çok farklı konuda yazılmış duygusal zekâ kitabı bulabilir, kitaplar üstünde çalışarak dilediğiniz yönde duygusal zekânızı geliştirebilirsiniz. Hatta çocuğunuzu yetiştirirken duygusal zekâsını nasıl geliştirebileceğinizi öğrenebileceğiniz pek çok kaynak edinebilirsiniz.

En İyi Duygusal Zekâ Kitapları Hangileri?

Duygusal zekâ denildiğinde genellikle Daniel Goleman, David Clarck, Travis Bradberry ve Jean Greaves gibi duygusal zekâ üstüne çalışmalar yapan yazarların kitapları ilk olarak akla geliyor. Fakat, motivasyon, iletişim ya da satış stratejisi gibi alanlarda yazan pek çok yerli ve yabancı yazar bulunuyor. Eğer duygusal zekânın ne olduğunu tam olarak öğrenmek, kendinizin ve başkalarının duygularını tanımlamak istiyorsanız, duygusal zekâyı genel olarak anlatan bir kitap edinebilirsiniz. Sonrasında, kariyerinizi ya da hayatınızı ne yönde değiştirmek istediğinize karar vererek duygusal zekânınızı nasıl kullanabileceğinize dair ipuçları paylaşan kitaplara yönelebilirsiniz. 

Duygusal Zekâyı Geliştirebilmek İçin Kitaplar Yeterli mi?

Duygusal zekâ üstüne yazılan kitapları okumanız, sadece belirli teorik bilgileri edinmenizi sağlıyor. Kitapta verilen alıştırmaları yapmanız ve tavsiyeleri vakit kaybetmeden uygulamanız, duygusal zekânızı geliştirecek esas adımlar olarak öne çıkıyor. Diğer taraftan yaşamınıza biraz daha mizah katarak, yaşadığınız stresi azaltacak adımlar atarak, sözsüz iletişim kurmanın yollarını arayarak, duygularınızı kontrol altında tutmak için çaba göstererek ya da çatışmaları çözmek için olumlu davranışlar geliştirerek duygusal zekânızı arttırabilirsiniz. 

Duygusal Zekâ Kitapları Arasından Seçim Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hayatınızda olumlu değişiklikler yapacak duygusal zekâ kitapları edinebilmeniz için önce duygusal zekâ hakkında neleri bilip bilmediğinizi düşünmeniz gerekiyor. Başlangıç seviyesi için duygusal zekâyı genel olarak tanımlayan kitaplar ideal bir seçim olurken ilerisi için bildiklerinizi tekrarlamaktan öteye geçemeyebiliyor. Sonrasında kitabın yazarı, çıktığı yayınevi ve konusu hakkındaki incelemelere göz atabilirsiniz. Daha önce kitabı okuyan okurların değerlendirmeleri, kitabın içeriği ve hayatınıza etkisi hakkında bilgi edinmenize yardım ediyor. 

 


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Duygusal Zeka Kitapları

35 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Yazar A-Z
 4. Güncel Değerlendirme
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Markalar A-Z
  1. Varlık Yayınları Duygusal Zeka Kitapları
  2. Destek Yayınları Duygusal Zeka Kitapları
  3. Kuraldışı Yayınevi Duygusal Zeka Kitapları
  4. Hayat Yayınları Duygusal Zeka Kitapları
  5. Akaşa Yayınları Duygusal Zeka Kitapları
  6. Akis Kitap Duygusal Zeka Kitapları
  7. Alfa Yayınları Duygusal Zeka Kitapları
  8. Almidilli Yayınları Duygusal Zeka Kitapları
  9. Altın Kitaplar Duygusal Zeka Kitapları
  10. Ara Kitap Duygusal Zeka Kitapları
  11. Arıtan Yayınevi Duygusal Zeka Kitapları
  12. Atlı Karınca Yayıncılık Duygusal Zeka Kitapları
  13. Crea Yayınları Duygusal Zeka Kitapları
  14. Eğiten Kitap Duygusal Zeka Kitapları
  15. Güzel Dünya Kitapları Duygusal Zeka Kitapları
  16. Kanon Kitap Duygusal Zeka Kitapları
  17. Karakarga Yayınları Duygusal Zeka Kitapları
  18. Nobel Akademik Yayıncılık Duygusal Zeka Kitapları
  19. Nokta Yayınları Duygusal Zeka Kitapları
  20. Remzi Kitabevi Duygusal Zeka Kitapları
 7. Basım Dili
 8. Boyut
 9. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/60001501/2147483645/9925/1510750
Başa dön