Duygusal Zeka

Duygusal zekâ hakkında kaleme alınan kitaplar; duygularınızı tanımlamanıza, kendinizi motive etmenize, başkalarının duygularını hissedip doğru tepkiler geliştirmenize, mutlu ve başarılı bir hayat inşa etmenize rehberlik etme görevini üstleniyor. Kişisel gelişim kitapları arasında tanımlanan duygusal zekâ kitapları, sadece iş yaşamında yükselmek isteyenler tarafından değil, çevreleriyle sağlıklı iletişim kurmayı arzulayanlar tarafından da tercih ediliyor. Kitaplar, önce kendi duygularınızı doğru tanımlama becerisi geliştirmenize yardımcı oluyor. Sonrasında başkalarının duygularını tanımlama, bir gruba liderlik edebilme ve bir ilişkiyi sağlıklı bir şekilde yürütebilme gibi yetenekleri geliştirebilmenize olanak tanıyor. 

Duygusal Zeka Nedir?

Yakın bir tarihe kadar, IQ olarak kısaltılan entelektüel yeteneklere fazlasıyla önem veriliyordu. Kişinin zekâ katsayısı ve zekâ işlevselliğini tanımlayan entelektüel yetenekler, bilgiyi kavrama ve kullanabilme becerilerini ölçüyor. Yapay zekâ teknolojilerinin büyük bir gelişim gösterdiği son yıllarda da, EQ olarak kısaltılan duygusal zekâya verilen önem artıyor. Bir kimsenin kendisi ve başkalarının duygularını tanımlama, sezinleme, yönetme ve yönlendirme becerisi olan duygusal zekâ, tıpkı entelektüel yetenekler gibi ölçülebiliyor ve geliştirilebiliyor. Duygusal zekâ, bireylerin başarılı bir kariyer oluşturmalarına yardımcı oluyor, mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmelerini sağlıyor. 

Duygusal Zekâ Kitapları Hangi Konuları İşliyor?

Duygusal zekâ, birçok farklı beceriyi tanımlayan genel bir kavram olarak öne çıkıyor. Bu nedenle, sınav stresini yenmek için yapılan çalışmalardan liderlik özelliklerinin geliştirilmesine kadar pek çok farklı konu, duygusal zekâ kitaplarının alanına giriyor. Hedeflerinize ulaşmak için ihtiyaç duyulan motivasyonun geliştirilmesi, bir problem üstünde farklı bakış açılarıyla düşünebilme, perspektifin dışından bakabilme, amacınıza ulaşmak için farklı yollar deneme, empati kurabilme ve öfkeli insanlarla iletişim gibi pek çok farklı konuda yazılmış duygusal zekâ kitabı bulabilir, kitaplar üstünde çalışarak dilediğiniz yönde duygusal zekânızı geliştirebilirsiniz. Hatta çocuğunuzu yetiştirirken duygusal zekâsını nasıl geliştirebileceğinizi öğrenebileceğiniz pek çok kaynak edinebilirsiniz.

En İyi Duygusal Zekâ Kitapları Hangileri?

Duygusal zekâ denildiğinde genellikle Daniel Goleman, David Clarck, Travis Bradberry ve Jean Greaves gibi duygusal zekâ üstüne çalışmalar yapan yazarların kitapları ilk olarak akla geliyor. Fakat, motivasyon, iletişim ya da satış stratejisi gibi alanlarda yazan pek çok yerli ve yabancı yazar bulunuyor. Eğer duygusal zekânın ne olduğunu tam olarak öğrenmek, kendinizin ve başkalarının duygularını tanımlamak istiyorsanız, duygusal zekâyı genel olarak anlatan bir kitap edinebilirsiniz. Sonrasında, kariyerinizi ya da hayatınızı ne yönde değiştirmek istediğinize karar vererek duygusal zekânınızı nasıl kullanabileceğinize dair ipuçları paylaşan kitaplara yönelebilirsiniz. 

Duygusal Zekâyı Geliştirebilmek İçin Kitaplar Yeterli mi?

Duygusal zekâ üstüne yazılan kitapları okumanız, sadece belirli teorik bilgileri edinmenizi sağlıyor. Kitapta verilen alıştırmaları yapmanız ve tavsiyeleri vakit kaybetmeden uygulamanız, duygusal zekânızı geliştirecek esas adımlar olarak öne çıkıyor. Diğer taraftan yaşamınıza biraz daha mizah katarak, yaşadığınız stresi azaltacak adımlar atarak, sözsüz iletişim kurmanın yollarını arayarak, duygularınızı kontrol altında tutmak için çaba göstererek ya da çatışmaları çözmek için olumlu davranışlar geliştirerek duygusal zekânızı arttırabilirsiniz. 

Duygusal Zekâ Kitapları Arasından Seçim Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hayatınızda olumlu değişiklikler yapacak duygusal zekâ kitapları edinebilmeniz için önce duygusal zekâ hakkında neleri bilip bilmediğinizi düşünmeniz gerekiyor. Başlangıç seviyesi için duygusal zekâyı genel olarak tanımlayan kitaplar ideal bir seçim olurken ilerisi için bildiklerinizi tekrarlamaktan öteye geçemeyebiliyor. Sonrasında kitabın yazarı, çıktığı yayınevi ve konusu hakkındaki incelemelere göz atabilirsiniz. Daha önce kitabı okuyan okurların değerlendirmeleri, kitabın içeriği ve hayatınıza etkisi hakkında bilgi edinmenize yardım ediyor. 

 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Duygusal Zeka Kitapları

66 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Toplam 24 / 66 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/9925/1510750